ЗВІТ СУМСЬКОЇ ПАЛАНКИ МГО «КОЗАЦТВО ЗАПОРОЗЬКЕ» ГОЛОВІ СИНОДАЛЬНОГО ВІДДІЛУ УПЦ У СПРАВАХ ПАСТИРСЬКОЇ ОПІКИ КОЗАЦТВА ТА ДУХОВНО-ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ МОЛОДІ ЗА 2020 РІК

Автор: иерей Максим Райков.

 

Слід зазначити, що навіть у складних умовах карантину, пов’язаного з короновірусною інфекцією,козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» спромоглися (тільки на території Сумської єпархії) організувати, провести чи взяти участь у понад 75-ти заходів. 50 з них висвітлено на сайті Сумської паланки: sumy-kozak-ua.com Тобто, щотижнево ми готували обширний гарно ілюстрований матеріал про здійснений захід.

Загалом впродовж 2020 року Сумська паланка МГО «Козацтво Запорозьке» продовжувала працювала за такими основними напрямками: поліпшення якості взаємодії козаків з УПЦ; військово-патріотичне виховання учнівської козацької молоді;вдосконалення концептуальних основ туристсько-екологічної діяльності учнів козацьких класів у позаурочний час; співпраця з місцевою владою під час підготовки та проведення державних урочистостей; співпраця з ветеранськими організаціями, вищими та загальноосвітніми навчальними закладами Сумщини.
Основними досягненнями обласної козацької громади в 2020 році є налагодження плідної співпраціз Сумським окремим Спасо-Преображенським козацьким полком, Сумською міською організацією ветеранів України, Військовим комісаріатом Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, командирами військових частин, у яких служать наші козаки.
Генерала-командора Віктора Ляха включено до складу Військової колегії Синодального відділу Української Православної Церкви у справах пастирської опіки козацтва та духовно-фізичного виховання молоді.
Колектив Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» нагороджений Грамотою військового комісара Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за вагомий внесок у мобілізацію козаків до контрактної служби в ООС, активну участь у військово-патріотичному вихованні молоді та з нагоди відзначення Дня Збройних Сил України (06 грудня 2020 року).
Звіт про роботу паланки проходив щоквартально на засіданнях Малих Рад.
У першому кварталі 2020 року козаки паланки взяли участь в організації та проведенні 22-х козацьких, екологічних, релігійних і державних заходів. Так, наприклад:
7 січня 2020 року представники Сумського міського куреня Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» та Сумського Спасо-Преображенського окремого козацького полку разом з постійними прихожанами храму Святого благовірного великого князя Георгія Володимирcького УПЦ м. Суми молилися й славили Богонемовля під час Божественної літургії, яку очолив протоієрей Василій Коровець. Йому співслужили ієрей Максим Карпенко та диякон Євгеній Бірченко. Під час Святої Літургії козаки, берегині, джури та козачата щиро сповідувалися та причащалися Святих таїн. Представникам козацтва і всім прихожанам було приємно, що на Різдво Христово-2020 до храму Благовірного великого князя Георгія прийшло багато молоді, серед якої, – понад три десятки віруючих дітей. Усім дітям після причастя дарували солодощі.Після проповіді перед віруючими виступив отаман Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» генерал-командор Віктор Лях. Він подякував всіх священиків і прихожан за спільні молитви, привітав їх з Різдвом Христовим. Побажав, щоб щойно народжений Іісусик своїми маленькими, чистими, благодатними рученятками обхопив кожне віруюче серце, зігрів його й силою Отця Свого зміцнив дух і тіло всіх прихожан храму Благовірного великого князя Георгія, який у цей час вилискує у довгоочікуваних теплих і яскравих променях сонця. Побажав, щоб Боже Немовля силою Своєї благодаті подарувало віруючим піднесену радість, смирення, зміцнило волю, просвітлило розум, вселило віру у безмежні можливості кожного християнина і вказало істинний шлях до Господа Бога.
13 січня 2020 року учні 3-В козацького класу КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ст. № 25 м. Суми звітували про підсумки дослідної праці з реалізації творчо-пошукового проекту «Енергозбереження – обов’язок кожного!». Ними було з’ясовано, що близько двох століть тому людському розуму вдалося «приручити» електричний струм, завдяки чому було зробило надзвичайно великий крок у розвиток нашої цивілізації.Маленькі козачата-дослідники встановили, що першу міську електричну станцію у м. Суми збудували у 1902 роціна вулиці Троїцькій біля впадіння річки Сумки в річку Псел…У ході реалізації проекту, козачата-дослідники Зінченко Антон, Казбан Кіра, Кондратюк Михайло, Кучеренко Єлизавета, Косолапов Едуард, Леоненко Тимофій встановили певну хронологію історії винаходів побутової електротехніки… Зважаючи на те, що сучасне життя стало залежним від енергії, козачата шукали поради про те, як її берегти, в довідковій літературі, в інтернеті…
Усім дитячим гуртом козачата підготували загадки про побутову техніку, відтворили знання з уроків природознавства про джерела енергії, їх види, правила безпечної поведінки з побутовими електроприладами.Із усієї здобутої інформації дружно й завзято виготовили міні-книжечки, чарівні скриньки та створили спільно з батьками лепбук «Бережи енергію!».
17 січня 2020 року у 3-В козацькому класі відбулася презентація творчих продуктів під гаслом «У світі паперових фантазій». Впродовж тижня козачата спільно з батьками створювали вироби з паперу. Потім презентували їх перед однокласниками, обговорювали, обрали найкращі. Паперовим дивом стали наступні творчі продукти:«Серце з трояндами», «Трояндовий букет», «Квіткова феєрія». «Торт», «Коробочка для олівців», «Казковий горщик», «Рибки в акваріумі» тощо.
Подібна сумісна діяльність батьків і дітей сприяла зміцненню сімейних відносини, взаємоповазі та отримання неперевершеної радості спільної творчості. Заохочувала до створення нових проектів. що позитивно відображалося на розвитку творчих здібностей учнів і батьків. Розвивало в них почуття бачення краси і витонченості особистих виробів, спонукало до пошуку й бачення такої краси і гармонії в об’єктах живої природи, що у свою чергу впливало на їх оздоровлення, робило дорослу й маленьку людину щасливою й радісною.
19 січня 2020 року у Спасо-Преображенському кафедральному соборі м. Суми зібралися козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» та Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку з тим, щоб забезпечити підтримання порядку та разом з численними прихожанами молитися й славити Бога. Як правило, в день хрещення Господа нашого Іісуса Христа навіть такий великий храм, як Спасо-Преображенський Кафедральний Собор, не може умістити всіх віруючих. У цей день віруючі щільним кільцем у три – п’ять рядів стоять навколо нього. Це є свідченням того, що жителі козацького міста шанують традиції православного свята Богоявлення.Із центрального собору віряни Хресною ходою направилися на берег річки Псел. Хрещенську хресну ходу (як завжди) очолили козаки Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку та Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке». Вони несли Зірку, Хрест, Хоругви були запорукою дотримання порядку і спокою прихожан.
Щойно владика Євлогій і благочинний Микола Смакоуз освятили воду Псла, як кілька сміливців пірнули у Йорданську воду. Сотні чоловіків і жінок у день Хрещення Господнього зануритися в цілющу воду з тим, щоб очистити свою душу, розум, думки й тіло, жити в радості і злагоді з усіма мешканцями країни. Серед таких була й наша козацька берегиня Рита Осадча, яка (як і більшість членів козацької громади) прийшла сюди всією сім’єю.
19 січня 2020 року у козацькій родині Віктора Ляха«пробудилася»Новорічна ялинка! Лусочки світло-коричневих брунечок стали розкриватися, перетворюючись у п’ятикутні зірочки. Самі ж бруньки почали видовжуватися та скидати із себе гостроверхі шапочки… Господар обережно звільнив «Ялинку» від Новорічних прикрас, «пересадив» у наповнене водою відро, а через кілька днів заповнив його землею. Нехай і надалі вражає та радує козацьку родину!
22 січня 2020 рокукозачата дитячої козацької чоти імені святого праведного Петра (Калнишевського) відзначили День Соборності України. У цей день козачата стали справжніми помічниками учителів і вихователів при формуванні в молодших школярів уявлення про цілісність і непорушність державних кордонів України,усвідомлення значимості єдності українського народу, а також налаштуванні на осмислення моральних та культурних цінностей, історії, системи вчинків, які мотивуються любов'ю, вірою, волею, усвідомленням відповідальності за долю держави.
Вони провели для учнів 1– 4 класів інтерактивне просвітницьке свято. Під час святкування Дня Соборності козачата урочисто й піднесено декламували вірші, співали пісні про Україну, висловлювали своє ставлення до Батьківщини.
Проведений захід з відзначення Дня Соборності сприяв формуванню у молодших школярів ціннісних орієнтацій до держави та суспільства, рис сучасного патріота української держави, уявлень про способи вияву патріотичної позиції. Викликав у дітей бажання виявляти патріотичні якості у повсякденному житті.
25 січня 2020 року в актовій залі Свято-Успенської Києво-Печерської лаври пройшли засідання Водохрещенськиих Рад Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке»: 70-ї Малої Ради та 37-ї Верховної козацької Ради. На 70-й Малій Раді Гетьман козацтва Запорозького, маршал Дмитро Сагайдак доповів про основні досягнення та деякі недоліки в діяльності Міжнародної козацької громади та її місцевих осередків. Були обговорені питання виконання основних козацьких заходів за 4-й квартал 2019 року та чорновий план діяльності Міжнародної громади на 2020 рік. Також було прийнято порядок денний 37-ї Верховної козацької Ради, на якій було заслухано та частково обговорено доповідь начальника генерального штабу, маршала Петра Чуваєва з питань виконання заходів МГО «Козацтво Запорозьке» за 2019 рік і затверджено план основних заходів Міжнародної громади на 2020 рік.
Корисними для отаманів дієвих місцевих осередків стали виступи генерал-осавула Миколи Крикуна – голови 5-го комітету Громадської ради при Адміністрації Держприкордонслужби та генерал-командора Віктора Ляха – отамана Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке».
4 лютого2020 року козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке», рідні, близькі родичі, друзі та сусіди зібралися, щоб відзначити першу річницю з Дня пам’яті знатного і славного козака, батька, дідуся, чоловіка, друга й доброї, чуйної людини – Анатолія Кулаги. Військовий старшина Анатолій Кулага перебував на посаді радника отамана Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке». Був душею паланки: працьовитим, енергійним, привітним, веселим, життєрадісним, товариським і мудрим побратимом, гарним наставником для молодих козаків і берегинь. Анатолію Кулагі, як одному з найвідповідальніших членів козацької громади, завжди доручалося виконувому вати досить складні завдання. Як наприклад, встановлення справжнього місця знаходження будинку Петра Калнишевського. Для виконання такого завдання Анатолію Михайловичу та його помічникам знадобилося всього кілька днів. Таким чином, Анатолій Михайлович за дуже короткий час зробив те, чого впродовж багатьох десятиліть не змогли зробити ні науковці, ні місцеві краєзнавці. Істинність його знахідки підтверджено архівними матеріалами та свідченнями старожилів села. Так він завжди жив і діяв. Діяв на повну силу. Діяв, доки вистачало сил.Тож, світла пам'ять про його життєдіяльність назавжди залишиться в наших козацьких серцях.
8 лютого 2020 року за доброю традицією у Северинівській загальноосвітній школі відбулася зустріч випускників різних поколінь, які закінчили школу 20, 30, 40, 50 років тому. Почесний гість свята, випускник- ювіляр 1965 року, генерал-осавул Василь Северин – начальник штабу Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке», лауреат премії Європейського Форуму Миру 2009 року, ініціатор і учасник багатьох суспільно корисних справ навчального закладу висловив подяку педагогічному колективу школи за вагомий внесок у національно-патріотичне виховання підростаючого покоління на кращих традиціях та звичаях українського народу та нагородив учнів Северинівської школи грамотами. Генерал-осавул Василь Северин розповів випускникам школи про участь козаків паланки у закладці шкільного фруктового саду, в озелененні навчального закладу (у якому колись навчався) духовному й патріотичному вихованні шкільної молоді.
15 лютого 2020 року козаки Великописарівського куреня Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» взяли активну участь у відзначенні Дня ушанування учасників бойових дій на території інших держав і 29-ї річниці виведення радянських військ із Афганістану, адже багато воїнів-інтернаціоналістів є членами районної козацької громади.
З вітальними словами до воїнів-інтернаціоналістів і ветеранів афганської війни звернулися голова райради Дмитро Сипко, заступник голови районної державної адміністрації Микола Петренко, керівник районної організації воїнів-афганців сотник козацтва Анатолій Зражевський. На завершення заходу пролунали постріли із козацької гармати, про що подбали отаман Великописарівського куреня підосавул Василь Статівка та підхорунжий Анатолій Чанцев.
20 лютого 2020 року учні 3-В козацького класу КУ Сумська СШ І-ІІІ ст. №25 м. Суми (представники дитячого структурного підрозділу Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке) стали організаторами й учасниками відзначення важливої державної дати – Дня Героїв Небесної Сотні та Революції гідності.Козачата дитячого структурного підрозділу Сумської паланки провели для школярів мітинг-реквієм, приурочений світлій пам'яті Героїв Небесної Сотні. Після мітингу в школі козачата побували на кладовищі, де ще раз ушанували загиблих покладанням квітів.
Залучення молодших школярів до участі у відзначенні пам’ятних дат нашої держави сприяє формуванню і розвитку свідомого ставлення дітей до своєї країни – вміння цінувати і поважати події минулого і сучасні досягнення нашого народу, розрізняти поняття добра і зла. Переконані, що покоління, у якого на дієвому підгрунтті виховано почуття патріотизму, готове до подвигу, до відстоювання інтересів своєї країни.
21 лютого 2020 року козачата дитячого структурного підрозділу Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке стали організаторами й учасниками відзначення важливої державної дати – Дня рідної мови. Учні 3-В козацького класу КУ Сумська СШ №25 разом зі своєю вчителькою козацькою берегинею Ліною Крівшенко підготували та провели для учнів початкової школи інтерактивний урок, що перейшов у невеличке свято «Як парость виноградної лози плекаймо мову!».Готуючись до незвичайного уроку, козачата виконували творчі завдання в групах.На завершення свята рідної мови, маленька берегиня Поліна Мажуга провела конкурсний диктант «Рідна мова». Цей диктант перевірявся вчителями дуже прискіпливо. Ураховувалися і грамотність, і каліграфія, і кількість виправлень, бо на те ж диктант і конкурсний. Результат показав, що переможцями конкурсу стали такі учні:Бондаренко Софія – І місце;Варуха Артем – ІІ місце; Кондратюк Михайло – ІІІ місце.
24 лютого 2020 рокугенерал-командор Віктор Лях, військовий старшина Михайло Лях та сотник Микола Ващенко рятували вічнозелені дерева у Сумському міському козацькому сквері імені святого праведного Петра (Калнишевського). У цей день із самого ранку падав мокрий лапатий сніг, який налипав на гілки та стовбури молодих сосен, ялин і туй, гнув їх до землі, у результаті чого могли б деформуватися чи розчахнутися стовбури дерев, а бо ж впасти з порваним, або вивернутим корінням (так як земля не промерзла). У процесі таких рятувальних робіт козакам доводилося перевдягати мокрий одяг по кілька разів, доки справа не була повністю завершена.
27 лютого 2020 рокукозаки та джури Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» відмітили у щоденниках спостережень за явищами природи перший приліт лебедів на ставки Сумського рибхозу. 36 лебедів прилетіли до замерзлих ставків передмістя Суми. Вони спустилися на невеличкі проталини, які не могли вмістити таку стаю. Багато з них стояли на льоду. І радісно, і боляче було спостерігати за таким видовищем. Допомогти їм не було змоги, адже лід у цю пору не був безпечним для людини.
28 лютого 2020 року, у передостанній день зими, учні 3-В козацького класу (які є активними представниками дитячих козацькихгромад Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке») на чолі з козацькою берегинею Ліною Крівшенко провели гучне веселе свято за темою: «Гей, дорослі і малята, будем Масляну вітати!». Маленькі козаки заздалегідьз’ясували, чому на Масляну найважливішою щоденною стравою є млинці. Підготували гарну програму, насичену козацькими розвагами та веселощами. Разом зі своїми матусями напекли млинців і різних смаколиків… Тож, під час відзначення такого народного свята усім його учасникам було неймовірно весело, смішно, смачно і ситно. Свято розваг і веселощів тривало кілька годин. Так як 28 лютого припало на п’ятницю, останній день навчального тижня, – гуляли досхочу.
1 березня 2020 року у Неділю Сиропусну, прощення козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації “Козацтво Запорозьке”, Громадської організації «Слобожанське православне козацьке військо», Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полкузібралися у Свято-Вознесенському кафедральному соборі м. Конотоп, де Божественну Літургію очолив архієпископ Конотопський і Глухівський Роман. Він здійснив Велику вечірню та чин прощення у співслужінні соборного духовенства. Представникам козацьких громад було приємно молитися, сповідуватися, каятися у гріхах і та продовжувати готуватися до причащатися Святих Таїн у храмі, де владикою Романом було підтримано багато ініціатив і поступок на користь козацтва.
У цей день кожен з козаків отримав благословення на Великий Піст.
1 березня 2020 року у м. Конотоп відбулося 2-ге засідання Сумської координаційної ради незалежних козацьких організацій за участю представників козацьких громад та козацьких священиків. З доповіддю про хід реалізації основних концептуальних положень діяльності Сумської координаційної ради незалежних козацьких організацій та якісної підготовки до прийняття козацької присяги виступив генерал-командор Віктор Лях. На його думку, кандидати на службу в заставах при храмах УПЦ потребують особливої підготовки: вини має знати напам’ять молитви: Господу Іісусу, Святому Духу, Пресвятій Троїці, Господня, Ангельське вітання Божій Матері. Новобранець також має знати напам’ять Символ Віри та вміти трактувати особливі істини кожного з дванадцяти членів.
Висловлювання Віктора Ляха підтримав владика Роман. До такої підготовки новобранців, архієпископ закликав священиків і виразив бажання особисто долучитися до цього. Високопреосвященніший Роман, протоієрей Богдан Никитюк, ієрей Петро Фесенко генерал-полковник Сергій Козирев, козацький полковник Андрій Губін, сотник Роман Романюк, значковий Ігор Євтушенко, значковий Сергій Сохан обмінялися поглядами та деякими пропозиціями щодо оптимізації роботи діяльності Сумської координаційної ради незалежних козацьких організацій.
4 березня 2020 року козаки, берегині та козачата взяли участь у святі, приуроченому Міжнародному Дню 8 березня. Свято проходило у центрі учасників бойових дій. Сюди було запрошено 32-ві жінки, котрі втратили своїх синів у військових зіткненнях під час антитерористичної операції та операції об’єднаних сил на сході України. До вітального слова були запрошені міський голова Олександр Лисенко, директор Центру учасників бойових дій Олександр Мордванюк, козацька берегиня Ліна Крівшенко, джури та козачата. Останні підготували для жінок гарну концертну програму з вітальними хоровими декламуваннями, піснями, танцями. На завершення виступу учнів козацьких класів, генерал-полковник Віктор Лях прочитав вірші, подякував матерям за гарне виховання своїх синів, котрі виявили мужність і героїзм, відстоюючи цілісність і незалежність нашої держави, побажав невтішним жінкам відчуття гордості за синів-героїв, миру та любові.
6 березня 2020 року козачата дитячої козацької чоти імені святого праведного Петра (Калнишевського) привітали своїх мам зі святом Міжнародному жіночого дню. Святкові урочистості відбулися у приміщенні 3-В козацького класу. Козачата підготували для матусь гарну концертну програму з вітальними хоровими декламуваннями, піснями, танцями. А ще кожен з козача (дівчатка і хлоп’ятка) подарували своїй любій матусі брусочок мила, власноруч виготовленого на додатковому занятті з творчої праці. Затим хлопчики вручили такі ж дарунки своїм берегинечкам. Активними учасниками цього свята стали генерал-командор Віктор Лях ікозацька берегиня Ліна Крівшенко.
11березня 2020 рокукозаки та джури Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» чи не в десятий раз спостерігали за лебедями на ставках Сумського рибхозу. 36 лебедів двома роздрібленими стаями плавали навколо острова біля другої дамби. Ту же плавали дикі качки, норці та дві лиски. Людей до себе не підпускали. При наближенні вони відпливали далі, чи взагалі перепливали на другий бік ставка.
16 березня 2020 року козаки та джури продовжили спостереження за водоплаваючими птахами на ставках Сумського рибхозу. Тепер вони більше уваги приділили червоноголовим ниркам (які мають такі назви: червоноголова качка, чернуха, чернь червоноголова, попелюх звичайний та ін.). Вони плавали великою зграєю у 116 особин. Далеко одна від одної не відпливали. Час від часу ниряли. Трималися окремо від інших видів диких уток. Лебеді тепер плавали різними стайками, у яких нараховувалося по 2, 3, 10, 18 особин. Деякі з них знаходилися по одному далі від стаї. Під вечір до них прилітала стая із восьми лебедів, яка теж трималася окремо. Разом було 44 лебедя. Було також три пари пірникоз великих (норців великих), які час від часу демонстрували, привабливі для людського зору, шлюбні загравання. Плавало тут багато крижнів, чайок і пара лисок. Усі вони були дуже обережними і трималися подалі від людей.
23березня 2020 рокукозаки та джури Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» чи не в двадцятий раз проводили спостереження за лебедями на ставках Сумського рибгоспу. За цей час було створено багато евристичних запитань для малих дослідників природи, якими є козачата дитячих козацьких громад. 44 лебеді трьома стаями плавали на ставку рибного гсподарства. Тепер вони від другої дамби допливали до першої. Інтенсивно харчувалися. Радували погляди перехожих. Мирно співіснували з дикими качками, норцями, лисками та мартинами озерними. У цей день козаки вперше помітили поодиноких сільських ластівок, які низько підлітали до води й піднімалися вгору. До речі ластівки дуже здивували козаків. До цього часу їм не доводилося їх бачити у березні місяці.
Всупереч всьому, козаки паланки щотижня долають 10 – 15-ти кілометровий пізнавально-екологічний маршрут, щоб ще більше зміцнитись і духом, і розумом і тілом.
У другому кварталі 2020 року козаки паланки взяли участь в організації та проведенні 16-ти козацьких, релігійних і державних заходів. Так, наприклад:
03 квітня 2020 року у рамках довготривалої акції «Відродимо славу монастирських і церковних садів», козаки на чолі з начальником штабу Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», генерал-осавулом Василем Севериним придбали, завезли та висадили у фруктовому саду Христо-Воздвиженського храму села Боромля, Тростянецького району саджанці високосортних сортів яблунь.
15 квітня 2020 року (Великої середи), серед багатьох епізодів із життя Христового, козаки та берегині Сумської паланки згадували про жінку-грішницю, котра своїми вчинками втішила серце Господа. Згадали також і про добрі вчинки свого першого духовного наставника – єпископа Сумського і Охтирського Іова, який з 2000 по 2005 роки самовіддано окормлював козацькі громади м. Суми, а у травні місяці перед від’їздом до Канади, подарував 20 товстелезних книг «Закон Божий» українською мовою, де, серед багатьох ілюстрацій, міститься фото з представниками генеральної старшини МГО «Козацтво Запорозьке», котрі стоять на кліросі під час здійснення Божественної Літургії.
У день великої середи заможні козаки ділилися з бідними побратимами козацькою зброєю, одностроями, вишиванками тощо. Берегині жіночої козацької громади спозаранку випікали Великодні кулічі, фарбували крашанки, готували м’ясні смаколики, пакували їх та відправляли новою поштою до тих військових частин Об’єднаних Сил, у яких служать козаки Сумської паланки.
Нагадували козакам про їхню участь у святкуванні Світлого Христового Воскресіння. Щоб не дивлячись на будь-які перестороги, не зрадити Господа, не уподобатися зрадливому Іуді, не впасти в очах студентської й учнівської козацької молоді. Жертовно нести хрест козацького послуху та бути прикладом для наслідування.
У ніч з 18 на 19 квітня 2020 року 98 козаків Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», ГО «Слобожанське православне козацьке військо»та Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку молилися, сповідувалися та забезпечували охорону і порядок у 18 храмах Української Православної Церкви під час Пасхальних богослужінь. Слід відзначити, що на Сумщині у таких богослужіннях взяли участь багатотисячні верстви істинно віруючих українців. Тільки у тих храмах, де були козаки їх було 999, не рахуючи тих прихожан, котрі підходили до храмів наприкінці Божественної Літургії задля освячення паски чи кулічу.
Загалом у ніч з 18 на 19 квітня 2020 року богослужіння з нагоди Світлого Христового Воскресіння здійснювалося в 324 храмах Сумської області.
З 13 по 20 квітня 2020 року в обласному центрі діяв оперативний штаб координаційної ради незалежних козацьких організацій Сумщини, який щодня збирав інформацію про стан здоров’я, відповідну забезпеченість та суспільно корисну діяльність козаків трьох чисельних козацьких громад. Особливої значимості приділялося здійсненню добрих козацьких справ, підготовці козаків до участі у святкуванні Світлого Христового Воскресіння, охороні публічної безпеки і порядку під час богослужінь у храмах Української Православної Церкви.
У квітні – травні козаки та берегині паланки підготували кілька матеріалів про тих козаків, котрі у роки Великої Вітчизняної війни (1941 – 1945 років)виявили особливу мужність і героїзм при звільненні рідної землі від фашистських загарбників. Один із таких матеріалів за назвою «ЛЕГЕНДА ПРО СОКОЛА І ПІСНЯ ПРО ОРЛА» розміщено на сайтах Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» та синодального відділу УПЦ у справах пастирської опіки козацтва та духовно-фізичного виховання молоді до Дня перемоги над нацизмом.
9 травня 2020 року козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» взяли участь у відзначені Дня Перемоги над нацизмом. Для них – це свято мужності та зразкового героїзму українського народу в роки Другої світової війни.
Представники обласної козацької громади відвідали:
– Засумське кладовище, де поховано генерал-осавула Сагайдачного Павла Порфировича – Героя Радянського Союзу, козацького наставника; – Центральний парк м. Суми імені Тричі Героя Радянського Союзу Івана Микитовича Кожедуба, виходця з істинно віруючої козацької родини. Тут, на вході до парку його імені, встановлено пам’ятник уславленому герою, як символу відваги і героїзму, мужності і неперевершеної майстерності ведення повітряного бою;
– Меморіальний комплекс «Вічна Слава», де разом з представниками влади та ветеранських організацій поклали квіти до гранітних плит з іменами загиблих визволителів Вітчизни.
11 травня 2020 рокукозаки та берегині Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» прощалися із славним ветераном Збройних Сил України полковником Миколою Бондарєвим (23.03.1936 – 09.05.2020) – головою Сумської міської організації ветеранів України. Микола Олексійович був одним із самих затребуваних серед представників ветеранських організацій та обласної козацької громади. Вирізнявся серед інших далекоглядністю, мудрістю й довершеністю своїх логічних висловлювань. Турбувався про військово-патріотичне виховання студентів і учнів. Був гарним наставником для молодих козаків і берегинь. Організовував і проводив незабутні уроки мужності у навчальних закладах Сумщини. Палав незгасимою енергією і дієвою любов’ю до ветеранів і підростаючого покоління Сумщини. Він завжди стверджував, що головною задачею його організації є соціальний захист ветеранів усіх категорій. У силу своїх можливостей намагався допомагати всім і кожному.
Організовував і здійснював національне виховання учнів і студентів у школах, училищах, вузах міста Суми.
Поховали Миколу Олексійовича на Алеї Героїв на Баранівському кладовищі. Світла пам'ять про життя і діяльність полковника Миколи Бондарєва назавжди залишиться в наших серцях.
15 травня 2020 року козаки 4-х незалежних козацьких організацій Сумщини прощалися з генерал-хорунжим Анатолієм Борисенком – отаманом Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку, який помер у ніч з 13 на 14 травня 2020 року. Анатолій Павлович Борисенко народився 10 лютого1957 року. Закінчив Сумське ПТУ № 2. Працював старостою у Пантелеймонівському храмі та Спасо-Преображенському кафедральному соборі. У 2009 році створив та очолив Сумський окремий Спасо-Преображенський козацький полк. 22 жовтня 2015 року при захисті кафедрального собору, був жорстоко побитий, після чого 4, 5 років перебував у комі. Відспівували Анатолія Павловича у храмі Святих Новомучеників і Сповідників Слобожанщини УПЦ м. Суми. Під час прощальної церемонії від імені всіх козаків виступив генерал-командор Віктор Лях – отаман Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке». Поховання козацького отамана відбувалося під гуркіт козацької шумової зброї.
26 травня 2020 року козаки разомз козачатами та джурами здійснили туристсько-екологічний похід «Скверами міста Суми». Метою такого походу було розкриття непорушних взаємозв’язківзвірів і птахів у ланцюгу живлення під час покидання пернатою молоддю своїх гнізд. Під час такої подорожі учні спостерігали, як на малих граченят (які, не вміючи літати, покинули гніздо й ходили по траві під опікою дорослих птахів) полюють собаки та коти. Діти, під час таких спостережень, намагалися відігнати четвероногих хижаків від своєї здобичі. Підіймали пташенят і садили їх на гілки дерев. Однак розуміли, що в лісі запобігти такому природному явищу неможливо.
27 травня 2020 року козаками разом з представниками козацької молоді було здійснено екологічну екскурсію на озеро Чеха м. Суми. Метою такої екскурсії було спостереження за водоплавними птахами. Під час таких спостережень погляди дітей полонили норці великі. Це дуже гарні птахи з «комірцем» на верхній частині шиї та «ріжками» на голові. Дітей вразило те, що на спині самки норця великого завжди сидить одне із пташенят у сірому пухнастому оперенні. Голова і шия пташенят має чорно-біле смугасте забарвлення. У кожної пари норців великих по 2 – 4 пташенят, які здатні самостійно харчуватися. Турбуються про малих самець і самка. У крижнів 5 – 9 каченят доглядає тільки самка. Лиски у цей час тільки насиджують яйця. Роблять це вони почергово. Ще багато корисного і цікавого побачила козацька молодь на озері Чеха та у прибережних заростях з того, що у майбутньому може знадобитися в екстремальних умовах виживання.
28 травня 2020 року генерал-командор Віктор Лях і козацька берегиня Ліна Крівшенко розробили план патріотичного тижня та сценарій відео-кліпу, приуроченого відзначенню козачатами 100-річного ювілею тричі Героя Радянського Союзу Івана Микитовича Кожедуба. У цей же день розіслали слова кожному з учнів 2-В козацького класу.
1 – 5 червня 2020 року у КУ ССШ І-ІІІ ст. № 25 було проведено патріотичний тиждень, приурочений ознайомленню із життям та діяльністю уславленого аса авіації, тричі Героя Радянського Союзу, маршала авіації Івана Кожедуба. Багато уваги при цьому приділялося дослідженню дитячих років майбутнього героя. Кожен день проходили репетиції з підготовки до гідного відзначення 100-річного ювілею уславленого земляка козацької родинита зйомки відео-кліпу.
6 червня 2020 року козаки, берегині та козачата вирушили до пам’ятника тричі Герою Радянського Союзу, маршалу авіації Івану Микитовичу Кожедубу, де гідно відзначили 100-річний ювілей неперевершеного аса авіації. Козачата розпочали свій виступ дитячою грою з імітації повітряного бою Івана Кожедуба з фашистськими пілотами.
Потім за чергою розповідали про те, хто для них є неперевершений повітряний ас України.Кожний з представників дитячої козацької громади висловив свої неповторні й щирі слова наадресууславленого героя. На його честь лунали хорові кричалки, вірші та пісні. Далі козачата вишикувалисяу колону по-два. Попарно хлопчик з дівчинкою підходили до пам’ятника тричі Герою Радянського Союзу, маршалу авіації Івану Микитовичу Кожедубу. Ставали на коліно, клали червоні троянди до підніжжя, віддавали честь славному герою війни. Завершилися урочистості із відзначення 100-річного ювілею з Дня народження тричі Героя Радянського Союзу, маршала авіації Івана Микитовича Кожедуба клятвою козачат на вірність Україні.
19 червня 2020 року на дев’яту п’ятницю після Пасхи козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» разом зі своїм козацьким священиком протоієреєм Олексієм Селегенєм взяли участь у святкових урочистостях на честь Пустинно-Глинської чудотворної ікони «Різдва Богородиці». Тут – у Глинській пустині – козаки відчувають особливу сприятливу ауру.
У цей день козаки щиро молилися, сповідувалися, причащалися святих Таїнств і забезпечували порядок під час богослужінь.
Проповідь митрополита Луки до усіх віруючих, стала для козаків паланки ще одним дороговказом – згустком мудрої настановчої поради головного духовного наставника України під час долання теренів на тяжкому козацькому шляху до особистої духовної самореалізації.
21 червня 2020 року козаки та берегині Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» відсвяткували 55-ти річний ювілей славного побратима – сотника Едуарда Козацького. Він складає вірші, пише музику та сам озвучує десятки авторських пісень під гру на гітарі. У його арсеналі понад сто авторських пісенних творів ліричного. релігійного й патріотичного змісту. Тож, у День ювілею Едуард Анатолійович був відзначений Верховним отаманом України та Діаспори, маршалом козацтва Запорозького Дмитром Сагайдаком високою нагородою: медаллю «Байда Вишневецький» за значний творчий внесок у пісенну скарбничку козацтва. Медаль від імені маршала Дмитра Сагайдака вручив отаман паланки, генерал-командор Віктор Лях.
22 червня 2020 року козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке», представники Сумської міської організації ветеранів України та спілки ветеранів Афганістану зібралися на території Меморіалу Вічної Слави міста Суми з тим, щоб належно вшанувати героїв Другої світової війни. У цей день біля Меморіалу Вічної Слави не було проведено ні мітингу-реквієму, ні виступу жодного представника влади. Ветерани та козаки мовчки йшли до Меморіалу Вічної Слави міста Суми. Підходили до підніжжя Сумського Альоші та меморіальних плит (з висіченими імена всіх радянських солдатів, партизан та підпільників, які віддали життя за перемогу над німецькими окупантами) і з вдячністю та сумом клали на них квіти.
У третьому кварталі 2020 року козаки паланки взяли участь в організації та проведенні 20-ти козацьких, екологічних, релігійних і державних заходів. Так, наприклад:
07 липня 2020 року козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» та Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку зустрічали та супроводжували митрополита Євлогія, а також молилися, сповідувалися та забезпечували охорону і порядок у церкві Різдва Іоанна Предтечі на Луці м. Суми. Козаки очолили Хресну ходу навколо цієї старинної церкви, побудованої у 1691 році козацьким полковником Герасимом Кондратьєвим. Ним же у слободі Лука у 1687 році було засновано Сумський Предтечів дівочий монастир, який діяв до 1811 року – до смерті Грузинської царівни, котра мешкала тут.
Тож, козаки вже багато років поспіль моляться Господу Богу у церкві Різдва Іоанна Предтечі, віддаючи дань великому проповіднику та вшановуючи пам’ять Герасима Кондратьєва – засновника козацького міста Суми і завзятого будівельника храмів Божих.
10 липня 2020 року генерал-командор Віктор Лях, генерал-осавул Василь Северин, військовий старшина Михайло Лях, підосавул Василь Статівка прибули до храму «Різдва Богородиці» села Кам’янка, Тростянецького району, Сумської області з тим, щоб відзначити свято Сампсона Странноприїмця. Адже у цьому селі живе, служить та займається доброчинними справами протоієрей Олексій Селегень – козацький священик Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке». Тут 11 років тому на території старинного храму він заснував «Обітель Милосердя» на честь преподобного Сампсона Странноприїмця. Допомагали обустоювати цю обітель і козаки Сумської паланки. Під її вікнами вони висадили гарний фруктовий сад, плоди якого споживаються віруючими, котрі побажали остаток днів своїх прожити на доглянутому та омоленому церковному подвір’ї.
12 липня 2020 року козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» та Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку зібралися біля старинної Петро-Павлівської церкви, щоб щиро помолитися на святковій літургії та ще раз переосмислити значення Святих Першоверховних апостолів Петра і Павла у життєдіяльності Православної Церкви й житті кожного істинно віруючого християнина
12 липня 2020 року козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» відзначили 229-ту річницю з Дня народження святого праведного Петра, поклавши квіти до підніжжя пам’ятного знаку Петру Калнишевському у Сумському міському козацькому сквері його імені.
28 липня 2020 року козаки та берегині Велико-Писарівського куреня Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» на чолі з підосавулом Василем Статівкою разом зі студійцями мистецько-поетичного об’єднання «Джерело натхнення» гідно відзначили 1032-гу річницю з Дня Хрещення Русі у зоні відпочинку Гетьманського парку біля дерев’яної скульптури Володимира Великого, виготовленого та встановленого тут за сумісної ініціативи. Автором такої скульптури є Статівка Василь Вікторович – отаман районної козацької громади.
З 24 липня по 1 серпня генерал-командор Віктор Лях– отаман Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» та генерал-полковник Сергій Козирев – отаман громадської організації «Слобожанське православне козацьке військо» здійснювали сумісну оздоровчо-творчу та пошукову діяльність на узбережжі Азовського моря. За цей час було зроблено декілька відкриттів з екології берегових ластівок і бакланів. Обговорено та переплановано діяльність сумісних козацьких організацій з питань взаємодії з Українською Православною Церквою. За час взаємного пізнання та взаємозбагачення було здійснено кілька домовленостей, обговорена перспектива сумісної діяльності.
03 серпня 2020 року отаман Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», генерал-командор Віктор Лях прибув у смт Терни, Недригайлівського району, Сумської області для прощання зі своїм побратимом полковником Віктором Шамко.
03 – 04 серпня 2020 рокугенерал-командор Віктор Лях займався організацією поховань Віктора Івановича – кращого друга й наставника. Готувався до гідного відзначення його земного життя. На місцевому кладовищі виступив зі змістовною промовою про життя й діяльність славного полковника, а під час погребіння дав команду для здійснення козаками трьох трикратних залпів із шумової козацької зброї.
06 серпня 2020 року представники козацьких громад Сумської паланки Міжнародної громадської організації “Козацтво Запорозьке”, Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку та Громадської організації «Слобожанське православне козацьке військо» взяли участь у посвяті в козаки істинно віруючих прихожан Конотопської і Глухівської єпархії УПЦ. Посвята в козаки відбулася у Свято-Успенському храмі с. Руднєве, Путивльського району.
09 серпня 2020 року 9 серпня 2020 року козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» та Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку зібралися у Пантелеймонівському храмі м. Суми щоб вшанувати пам’ять Святого Великомученика Пантелеймона і молитвами до нього, Іісуса Христа та Пречистої Богородиці очистити свої душі від гріховного бруду.
12 серпня 2020 року, завдяки зусиль начальника штабу Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», генерал-осавула Василя Северина було придбано та завезено до храму Різдва Богородиці села Кам’янка, Тростянецького району, Сумської області (де настоятелем є козацький священик паланки протоієрей Олексій Селегень):
50 метрів квадратних гіпсокартону для облицювання внутрішніх стін;
– сервант і тумбочки для «Обителі Милосердя» на честь преподобного Сампсона странноприїмця;
дрова.
Генерал-осавул Василь Северин також сприяє організації ремонту Різдва Богородицького храму з тим, щоб належно відзначити його 220-ти річчя.
18 серпня 2020 рокукозаки та берегині Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» зібралися на міському озері Чеха з тим, щоб відсвяткувати 69-річчя отамана Віктора Ляха. Козацька громада розташувалася на березі мальовничого озера. Отаман провів для гостей урочистостей невелику екскурсію, у процесі якої показав ті дерева, які козаки посадили й доглянули тут у жовтні 2000 року та у квітні – травні 2009 року. З ранку до вечора гуляли побратими біля козацького багаття. Підбивали підсумки роботи, виголошували здравиці на честь генерал-командора Віктора Ляха – славного отамана обласної козацької громади.
19 серпня 2020 рокукозаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» та Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку зібралися у Спасо-Преображенському кафедральному соборі з нагоди відзначення престольного свята та з тим, щоб щиро помолитися на святковій літургії і вже вкотре пережити й переосмислити значення Преображення Господнього у житті істинно віруючого християнина.
01 вересня 2020 рокукозаки та берегині Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» підтримали дитячий козацький підрозділ імені святого праведного Петра (Калнишевського), що успішно діє на базі Комунальної установи Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 25 м. Суми. Козачата цього підрозділу задумали створювати та реалізовувати довготривалий проект «Діти єднають Україну». Такому дитячому проекту і був присвячений перший урок 2020 – 2021 навчального року. На цей урок був запрошений генерал-командор Віктор Лях, який схвалив дитячу працю, спрямовану на консолідацію українського суспільства. Започаткований козачатами проект почав діяти. Вже на першому уроці маленькі патріоти написали та затвердили текст першого листа, адресованого своїм ровесникам, котрі навчаються у школах інших областей України. Під час реалізації проекту, козачата будуть ділитися думками щодо поліпшення свого шкільного життя та дозвілля. Обмінюватися досвідом такої діяльності у межах рідної країни, тощо.
02 вересня 2020 року генерал-командор Віктор Лях, військові старшини Олексій Панченко та Михайло Лях, осавул Костянтин Гладченко, сотник Едуард Козацький, чотар Павло Медведь, берегиня Світлана Низова зібралися на центральному кладовищі, щоб гідно ушанувати пам’ять полеглих під час захисту Вітчизни та звільнення її від фашистської навали.
Вони поклали квіти до могил своїх козацьких побратимів Артура Абрамітова та Андрія Реути, до підніжжя монументу Скорботної матері, після чого рушили до Меморіалу Вічної Слави. Керівники області та міста, військові, козаки, представники громадськості міста поклали до підніжжя монументу Сумського Альоші букети квітів. Серед них був і герой АТО, ветеран війни, осавул Костянтин Гладченко, який за героїчні вчинки нагороджений Почесною відзнакою міського голови «За заслуги перед містом» ІІІ ступеня.
04 вересня 2020 року представники Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», окремого Сумського козацького полку разом з козацьким священиком протоієреєм Сергієм Воробйовим вперше відвідали Свято-Миколаївський Самарський пустинний чоловічий монастир Української Православної Церкви–православний козачий монастир війська Запорозького Низового, що зберігся й дотепер діє у місті Новомосковськ, Дніпропетровської області.
До такої подорожі паломники віднеслися відповідально. Ознайомилися з необхідними науковими та архівними матеріалами. Перечитали та переглянули багато повідомлень і відеоматеріалів на сайтах інтернетвидань.
Козаки відчули радість з того, що тут у Пустинно-Миколаївському монастирі знаходиться безцінна Охтирська ікона Божої Матері, яку іменують Самарською. Вони молилися перед чудотворним образом Пресвятої Богородиці, каялися, просили зцілення та сил задля успішного несення нелегкого козацького послуху.
05 вересня 2020 року представники Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», окремого Сумського козацького полку разом з козацьким священиком протоієреєм Сергієм Воробйовим взяли участь у вшануванні Самарської ікони Божої Матері, що відбувалося в архієрейському Покровському соборі м. Запопіжжя.
16 вересня 2020 року козаки, берегині, їхні рідні і друзі відсвяткували весілля ветеранів війни: старшого солдата Віталія Захарчука та старшого солдата Марини Низової. Віталій і Марина на високому рівні представляють Сумську паланку МГО «Козацтво Запорозьке» у 24-й механізованій бригаді імені короля Данила. У зоні ООС Збройних Сил України вони покохали один одного і як подобає представникам козацької громади – узаконили свої стосунки шляхом реєстрації шлюбу у Сумському міському відділі державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми).
21 вересня 2020 року козаки Велико-Писарівського куреня підхорунжий Анатолій Чанцев, чотар Михайло Краснокутський і берегиня Тамара Овчаренко на чолі зпідосавулом Василем Статівкою взяли участь у відзначенні престольного свята Різдва Пресвятої Богородиці у храму Різдва Богородиці села Кам’янка, Тростянецького району.
Під час богослужіння козаки сповідувалися та причащалися Святих Таїн.Давали обітницю Ісусу Христу та Пресвятій Богородиці твердо і сміливо відстоювати свою віру та самовіддано захищати храми Української Православної Церкви.
22 вересня 2020 рокупредставники Сумського міського куреня Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» зібралися біля монументу «Слава героям Сумщини» обласного центру з нагоди Дня партизанської слави, щоб вклонитися землякам, котрі мужньо й героїчно боролися в глибокому тилу з фашистською навалою та покласти квіти до підніжжя монументальної скульптури народним месникам. Добрими словами вшанували полеглих земляків, котрі показали зразки стійкості та відваги, знищуючи ворожу техніку й живу силу противника.
У четвертому кварталі 2020 року козаки паланки взяли участь в організації та проведенні 17-ти козацьких, екологічних, релігійних і державних заходів. Так, наприклад:
14 жовтня 2020 року представники Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» зібралися у Сумському міському Козацькому сквері на мітинг-реквієм біля пам’ятного знаку останньому кошовому Запорозької Січі Петру Калнишевському – святому праведному. Цього разу на мітингу-реквіємі не звучали козацькі марші. Не було потреби і в озвученні цього традиційного козацького заходу. Від проходив (у зв’язку з карантинними обмеженнями) на звичайному буденному рівні. Уперше не запрошували на нього гостей і представників влади. Генерал-командор Віктор Лях розповів своїм побратимам про результати останньої підсумкової Наради Синодального відділу УПЦ з питань козацтва, про нові відкриття у царині земного життя святого праведного Петра Калнишевського, його зусиль з підтримки Межигірського й Самарського монастирів, а також про його вимоги до ієромонахів, ієродияконів, ченців, що направлялися з, опікуваних ним, обителей на службу в Січових і військових похідних церквах. На завершення мітингу-реквієму козаки поклали квіти до пам’ятного знаку святому праведному Петру (Калнишевському).
28 жовтня 2020 року отаман Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» генерал командор Віктор Лях, військові старшини Олексій Панченко, Михайло Лях та голова Сумської міської організації ветеранів України В’ячеслав Ничипоренко разом з представниками влади поклали квіти до пам’ятного знаку на Алеї Слави та підніжжя монументу Скорботної матері. Члени обласної козацької громади також поклали квіти і до могил своїх козацьких побратимів Артура Абрамітова та Андрія Реути – героїв АТО, Почесних громадян м. Суми. Затим рушили до Меморіалу Вічної Слави міста Суми, щоб гідно ушанувати героїзм і пам’ять полеглих під час звільнення Вітчизни від фашистської навали.
4 листопада 2020 року представники Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку та Сумського полку слобідського козацтва Герасима Кондратьєва разом з козацьким священиком протоієреєм Сергієм Воробйовим – членом Колегії військових священиків при Синодальному відділі УПЦ у справах козацтва – прибули до храму Казанської ікони Божої Матері села Великі Вільми. Під час Божественної Літургії козаки щиро молилися, сповідувалися та причащалися Святих Христових Таїнств.
Після Літургії відбувся хресний хід, який очолили козаки трьох незалежних козацьких громад Сумщини, навколо території храму Казанської ікони Божої Матері.
7 листопада 2020 року джури Сумського міського куреня на чолі з військовим старшиною Михайлом Ляхом здійснили екологічну екскурсію на ставки Сумського рибгоспу. Михайло Вікторович розповів джурам свого куреня про шкідливі екологічні наслідки спускання води із зариблених ставків, зосередив їхню увагу на поведінці водоплавних птахів перед відльотом у теплі краї. Так наприклад, самка дорослого лебедя-шипуна разом з п’ятью молодимиптахами, що вирізняються сірим забарвленням голови, шиї та крил, посилено харчуються. Накопичують запаси жиру і чаплі сірі, мартини річкові, крижні. Останні поводяться так, як свійські качки, тільки тепер вони розділилися на зграї чисельністю до 30 птахів. Частіше, аніж раніше піднімаються у повітря, літають та знову сідають на воду.
11 листопада 2020 року козацька старшина та рядові козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» на чолі з генерал-командором Віктором Ляхом привітали Високопреосвященнішого Луку з 15-річним ювілеєм архієрейської хіротонії, що святкується 13 грудня 2020 року. Відзначили його досягненняу розбудові Української Православної Церкви та розвитку козацтва, за що козаки люблять, шанують Владику, намагаються виконувати ціннісні архієрейські настанови та наслідувати. Побажали своєму духовному керманичу міцного козацького здоров’я, духовної радості, Божої благодаті та щедрот.
13 листопада 2929 року представники Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» зібралися у Сумському міському козацькому сквері імені Петра Івановича Калнишевського – останнього кошового отамана Запорозької Січі, щоб належно вшанувати земне життя тепер уже святого праведного Петра (Калнишевського) покладанням квітів до пам’ятного знаку, встановленого на його честь.
Під час реалізації свого проекту козачата вели розмову і про те, якою вони бачать нашу Вітчизну у майбутньому. Усі дитячі міркування мали спільне бачення: Україна – єдина, вільна, незалежна держава. Українці – трудолюбиві, щедрі, щирі душею нащадки славетного козацького роду, які мають можливість реалізовувати себе у повній мірі, це народ, який вільний і гідний творити майбутнє. Саме такими людьми бачили себе козачата...
Учителька переконана, що козачата, своїми дитячими справами на благо мікрорайону та міста, уже сьогодні впливають на позитивні зміни у нашій державі.
28 листопада 2020 рокуу перший день Різдвяного посту, козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке»та Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку молилися у храмах м. Суми й Сумського району. У всіх храмах на Божественній Літургії, після мирної єктинії, звершувалася заупокійна літія за жертвами голодомору в Україні. Під час панахиди козаки та прихожани молилися за душі спочилих від голоду українців. При проповіді зосереджувалася увага на тому, що трагедія смерті голодом передусім була пов’язана з насильницьким вилученням у селян зерна та іншого продовольства у 1930 – 1932 роках…
29 листопада 2020 рокувійськовий старшина Михайло Лях організував для джур Сумського міського куреня екологічну екскурсію на озеро Чеха з метою виявлення водоплаваючих птахів і спостереження за ними в останні дні осені. У процесі таких спостережень було виявлено досить велику зграю лисок і крижнів. Чисельність лисок складала 32, а диких уток – 9. У другому місці зграя налічувала 94 крижня, серед яких не було жодної лиски. Джури із задоволенням підгодовували крижнів і лисок, спостерігаючи за їхньою поведінкою. Відзначали у цей час підвищену сторожкість цих гарних пернатих. День був похмурим, повітря дуже сирим, температура – до плюс 4 градусів.
30 листопада 2020 рокугенерал-командор Віктор Лях івійськовий старшина Михайло Лях організували і провели для джур міського куреня екологічну екскурсію на ставки Сумського рибгоспу. У процесі осінніх спостережень було виявлено досить велику зграю крижнів, чисельність яких складала близько 100. Великі дикі качки трималися біля південного узбережжя. Близько до себе не підпускали. День був похмурим, температура – плюс 2 градуси.
За даними наукових джерел крижні відлітають пізно, в жовтні – листопаді. Однак, згідно наших досліджень, їх відліт залежить у даному випадку від температурних умов зими. Харчів для крижнів достатньо. Останні спостереження за цими цінними мисливськими птахами, дозволяють зробити припущення у тому, що птахи можуть харчуватися на наших водоймах і в грудні місяці. Ці дослідження можуть знадобитися козакам у скрутні часи виживання.
01грудня 2020 рокукозаки паланки привітали 96-річного полковника Приходька Миколу Івановича з Днем народження. Висловили сподівання, що й надалі разом з ним будуть здійснювати результативне військово-патріотичне виховання козацької молоді.
У перший день зими козаки завезли другу машину дров для отоплення храму «Різдва Богородиці» та «Обітелі Милосердя» на честь преподобного Сампсона Странноприїмця, що діє на його території уселі Кам’янка, Тростянецького району, Сумської області. У цей же день козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» на чолі з генерал-осавулом Василем Севериним – начальником штабупаланки та протоієреєм Олексієм Селегенем – козацьким священикомздійснили висадження високосортних фруктових дерев у рамках довготривалої акції «Відродимо славу монастирських та церковних садів».
05 грудня 2020 року генерал-командор Віктор Лях івійськовий старшина Михайло Лях знову організували і провели для джур міського куреня екологічну екскурсію на ставок Сумського рибгоспу. Тепер він покрився кригою. Виходить, що наші прогнози, передбачені 30.11.2020 року, були помилковими? Дикі качки відлетіли? Віктор Васильович настояв на необхідності обійти весь став, задля вияснення істини. Ближче до другої дамби дослідники природи побачили досить велику водну гладь, на якій плавала чисельна зграю крижнів. Серед диких качок були й мартини річкові. Великі дикі качки й мартини трималися разом. Неподалік від них плавали лебеді: доросла білосніжна самка та п’ятьмолодих птахів із сірим забарвленням крил.У юних дослідників природи зростав потяг до подібного оздоровлення й спостереження за дикими птахами. Вечоріло. Вперше за багато похмурих днів світило, заходячи, сонце. Температура – мінус 3 градуси. Вночі мороз збільшився до мінус 9 градусів.
06 грудня 2020 року генерал-командор Віктор Лях,військовий старшина Михайло Лях та окремі представники дитячих застав здійснили останню екологічну екскурсію на ставок Сумського рибгоспу. Тепер він покрився суцільною кригою. Під час підбиття підсумків осінньо-зимових екскурсій над дослідниками природи (немов прощаючись) пролітали 9-ть лебедів. У процесі спостережень за цими птахами, накопилися цікаві відомості й фотоматеріали, які необхідно буде переосмислити, порівняти з матеріалами інших дослідників природи, узагальнити та зробити відповідні висновки.
09 грудня 2020 року у Свято-Троїцькому храмі м. Суми (Ганнівка) зібралися представники шести незалежних козацьких товариств: Сумської паланки Міжнародної громадської організації “Козацтво Запорозьке”, Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку, Сумської обласної громадської організації “Сумський окремий козацький округ – лівобережний”, Сумського полку слобідського козацтва імені Герасима Кондратьєва, 1-го Сумського гусарського полку,«1650-го окремого гвардійського Спасо-Преображенського Ворожбянського козацького полку» СОГО «СОКОЛ». Метою такого зібрання стали: відзначення Дня освячення церкви великомученика Георгія у Києві (1051 – 1054), який водночас є і святом кавалерів ордену вмч. Георгія Побідоносця, а також Дня Сумського полку слобідського козацтва імені Герасима Кондратьєва та Сумського гусарського полку.
Молебень з Акафістом, приурочений великомученику Георгію Побідоносцю здійснив протоієрей Сергій Воробйов – настоятель Свято-Троїцького храму. Йому співслужив протоієрей Андрій Лозовський – настоятель храму Казанської ікони Божої Матері села Великі Вільми Сумської єпархії.
Підготовлені сценарії до відзначення Дня святого Миколая та Новорічних свят. Здійснено планування роботи Сумської паланки на 2021 рік.
Слід сказати, що в 2020 році у багатьох релігійних, державних, екологічних, військово-патріотичних, козацьких заходах активну участь приймали: генерал-осавул Василь Северин, козацькі полковники Григорій Негреба, Олексій Панченко, військові старшини Петро Шпиленко, Михайло Лях, військовий старшина Сергій Хіро, осавул Костянтин Гладченко, підосавул Василь Статівка, сотники Едуард Козацький, хорунжий Олександр Селегень, чотарі Віктор Шулухін,Михайло Краснокутський, Михайло Лойко, Ярослав Низовий, Геннадій Медведь, Павло Медведь, Роман Медведь, козаки Олексій Жеба та В’ячеслав Кузнецов, берегині Ліна Крівшенко, Рита Осадча, Марина Низова, Світлана Низова, Наталія Радчук, а також джури, козачата загальноосвітніх і спеціалізованих навчальних закладів та діти козацьких груп Дошкільного закладу у козацьких одностроях.
При участі у релігійних, державних, туристсько-екологічних, військово-патріотичних й інших заходах ми завжди відчували моральну й духовну підтримку митрополита Луки – голови Синодального відділу УПЦ у справах пастирської опіки козацтва України і духовно-фізичного виховання молоді;Дмитра Сагайдака – гетьмана козацтва Запорозького; генерал-осавула Анатолія Краснодзея – отамана генеральної канцелярії МГО КЗ; Олександра Лисенка – міського голови м. Суми; В’чеслава Ничипоренка – голови Сумської міської організації ветеранів України; протоієрея Андрія Кузьмина – заступника Синодального відділу УПЦ у справах пастирської опіки козацтва України і духовно-фізичного виховання молоді; протоієрея ОлексіяСелегеня; протоієрея Василя Коровця; протоієрея Олега Швеця; протоієрея Сергія Воробйова, ієрея Максима Райкова – редактора Синодального сайту УПЦ з питань козацтва; ветерана Державної прикордонної служби України полковника Олександра Бойка, який з відповідальною креативністю висвітлює на сторінках сайту Сумської паланки різноманітну діяльність учасників бойових дій, козацьких наставників, юних і зовсім малих патріотів Вітчизни.
Рада Сумської паланки Міжнародної
громадської організації «Козацтво Запорозьке»

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить