ДЕНЬ РОЖДЕНИЯ КАЗАЦКОГО АРХИПАСТЫРЯ

Автор: иерей Иоанн Юрцун.

лука

 

Ваше Высокопреосвященство, дорогой владыка Лука.

Члены Синодального отдела по делам пастырской опеки казачества и духовно-физического воспитания молодежи, Войсковая коллегия, коллектив Духовно-просветительского сектора Синодального отдела, главы епархиальных отделов, казацкие духовники и все Украинское православное казачество сердечно поздравляет Вас с Вашим Днем Рождения!

Промыслительно, Всепремудрый Господь на Ваши Архипастырские рамена возложил одно из самых непростых служений в качестве главы Синодального отдела в один из сложнейших периодов, который в очередной раз претерпевает наша Матерь Церковь и наше многострадальное отечество.

Под вашим мудрым руководством, на горизонте Церкви, Синодальный отдел по казачеству занимает достойное положение в ряду прочих Синодальных отделов, учрежденных Украинской Православной Церковью. Несмотря на все сложности с которыми сталкиваются казацкие духовники, благодаря изданным и размещенным на сайте методическим пособиям и материалам, непосредственном общении с Вашим Высокопреосвященством во время регулярных заседаний Синодального отдела, Вашим Архипастырским встречам с самим казачеством, дает возможность духовникам и казакам успешно взаимодействовать друг с другом во благо Церкви Христовой.

Всеблагий Господь, по молитвах покровителя казаков, святого праведного Петра Калнышевского, да укрепляет Вас в столь ответственейшем и значимом для Православия и Украины служении и сохраняет на: «Многая и Благая Лета!!!»

 

Вічна пам'ять протоієрею Анатолію

Автор: иерей Иоанн Юрцун.

Шаповал

    Відійшов до Господа, козацький духівник Київської єпархії, член військової колегії при синодальному відділі УПЦ по козацтву, протоієрей Анатолій Шаповал.
Від голови Синодального відділу, високопреосвященішого митрополита Луки, військової колегії, козацьких духовників, отаманів і козацтва
висловлюємо слова співчуття всім близьким батюшки Анатолія.
   Просимо для спочилого милості Божої, Царства Небесного і відпущення гріхів у Христа, Безсмертного Царя і Бога нашого.
   Вічна пам'ять! Царство Небесне!

О создании научно-просветительского сектора при Синодальном отделе

Автор: иерей Максим Райков.

 

Синодальний вїддїл УПЦ

у справах пастирськоі опїки козацтва Украіни та духовно-фїзичного виховання молодї

вул. Кияшко, 26

м. Запоріжжя, 69041

 

Синодальный отдел УПЦ по делам пастырской опеки казачества Украины и духовно-физического воспитания молодежи

ул. Кияшко, 26

г. Запорожье, 69041

Сайт: www.pravkazak.org.uaКанцелярия: eparh.zp@ukr.net

     

РОЗПОРЯДЖЕННЯ

від 21.02.2022 р.

     

Про створення науково-просвітницького сектора

при Синодальному відділі

В рамках реалізації концепції розвитку Синодального відділу Української Православної Церкви у справах пастирської опіки козацтва України та духовно-фізичного виховання молоді, з благословення Блаженнішого ОНУФРІЯ Митрополита Київського і всієї України, при Синодальному відділі створюється науково-просвітницький сектор.

Цілі та завдання сектора:

1. науково-просвітницька діяльність Синодального відділу з вивчення та популяризації козацьких традицій, історії, культури, обрядів тощо;

2. наукова оцінка поширених традицій, нововведень і спростування антиправославних явищ, що мають місце в сучасному козацтві;

3. підготовка та публікація методичного матеріалу;

4. участь у семінарах, наукових конференціях та круглих столах.

До складу науково-просвітницького сектора включаються:

1. прот. Сергій Скубченко (клірик Харківської єпархії) – керівник Сектору;

2. прот. В'ячеслав Скараєв (клірик Балтської єпархії);

3. прот. Анатолій Шаповал (клірик Київської єпархії);

4. прот. Максим Смирнов (клірик Запорізької єпархії).

З любов'ю у Господі, закликаю на всіх благословення Боже,

 изображение 2022-02-25 104135

МИТРОПОЛИТ ЗАПОРІЗЬКИЙ І МЕЛІТОПОЛЬСЬКИЙ

ГОЛОВА СИНОДАЛЬНОГО ВІДДІЛУ УПЦ

У СПРАВАХ ПАСТИРСЬКОЇ ОПІКИ КОЗАЦТВА УКРАЇНИ

ТА ДУХОВНО-ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ МОЛОДІ

 

ЗВІТ СУМСЬКОЇ ПАЛАНКИ МГО «КОЗАЦТВО ЗАПОРОЗЬКЕ» за 2021 рiк

Автор: иерей Максим Райков.

 

ЗВІТ СУМСЬКОЇ ПАЛАНКИ МГО «КОЗАЦТВО ЗАПОРОЗЬКЕ» ГОЛОВІ СИНОДАЛЬНОГО ВІДДІЛУ УПЦ У СПРАВАХ ПАСТИРСЬКОЇ ОПІКИ КОЗАЦТВА ТА ДУХОВНО-ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ МОЛОДІ ЗА 2021 РІК

Слід зазначити, що планування діяльності 2021 році було приурочено 330-річчю з дня народження Петра Калнишевського та втіленню його ідей в життя обласної козацької громади. Славнозвісні ідеї Петра Івановича об’єднали цілеспрямовану діяльність Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке», Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка, Приватного благодійного оздоровчо-освітнього центру «Мурашка», Сумського обласного військового комісаріату (нині – Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки), військової частини 3051 Національної гвардії України та 27  реактивної артилерійської бригади імені кошового отамана Петра Калнишевського у справі якісної духовної, військової, моральної та фізичної підготовки молоді до захисту України і справжнього дієвого різнобічного інтегративного козацького гарту. На базі вище зазначених закладів і військових частин за участю провідних фахівців відпрацьовується бойова, фізична підготовка молодих козаків, джур і козачат паланки.

Козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке», котрі у дитячі, шкільні та студентські роки пройшли непрості чоловічі випробування у козацьких класах, збірних заставах, роях, чатах, студентських козацьких товариствах, осавульських сотнях і куренях, стали ядром багатьох козацьких загонів територіальної оборони, виявили неабияку мужність і героїзм при виконанні чисельних завдань у зонах бойових дій під час проведення операції Об’єднаних сил на сході України. Понад 400 з них отримали військові відзнаки: ордени Архистратига Михаїла, ордени та медалі «За вірність народу України», відзнаки «Віра, мужність, честь», медалі «Ветеран війни» та «Захисник України», золоті та срібні медалі «Україна – захиснику державності», медалі «За жертовність і любов до України», Грамоти й Подяки Міністерства оборони України, командування ООС і військових частин, Почесні грамоти голови Сумської обласної державної адміністрації, подяки Сумської обласної ради, відзнаки міського голови м. Суми та багато інших відомчих нагород.

Почесною грамотою командира 27 реактивної артилерійської бригади імені кошового отамана Петра Калнишевського Сухопутних військ Збройних Сил України нагороджено отамана паланки генерал-командора Віктора Ляха за спільну співпрацю, налагодження партнерських відносин з представниками різних організацій, виховання високого патріотичного почуття у військовослужбовців, опіку над особовим складом військової частини та членами їх родин, сприяння в укріпленні позитивних моральних цінностей, мужності, жертовності, відповідальності, дисциплінованості, формування серед військовослужбовців братерських відносин на засадах принципів гуманності та почуття священності військового обов’язку, ознайомлення з історією національного, культурного, релігійного становлення української державності.

У Почесній грамоті командира 27 реактивної артилерійської бригади імені кошового отамана Петра Калнишевського відображено лише частину багатогранної діяльності обласної козацької громади з особовим складом військової частини.

16 квітня 2021 року військова частина 3051 Національної гвардії України та Сумська паланка МГО «Козацтво Запорозьке» уклали Договір про співробітництво та взаємодію, а 16 червня 2021 року такий Договір підписали командир 27 реактивної артилерійської бригади імені кошового отамана Петра Калнишевського Сухопутних військ Збройних Сил України, полковник Дмитро Храпач та отаман Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке», генерал-командор Віктор Лях.

Першою такою взаємодією стала сумісна праця з підготовки до належного відзначення 330-річчя з дня народження Петра Калнишевського – останнього виборного кошового отамана Запорозької Січі. З цієї нагоди військовими, козаками та науковцями вишу, за участю голови Сумського земляцтва в Києві генерал-командора Івана Рішняка, у Сумському міському сквері імені Петра Калнишевського було висаджено та доглянуто п’ять ялин і шість кущів ялівцю козацького. На прохання козаків, Сумський державний педагогічний університет імені А.С. Макаренка потурбувався, щоб до 330-річчя з дня народження Петра Калнишевського було замінено плитку біля пам’ятного знаку на честь його імені. Сюди вперше за 21 рік прибуло близько 70-ти військовослужбовців. На урочистому мітингу з нагоди 330-річчя з Дня народження уславленого кошового отамана Запорозької Січі – святого Петра (Калнишевського) звучали військові та козацькі марші у виконанні духового оркестру 27-ї реактивної артилерійської бригади імені кошового отамана Петра Калнишевського Сухопутних військ Збройних Сил України. Про славного Січовика та співпрацю з сучасними козаками розповідали представники влади, командування військових частин, ректорату СумДПУ ім. А.С. Макаренка та громадських організацій.

На гарному результативному рівні відбувалася взаємодія козаків з військовими нацгвардії, у підсумку якої колектив Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке»був відзначений Грамотою Східного оперативно-територіального об’єднання Національної гвардії України за вагомий внесок у справу консолідації суспільства, підтримку у справі військово-патріотичного виховання молоді, її підготовки до відстоювання територіальної цілісності України.

Козаки вже вкотре переконалися, що разом з науковцями, освітянами, військовими та владою значно легше вирішувати проблеми та вершити спільні справи, на більш високому рівні втілювати ідеї Калниша в сучасне життя українського народу.

Представники обласної козацької громади з особливою відповідальністю віднеслися до пошуку нових матеріалів про земне життя святого праведного Петра (Калнишевського). У 2021 році їхня громадська напружена праця увінчалася кількома відкриттями.

Так, у процесі здійснення цілеспрямованого пошуку козаків-науковців Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», вдалося знайти зображення золотої медалі з портретом Катерини ІІ, оздобленої діамантами: 11 великими, 12 середніми і 96 малими. Цю персональну медаль було виготовлено для кошового отамана Петра Калнишевського. На реверсі цієї медалі викарбуваний витончений напис: Войсказапорожскаго кошевому Калнишевскому за отлично храбрыя противу непріятеля поступки и къ службе усердіе. Цей напис обрамлений багатим розкішним орнаментом з різних вензелів, прапорів, копій. Медаль складається з трьох нероздільних частин.

Першою нижньою частиною є сама медаль, обнесена обручем з вишуканим орнаментом, що оздоблений великими, середніми і малими діамантами.

Другою верхньою частиною є Андріївська стрічка (із золота жовтого кольору), прикрашена діамантами і складена в бант, скріплений стилізованою квіткою з одинадцяти діамантів.

Третьою частиною є царська корона із золота жовтого кольору, що густо усипана діамантами й увінчана хрестом з діамантами.

Загальна висота золотої медалі, щедро оздобленої діамантами – близько 140 мм, а ширина – близько 85 мм.

Козакам Сумської паланки також вдалося знайти відомості про дворянське походження Петра Івановича Калнишевського, чому послужила його персональна гербова печатка, якою він засвідчував документи та листи, перебуваючи на засланні у Соловецькому монастирі. У сучасному Правобережному гербовнику Євгена Чернецького опубліковано герб Калусовського, абсолютно ідентичний гербу, зображеному на персональній печатці Калнишевського з такими ж літерами «П» (зліва) і «К» (справа). Знайдені і відомості про те, що шляхетські сім'ї Калусовських проживали у Київській та Волинській губерніях.

Цікаві відкриття здійснені і дитячими структурними підрозділами паланки у процесі туристсько-екологічної діяльності, яка впродовж року проводилася з козацькою молоддю педагогами Приватного благодійного оздоровчо-освітнього центу «Мурашка».

Загалом у 2021 році козаками паланки було організовано, проведено чи взято участь у 88-ти заходах. Деякі з них проходили впродовж кількох днів.

У першому кварталі 2021 року козаки паланки взяли участь в організації та проведенні 23-х козацьких, релігійних, туристсько-екологічних, і державних заходах.

01 січня 2021 року генерал-командор Віктор Лях від імені козацької старшини та рядових козаків Сумської паланкиМГО «Козацтво Запорозьке»привітав усіхвійськових, священиків, козаків, берегинь, джур і козачат України з Новим 2021 роком і Різдвом Христовим! Побажав доброго здоров’я, щасливої долі, миру, сімейного затишку, добробуту й процвітання.Щоб у Новому 2021 році всі мрії збулися. Щоб перестала проливатися кров тих, хто й досі самовіддано, мужньо й героїчно відстоює суверенітет і цілісність України. Щоб нарешті українці почали поважати себе й ближніх, незважаючи на їхні релігійні, політичні та інші вподобання. Щоб люди знайшли у собі сили для консолідації суспільства, відродження й оновлення економічного статку держави, забезпечення її величі й багатства.

Побажав усім Божої благодаті, милості і щедрот у всіх доброчинних справах на користь сімї, Української Православної Церкви та держави.

01 січня 2021 року генерал-командор Віктор Лях провів з козаками та джурами онлайн-конференцію, приурочену дню пам’яті преподобного Іллі (Муромця). Під час конференції були обговорені питання: про земне життя та ратну звитягу преподобного Іллі, котрий славився і розумом, і небаченою силою, і мужністю, перебуваючи у дружині князя Володимира Мономаха; про відображення доблесті Іллі Муромця у давньоруському фольклорі; про несення послуху ченця та його нетлінні мощі, що покояться у Антонієвих печерах Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври.

05 січня 2021 року представники Сумського міського куреня Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» взяли участь у відкритті меморіальної дошки чотарю Абрамітову Артуру Юрійовичу на стіні центрального корпусу СумДПУ імені А.С.  Макаренка. Артур Абрамітов навчався у Навчально-науковому інституті фізичної культури Сумського державного педагогічного університету. Був активним членом Студентського наукового товариства Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» при кафедрі педагогічної творчості та інноваційних освітніх технологій. Із захопленням займався дослідженням та осучасненням козацької бойової спадщини славного Січового товариства. Оволодівав надскладними фізичними вправами, домагався їх впровадження у рідній школі. 30 березня 2016 року цілком свідомо підписав контракт на службу у Збройних силах України. 26 лютого 2017 року загинув, як герой. Указом Президента України №  363/2017 від 14 листопада 2017 року за «особисту мужність і самовіддані дії, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, зразкове виконання військового обов'язку», нагороджений орденом «За мужність» III ступеня (посмертно). Став Почесним громадянином м. Суми (посмертно).

07 січня 2021 року козаки та берегині Сумського міського куреня Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» разом з представниками Сумського Спасо-Преображенського окремого козацького полку зібралися у храмі Благовірного великого князя Георгія м. Суми.Козаки і берегині разом з постійними прихожанами храму молилися й славили Богонемовля під час Божественної літургії, яку очолив протоієрей Василь Коровець. Під час Святої Літургії представники козацьких організацій м. Суми щиро сповідувалися та причащалися Святих таїн. Після проповіді, перед віруючими виступив отаман Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» генерал-командор Віктор Лях. Він подякував священикам і прихожанам за спільні молитви, привітав їх з Різдвом Христовим. Побажав, щоб щойно народжений Христос своїми маленькими рученятками обхопив кожне віруюче серце, зігрів його й дарував радість. Віктор Васильович відзначив сумлінну працю протоієрея Василя Коровця та нагородив його за зразкове окормлення козаків, значний внесок у духовне й національне виховання козацької молоді та з нагоди Дня народження медаллю «За відродження Козацтва Запорозького».

16 січня 2021 року було проведено туристсько-екологічний похід джур в урочище «Токарі», під час якого здійснювалися спостереження за чисельними зимуючими птахами та відпрацьовувалася техніки підйомів і спусків на засніжених крутосхилах з використанням мотузок та альпенштоків. Також було організовано спускання з пологих і крутих схилів на підручних матеріалах.

19 січня 2021 року козаки й берегині Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» і Сумського Спасо-Преображенського окремого козацького полку зібралися у Спасо-Преображенському кафедральному соборі м. Суми з тим, щоб не тільки молитися та славити Бога, а й забезпечити підтримання порядку та норм жорстких карантинних обмежень під час Божественної Літургії та освячення води на церковному подвір’ї.

Із центрального собору віруючі Хресною ходою направилися на берег річки Псел. Хрещенську хресну ходу на Йордан очолили козаки. Вони несли Зірку, Хрест, Хоругви, були запорукою дотримання порядку і спокою прихожан. У Хресній ході на чолі з архієпископом Євлогієм  ішли священнослужителі кількох храмів УПЦ та багато мирян. На місці здійснення освячення води річки Псла біля Харківського мосту зібралося близько тисячі віруючих.Щойно владика Євлогій і благочинний Микола Смакоуз освятили воду Псла, десятки чоловіків і жінок тричі занурилися в цілющу воду після щирої сповіді та причастя Христових Таїн. Для козаків свято Богоявлення завершилося трапезою, під час якої вони отримали подяку та дарунки від благочинного Миколи Смакоуза.

19 січня 2021 року у Спасо-Преображенському кафедральному соборі м.  Суми відбулося засідання 19-ї Водохрещенської Ради, на якій були підбиті підсумки досягнень обласної козацької громади та обговорені проблемні питання підготовки до гідного відзначення 330-річчя з дня народження Петра Івановича Калнишевського. Також було затверджено план основних заходів Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» на 2021 рік.

23 січня 2021 року у приміщенні Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка відбулося засідання 62-ї малої Ради Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», на якій було обговорено та затверджено розпис службових обов’язків посадових осіб обласної козацької громади та внесені незначні поправки до перспективного плану основних заходів паланки на 2021 – 2022 роки.

24 січня 2021 року у місті Суми (на прохання отаманів козацьких організацій) були здійснені панахиди у всіх храмах, при яких активно діють козацькі застави.

  У Спасо-Преображенському кафедральному соборі зібралися отамани та козацька старшина трьох незалежних козацьких організацій.Тут було відслужено панахиду за уславлених козацьких пращурів і сучасних козаків, котрі загинули, визволяючи Святу Русь від монголо-татар і всіляких загарбників зоряної доби козацтва, а також у роки лихоліття  антирелігійного наступу на православ’я, репресій  у часи колективізації, Другої світової війни,  миротворчих операцій у різних країнах світу й тих, котрі померли від ран і в глибокій старості.

Протоієрей Георгій Бавикін підніс свої молитви до Бога, щоб Всемилостивий Господь простив їм всякий гріх і вселив душі мужніх, безстрашних і самовідданих захисників Віри Православної в оселях праведних. Відзначив ратну звитягу козаків у чисельних кровопролитних війнах, їх незламний героїзм і жертовність при відстоюванні прав і свобод громадян рідної Вітчизни. Нагадав прихожанам храму, що й досі сучасні козаки, продовжуючи непорушні  традиції Січового товариства, здійснюють надійну охорону храмів і лавр УПЦ.

30 січня 2021 року отаман Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», генерал-командор Віктор Лях взяв участь у спільних засіданнях чергових 74-ї Малої та 39-ї Верховної козацьких Рад МГО «Козацтво Запорозьке», що проводилися в режимі онлайн. Коротко звітував про діяльність паланки у 2020 році. Радив Генеральній старшині МГО КЗ у 2021 році обговорювалися на таких засіданнях питання інноваційної та суспільно корисної діяльності місцевих структурних підрозділів. Щоб нарешті за ініціативи козацьких громад у Києві проводилися Всеукраїнські семінари-практикуми і майстер-класи з навчання та військово-патріотичного й екологічного виховання учнів козацьких класів на основі творчих інноваційних знахідок наших козаків – педагогів-новаторів. Радив генеральній старшині більше дбати про своїх побратимів. Відзначати кращих з них не тільки своїми нагородами, а й державними. Мотивувати їх до значущої конструктивної діяльності у сферах економіки, екології, освіти, культури, релігії, козацтва, Збройних Сил України, тощо.

02 лютого 2021 рокупредставники незалежних козацьких організацій зібралися на вулиці Героїв Сумщини (донедавна Героїв Сталінграду), щоб гідно відзначити День перемоги у славній Сталінградській битві. Козаки звільнили від снігу підхід до пам’ятного знаку на честь 293-ї стрілецької дивізії, яка відзначилася в боях за оборону Сталінграду.  Представники козацтв стали організаторами й учасниками мітингу-реквієму, на якому виступили:генерал-командор Віктор Лях– отаман Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке»;генерал-хорунжий Сергій Кондратенко– отаман Сумського полку слобідського козацтва імені Герасима Кондратьєва;козацький полковник Андрій Губін– отаман Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку;генерал-хорунжий Дмитро Ганчук– отаман Першого Сумського гусарського полку.У своїх виступах отамани відзначали мужність, стійкість і ратну звитягу радянських воїнів у боях за оборону Сталінграду, де тисячі українців були відзначені орденами й медалями.

Ця велика перемога стала переломною й незабутньою в історії, як за числом героїчних вчинків, так і за кількістю вбитих, поранених і взятих у полон. Тож, з тихими схвильованими словами, козаки підходили до підніжжя пам’ятного знаку, ставали на коліно й клали червоні гвоздики на щойно випавший сніг.

07 лютого 2021 року козаки та берегині Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» та Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку на чолі з генерал-командором Віктором Ляхом і козацьким полковником Андрієм Губіним зібралися у кафедральному Спасо-Преображенському соборі для вшановування пам’яті священномученика Володимира (Богоявленського) та всіх Святих Новомучеників і Сповідників, що постраждали за Віру Православну.

У м. Суми і Сумському повіті у роки антирелігійних репресій було розстріляно 40 священиків, ієромонахів, дияконів і мирян. 05 червня 1919 року був розстріляний більшовиками ігумен Свято-Троїцького Охтирського монастиря архімандрит Аристарх (Сітало), який буде прославлений в лик святих у 2021 році.

За всіх їх, козаки та берегині молилися на Божественній літургії. Адже вони постраждали лише за віру, свої переконання, любов до Бога й рідної землі.

Після проповіді, яку виголосив протоієрей Георгій Тарабан, делегація козаків рушила до пам’ятника жертв комуністичного режиму. На імпровізованому мітингу-реквіємі перед козаками й мешканцями м. Суми, що зібралися тут, виступив генерал-командор Віктор Лях. Представники козацьких громад поклали червоні троянди до підніжжя пам'ятника.

13 лютого 2021 року джури на чолі з військовим старшиною Михайлом Ляхом здійснили туристсько-екологічний похід за маршрутом м. Суми – с. Любачеве уздовж прибережної зони річки Стрілка. У процесі такого походу підлітки ознайомилися з водоочисними рослинами, що височіли на кордоні водної й берегової поверхні, вкритої снігом. Джури були вражені такою рідкісною (для Сумщини) річкою, довжина якої сягає 23000 метрів, а ширина (в багатьох місцях) – від 0,5 до 3 метрів, що викликало у підлітків бажання позмагатися у перестрибуванні річки. У зимовий час такі змагання виявилися не дуже легкими. Під час проходження маршруту спостерігали за зграйками перепілок, що вилітали із густої засохлої трави.

15 лютого 2021 року козаки Сумщини взяли участь в урочистому мітингу з нагоди відзначення Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Серед козаків Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» та Сумського окремого Спасо-Преображенського полку є багато воїнів-афганців і тих, хто виконував свій військовий обов’язок на території інших держав, хто в надзвичайних ситуаціях забезпечував правопорядок і Конституційний лад рідної країни. Усі вони й на сьогодні привносять значний внесок у військово-патріотичне виховання студентської та учнівської молоді. Вважають участь у вшануванні учасників бойових дій на території інших держав своїм святим обовязком. Переконані, що цей День відзначають не тільки ті, хто проливав свою кров у зонах бойових дій, а й члени їхніх сімей, близьких і друзів.

18 лютого 2021 року у 4-В козацькому класі КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів м. Суми завершився чемпіонат з шашок, що стартував 1 грудня 2020 року Упродовж 3,5 місяців козачата не тільки грали в шашки, а й ділилися один з одним цікавою інформацією про цей вид спорту, ознайомлювалися з історією його виникнення, набували досвіду гри та оволодівали спортивною майстерністю.

У чемпіонаті з шашок взяли участь усі козачата, тому кожен зіграв по 23 партії. У півфінал вийшли учні, які здобули найбільше перемог. У чвертьфіналі грали Варуха Артем, Горенко Артем, Калітай Георгій, Кондратюк Михайло, Рогожний Дмитро, Сідаш Михайло,  Тімохіна Уляна. У фіналі за звання чемпіона боролися Горенко Артем та Кондратюк Михайло. Перемогу отримав Горенко Артем.

18 – 20 лютого 2021 року отамани козацьких організацій Сумщини (у числі яких і Сумська паланка МГО «Козацтво Запорозьке») ініціювали відкрите звернення керівників громадських організацій, що діють у м. Суми, до Голови Верховної Ради України Д. Разумкова, Президента України В. Зеленського, Прем’єр-Міністра України Д. Шмигаля, Голови Сумської обласної державної адміністрації В. Хоми, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Місії ОБСЄ в Україні, InternationalSocietyforHumanRights. HumanRightsWatch. AmnestyInternational щодо недопущення порушення прав парафіян Української Православної Церкви.

Отамани дієвих козацьких громад заявили про непохитну підтримку позиції Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнішого Онуфрія, митрополита Київського і Всієї України, Священного Синоду УПЦ щодо відстоювання законних прав УПЦ в усій їх юридичній повноті, про готовність стати на захист святинь УПЦ і споконвічних прав її віруючих. Через ЗМІ закликали керівників громадських організацій ініціювати подібні звернення у всіх обласних центрах України. Висловили переконані, що разом з патріотично-налаштованою громадськістю, зможуть зняти гостроту міжконфесійних відносин, консолідувати українське суспільство, забезпечити мир і спокій у нашій державі.

26 лютого 2021 року представники Сумського міського куреня Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» взяли участь у відкритті меморіальної дошки Абрамітову Артуру Юрійовичу на фасаді Сумської школи №18. У цій школі чотар Артур Абрамітов навчався з першого по одинадцятий класи. Меморіальну дошку було встановлено на вході до навчального закладу у четверту річницю загибелі захисника України, відважного воїна, Почесного громадянина міста Суми. На урочистому заході були присутні рідні та близькі, бойові побратими, однокласники та вчителі.

03 березня 2021 року отаман Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», генерал-командор Віктор Лях прийняв активну участь у засіданні координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання при Сумській міській раді. Піднімав питання щодо організації в закладах освіти урочистих вручень приписних посвідчень призовникам, а також закликав представників місцевої влади до усвідомленої підтримки діяльності учнів зразково-показових козацьких класів, які є не тільки структурними підрозділами Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», а й найбільш підготовленими маленькими громадянами міста – надійними майбутніми захисниками України.

17 березня 2021 року отаман Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», генерал-командор Віктор Лях і представник Сумської міської організації ветеранів України Микола Чижиченко відвідали військову частину 3051 Національної гвардії України. Вони зустрілися з капітаном Олександром Дегтярьовим – заступником командира військової частини по роботі з особовим складом і старшим лейтенантом Дмитром Даніловим – командиром стрілецької роти (резервної). Обговорили з ними питання підготовки до виступу (в режимі онлайн) перед учнями шкіл міста Суми з нагоди святкування Дня національної гвардії, проведення із джурами та козачатами загальноосвітніх закладів імітаційних стрільб з АКМ та окремих пунктів угоди про взаємовигідну співпрацю.

20 березня 2021 року представники 3-х козацьких громад взяли активну участь у Богослужінні, яке очолив у Свято-Троїцькому храмі м. Суми (Ганнівка) протоієрей Сергій Воробйов. Служба розпочалася з читання часів, після чого було здійснено Божественну Літургію. Під час Божественної Літургії отамани, козацька старшина, козаки та прихожани храму сповідувалися у гріхах і причащалися Святих Таїн. Таким чином готувалися до гідного відзначення свята Торжества Православія. У своїх молитвах і проповіді отець Сергій згадував козацтво та схвально відгукувався про його служіння Господові.

21 березня 2021 року козаки та берегині Сумщини відзначили свято Торжества Православія. У це велике свято вони забезпечували охорону правопорядку, нагадували прочанам про необхідність дотримання карантинних вимог, осмислено молилися у Спасо-Преображенському кафедральному соборі. Божественну Літургію (у якій взяли участь понад 500 віруючих) здійснив митрополит Євлогій у співслужінні кліру Спасо-Преображенського собору.

Після Літургії був відслужений чин Торжества Православія. Завершилося свято хресною ходою до Поклонного хреста, встановленого на місці зруйнованого Нікольського храму на площі Незалежності. Тут було здійснено водосвятний молебень та окроплення свяченою водою віруючих, яких налічувалося близько тисячі. Як завжди, хресну ходу очолювали та забезпечували порядок і безпеку віруючих, три десятки козаків і берегинь незалежних козацьких громад.

Молитви перед початком і завершенням козацької трапези прочитав протоієрей Сергій Воробйов. При підведенні підсумків, козаки отримали вдячність від благочинного м. Суми, протоієрея Миколи Смакоуза. Представники козацьких громад відзначили високопрофесійні дії берегині Рити Осадчої – представниці жіночої козацької громади «Берегиня» при Сумському міському курені. Дискусійним питанням серед козаків постала проблема самозабезпечення парадними та камуфляжними костюмами і зимовими козацькими одностроями.

25 березня 2021 року козаки та берегині Сумського міського куреня МГО «Козацтво Запорозьке» завітали до козацької родини Захарчуків – героїв операції Об’єднаних сил на сході України – Марини і Віталія, де уславили й гучно відзначили народження маленької козацької берегинечки – Злати.

27 березня 2021 року козаки, берегині та джури Сумського міського куреня МГО «Козацтво Запорозьке» здійснили туристсько-екологічний похід до Токарівського лісу, де спостерігали за сокорухом у кленах гостролистих. Цікаво було стежити за дятлами, які окільцьовували стовбури дерев, пробиваючи в їх корі отвори, які швидко наповнювалися солодким соком, що стікав до самої землі. Такими солодкими потічками ласували дикі кози та лисиці, що залишили тут свої сліди.

У другому кварталі 2021 року козаки паланки взяли участь в організації та проведенні 29-ти козацьких, релігійних, туристсько-екологічних і державних заходах.

03 квітня 2021 року генерал-командор Віктор Лях і військовий старшина Михайло Лях організували та провели з джурами та козачатами туристсько-екологічну мандрівку за околиці міста з метою показати дітям і підліткам цвітіння ліщини звичайної. Розповіли, що пурпурова мініатюрна «квіточка», що пробивається через щільні пелюстки брунечки, є пучечком маточок. Сама ж жіноча квітка прихована усередині квіткової бруньки. Чоловічі квітки розміщені у довгих розбухлих сережках. Якщо ненароком зачепити хоч одну з таких сережок, то піднімається золотава хмаринка пилу, яким і запилюються маточки квіткових брунечок. Таке дивне явище природи не кожен побачить самотужки. І рідко хто з дорослих бачив таке явище природи хоч один раз у своєму житті. Отже, тільки досвідчений дорослий може допомогти дитині узріти таку красу у навколишній дійсності.

10 квітня 2021 року на території стадіону Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка було проведено 63-тю Малу Раду Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» з обговорення питань підписання з військовими частинами Договорів про співробітництво та взаємодію у справі військово-патріотичного виховання молоді, а також про розробку плану сумісних дій. Були також обговорені питання реконструкції, благоустрою та розширення Сумського міського козацького скверу імені Петра Калнишевського.

14 квітня 2021 року козаки Сумського міського куреня МГО «Козацтво Запорозьке» розчищали від заростей клена американського узбіччя Сумського міського скверу імені Петра Калнишевського. При цьому довелося працювати не тільки сокирами, а й лопатами, викорчовуючи коріння дерев. Багато часу забрала робота з прибирання гілля та відправлення його на звалище. Затим було здійснено розмітку звільненої території під посадку паркових дерев.

16 квітня 2021 року командир військової частини 3051 Національної гвардії України підполковник Євген Казанцев і отаман Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» генерал-командор Віктор Лях уклали Договір про співробітництво та взаємодію у справі військово-патріотичного виховання молоді, підвищення престижу військової служби, військової професійної орієнтації, формування і розвитку мотивації, спрямованої на підготовку до захисту держави і служби в Національній гвардії України, здійснення конкурсного відбору кандидатів для вступу у вищі військові навчальні заклади і проходження військової служби за контрактом.

17 квітня 2021 року дорослі та малі представники Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» взяли активну участь у довготривалій акції «Зелені легені міста в долонях козака», започаткованої навесні 2008 року. Адже саме у цей день (у третю суботу квітня) у нашій країні відзначається Всеукраїнський День довкілля.

Тож, саме 17 квітня, на звільненому від заростей узбіччі Сумського міського скверу імені Петра Калнишевського, козаки заклали горіхову алею на честь маленької Злати, народженої 25 березня 2021 року у сім’ї козацької родини Захарчуків – героїв операції Об’єднаних сил на сході України. Впродовж багатьох днів вони здійснювали полив висаджених дерев.

24 квітня 2021 року генерал-осавул Василь Северин разом з козаками паланки придбали та висадили саджанці кампсису вздовж паркану храму «Різдва Богородиці» Української Православної Церкви с. Кам’янка, Тростянецького району, Сумської області.

01 травня 2021 року в актовій залі Сумського єпархіального управління відбулася Пасхальна нарада Сумської координаційної ради незалежних козацьких організацій з питань розвитку козацтва та взаємодії з Українською Православною Церквою. В нараді прийняли участь представники Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» та Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку. На нараді були підбиті підсумки діяльності козацьких організацій з питань розвитку своїх структурних підрозділів і спільної взаємодії з Українською Православною Церквою. Було відзначено кращих козаків за старанні труди на славу святої Церкви, вагомий особистий внесок у захист канонів Української Православної Церкви, зміцнення лав козацьких організацій в ім’я процвітання України та сумлінне виконання обов’язків з охорони правопорядку під час масових релігійних дійств. Також було здійснено спільне обговорення питань злагодженої взаємодії козацьких охоронних підрозділів у випадках провокаційних дій та різноманітних порушень правопорядку під час Божественної Літургії та освячення пасхальних кошиків. Отаманів козацьких охоронних підрозділів ознайомили з інструкціями та методичними рекомендаціями щодо дій до порушників правопорядку та дотримання норм карантинних обмежень.

З 1-го на 2-ге травня 2021 року у Великодню ніч козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» та Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку взяли активну участь у святкуванні Пасхи Христової в Спасо-Преображенському кафедральному соборі Української Православної Церкви м. Суми. У цю ніч козаки спостерігали за дотриманням карантинних обмежень, при потребі підходили до окремих віруючих, робили їм слушні зауваження чи лагідні прохання. Вони очолили хресну ходу навколо центрального кафедрального собору. Разом з усіма віруючими молилися на Божественній літургії. Козаки, котрі пройшли повне духовне випробування під час Великого посту, причастилася Святих Христових Таїн. Наприкінці Божественної літургії козаки вітали один одного із Світлоносним Святом Воскресіння Христового, цілували та дарували друг другу пасхальні яйця. Представники козацьких громад до самого ранку продовжували службу із забезпечення порядку та дотримання карантинних обмежень.

03 травня 2021 року козаки МГО «Козацтво Запорозьке» прибули до Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври, щоб помолитися у її головному Соборі на честь Успіння Пресвятої Богородиці і вирішити питання вшанування пам’яті гетьмана Дмитра Сагайдака та обрання нового керманича Міжнародної козацької громади. Духовники разом з козаками відслужили заупокійну Літію за новопреставленого Дмитра Сагайдака. Духовенство дало благословення на проведення наради Генеральної старшини Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке».

Виступили: генерал-осавул Анатолій Краснодзей, генерал козацтва Іван Петришен, протоієрей Анатолій Шаповал, маршал козацтва Петро Чуваєв, генерал-командор Віктор Лях, генерал-командор Василь Ясний, генерал-хорунжий Андрій Толкунов, генерал козацтва Микола Лавриненко

Вирішили:

1. На нарадах обласних місцевих осередків МГО «Козацтво Запорозьке» провести обговорення кандидатур на посаду Верховного отамана України та діаспори, гетьмана Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке».

2. Рішення кожного з місцевих осередків МГО «Козацтво Запорозьке» про підтримку визначеної та проголосованої кандидатури на посаду Верховного отамана України та діаспори, гетьмана Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» направити до Генеральної канцелярії.

3. Кандидатам на посаду гетьмана МГО «Козацтво Запорозьке» підготувати програми, які вони будуть реалізовувати при обранні та затвердженні на Великій козацькій Раді.

4. Малу позачергову козацьку Раду провести у серпні, а Велику козацьку раду – у жовтні 2021 року.

04 травня 2021 року джури Сумських ЗОШ на чолі з військовим старшиною Михайлом Ляхом здійснили туристсько-екологічний похід навколо великих і малих водойм дачних поселень, протяжність маршруту якого сягає 15 км. Метою походу стало дослідження гнізд прибережних і водоплавних птахів, а також ознайомлення підлітків рослинністю місцевих ставків.

07 травня 2921 року представники козацьких організацій Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» та Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку взяли участь в урочистому врученні посвідчень про приписку до призовної дільниці студентам КЗ СОР «Сумський коледж мистецтв і культури імені Д.С. Бортнянського». Урочистий захід відкрила заслужений працівник культури України Надія Гринь, директор навчального закладу. Вона щиро привітала своїх студентів з торжеством отримання документу чоловічої зрілості та побажала їм натхнення у здійсненні гарної самореалізації при гартуванні тіла, розумі та духу. З вітальними словами та короткими промовами патріотичного змісту до студентів звернулисягенарал-командор Віктор Лях;  полковник Анатолій Мафтик– викладач з предмету Захист України;  військовий старшина Михайло Лях – викладач з предмету Захист України;військовий старшина Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку Олег Ляшко;майор Роман Галасюк– заступник Сумського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Вони і вручали приписні посвідчення студентам коледжу мистецтв.

08 травня 2021 року козацька родина Захарчуків, за участю отамана паланки генерал-полковника Віктора Ляха, хрещених батьків і родичів, здійснила хрестини маленької берегинечки Злати у Пантелеймонівському храмі Української Православної Церкви. Берегинечка Злата народилася у козацькій родині Захарчуків – героїв операції Обєднаних Сил Збройних Сил України.

09 травня 2021 року козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» взяли участь у відзначені Дня Перемоги над нацизмом. Представники козацької громади покладали квіти до гранітних плит з іменами загиблих визволителів Вітчизни, привітали сивочолих «дітей війни», воїнів-інтернаціоналістів і сучасних молодих ветеранів війни на сході України.

На мелодії пісні «Степом, степом» козаки рушили до памятника воїну-визволителю. Разом з керівниками області та міста, ветеранами, представниками громадськості і дітьми покладають квіти до його підніжжя.

Під звуки пісні «Перемога, свята Перемога», представники Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» пішли до центрального кладовища, щоб покласти квіти до могили сучасного героя війни – чотаря Артура Абрамітова, свого козацького побратима.

13 травня 2021 року козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» здійснили проект на вогнезахисну обробку деревини горища «Обителі Милосердя» імені преподобного Сампсона Странноприїмця Української Православної Церкви та подарували його настоятелю храму протоієрею Олексію Селегеню. Також придбали та доставили до цієї обителі 30 вікон для облаштування літньої площадки відпочинку людей похилого віку. «Обитель Милосердя» створено на території храму «Різдва Богородиці» с. Каменка, Тростянецького району Сумської області.

Ініціаторами таких добрих справ стали генерал-осавул Василь Северин і сотник Олег Радченко.

27 травня 2021 року на завершальному етапі місячника героїко-патріотичного виховання молоді генерал-полковник Віктор Лях виступив перед учнями ЗОШ І-ІІІ ступенів № 18 м.  Суми з лекцією на тему «Захист рідної землі від загарбницьких ворожих військ під козацькими малиновими прапорами». Отаман Сумської паланки розповів підліткам про невидимий героїзм козацтва у військових діях, що відбувалися у ХVI – ХХІ століттях. Зосередив увагу підлітків на тому, що й на сьогодні козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» виявляють мужність і героїзм при виконанні спецзавдань у багатьох елітних підрозділах Збройних Сил України.

31 травня 2021 року розпочато обговорення умов підписання договору про співробітництво та взаємодію між Сумською паланкою МГО «Козацтво Запорозьке» та 27-ю реактивною артилерійською бригадою кошового отамана Петра Калнишевського. Намічено наступну зустріч генерал-командора Віктора Ляха з командуванням даної військової частини на 07 червня 2021 року.

02 червня 2021 року генерал-командор Віктор Лях прийняв активну участь у засіданні координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання при Сумській міській раді. Мова йшла про учасників АТО та ООС ЗСУ, розміщення та узаконення дошок, а також про роботу з дітьми та молоддю в сфері національно-патріотичного виховання в умовах карантину. На засіданні були обговорені питання проведення Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») в 2020 – 2021 навчальному році та питання з підготовки та проведення заходів по відзначенню Дня Конституції України, 30-ї річниці незалежності України та Дня Державного Прапора України. При обговоренні цих питань Віктор Лях вносив слушні пропозиції. Наполягав, щоб приписні посвідчення вручалися призовникам в урочистій обстановці, адже вони отримують не просто папірець, а документ чоловічої зрілості.

05 червня 2021 року представники Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке», Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку та Сумського полку слобідського козацтва імені Герасима Кондратьєва зібралися у Серафімо-Сергієвському храмі УПЦ м. Суми, щоб разом з прихожанами помолитися на Бежественній літургії та молитовно вшанувати пам’ять спочилого духовного наставника протоієрея Олексія Радівілова,

Після літургії генерал-командор Віктор Лях від імені української секції Європейського Форуму Миру ПАРЄ вручив настоятелю храму медаль «Миротворець Слов’янського миру» за сумлінну працю з духовного окормлення козацьких громад Сумщини та активну громадську діяльність.

07 червня 2021 року на території військової частини 27 реактивної артилерійської бригади імені кошового отамана Петра Калнишевського Сухопутних військ Збройних Сил України відбулася зустріч командування з отаманом Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» генерал-командором Віктором Ляхом. Під час такої зустрічі отаман паланки розповів командуванню про козацьку взаємодію з багатьма командирами військових частин Збройних Сил України, Національної гвардії України та Державної прикордонної служби України. Поділився досвідом фізичної та бойової підготовки козацької молоді до служби в елітних військах України. Були також обговорені питання з урочистого відзначення 330-ї річниці з Дня народження Петра Калнишевського у Сумському міському козацькому сквері його імені.

07 червня 2021 року генерал-командор Віктор Лях з осавулом Анатолієм Близнюком провели урок мужності з підлітками КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 2 імені Д. Косаренка м. Суми. Віктор Васильович розповів учням школи про особливості козацького виховання. Навів приклади такого козацького виховання малого Івана Кожедуба, родина якого належала до козацького земельного суспільства села Ображіївки. Довів, що саме завдяки такому вихованню Іван Микитович Кожедуб став 3-чі Героєм Радянського Союзу – неперевершеним повітряним асом часів 2-ї Світової війни.

08 червня 2021 року козаки та берегині Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» взяли участь у мітингу з нагоди 101-ї річниці Івана Микитовича Кожедуба. На Мітингу виступили: перший заступник голови Сумської обласної ради Олександр Стрельченко; громадська діячка Тамара Іщенко; голова Сумської міської організації ветеранів України В’ячеслав Ничипоренко; ветеран авіації, полковник у відставці Володимир Кривій; автор пам’ятника легендарному льотчику-винищувачу І.М. Кожедубу – Олег Прокопчук.

При спілкуванні з ветеранами, генерал-командор Віктор Лях розповів про шкільні роки та навчання Івана Кожедуба в Шосткинському аероклубі.

Всі виступаючі з глибокою пошаною говорили про героїзм і відвагу, про неперевершену бойову майстерність Івана Микитовича, який ввійшов у історію світової авіації, прославивши своїми подвигами і Сумщину, і Україну, і Збройні Сили Радянського Союзу. Це його Батьківщина нагородила трьома медалями «Золота Зірка», чотирма орденами Леніна, сімома орденами Червоного Прапора, двома орденами Червоної Зірки, орденом Олександра Невського і ще багатьма іншими орденами.

11 червня 2021 року козаки паланки привітали митрополита Луку з Днем тезоіменитства. Побажали йому інтелектуально-потужного довголіття та впевненої переможної ходи теренами духовного життєтворення. Відзначили заслуги Владики у відстоюванні прав Української Православної Церкви, умиротворенню та консолідації роздріблених верств українського народу, захисті своїх підопічних (у числі яких і козаки) від усіляких цькувань та багатьох непорозумінь.

Виразили радість з відзначення праці Високопреосвященнішого Луки орденом преподобного Іова Почаївського І-го ступеня й бажали йому подальшої Божої милості та щедрот.

12 червня 2021 року представники Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку та Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» провели в останній шлях до Господа Бога свого славного побратима   вахмістра козацтва Миколу Саєва – козака козацької сотні при храмі святих первоапостольних Петра і Павла. Нещодавно його було відзначено орденом Богдана Хмельницького ІІ ступеняза значний внесок у розбудову козацьких структурних підрозділів Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку, а також за відстоювання прав і надійний захист Української Православної Церкви.

Відспівував спочилого козака представник військової Колегії Синодального відділу УПЦ з питань козацтва, головний козацький священик Сумської і Охтирської єпархії, настоятель Свято-Троїцького храму м. Суми (Ганнівка) протоієрей Сергій Воробйов.

Вахмістра козацтва Миколу Саєва з козацькими почестями поховали на кладовищі с. Самотоївка Краснопільського району. Поминання було здійснено у м.  Суми. Гарні слова на адресу Миколи Саєва сказали генерал-командор Віктор Лях, козацький полковник Андрій Губін і козацький полковник Олег Орлов.

15 червня 2021 року представники Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» та Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку взяли активну участь у відспівуванні військового старшини В’ячеслава Псарьова у Свято-Троїцькому соборі УПЦ м. Суми. Провести в останній шлях до Бога відомого й шанованого віруючого, ветерана санітарно-епідеміологічної служби, козака, громадського діяча прибуло багато мешканців м. Суми.

Відспівував спочилого козака протоієрей Сергій Іваненко-Коленда – священик Свято-Троїцького храму м. Суми. Після відспівування, похоронна процесія рушила до кладовища м.  Недригайлів – батьківщини покійного.

На Недригайлівському кладовищі Вячеслава Михайловича відспівував протоієрей Анатолій Бащук – настоятель Архангело-Михайлівського храму с.  Вільшана. З промовами виступили Віктор Галушко – санітарний лікар Сумського району та генерал-командор Віктор Лях – отаман Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке».

Поминальна трапеза відбувалася у кафе «Орхідея», де багато гарних слів було висловлено чисельними виступаючими на адресу покійного.

16 червня 2021 року командир 27 реактивної артилерійської бригади імені кошового отамана Петра Калнишевського Сухопутних військ Збройних Сил України, полковник Дмитро Храпач та отаман Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке», генерал-командор Віктор Лях підписали договір про співробітництво та взаємодію.

Першою такою взаємодією стала сумісна праця з підготовки до належного відзначення 330-річчя з дня народження Петра Калнишевського – останнього виборного кошового отамана Запорозької Січі.

17 – 18 червня 2021 року козаки на чолі з отаманом Сумського міського куреня МГО «Козацтво Запорозьке», військовим старшиною Михайлом Ляхом займалися впорядкуванням Сумського міського козацького скверу імені Петра Калнишевського: спилювали і викорчовували старі та ушкоджені хворобою горобини, витаскували їх за межі природоохоронної зони та готували, звільнену від дерев ділянку, під висадження хвойних дерев і кущів з нагоди 330-річчя з дня народження Петра Калнишевського.

22 червня 2021 року козаки Сумського міського куреня МГО «Козацтво Запорозьке» разом з представниками Сумської міської організації ветеранів України та інших громадських організацій взяли участь у мітингу-реквіємі, приуроченому Дню скорботи і вшануванню пам’яті жертв війни в Україні. Урочистим покладанням квітів до Вічного вогню на Меморіалі Слави віддали шану загиблим Сумчанам під час Великої Вітчизняної війни. Хвилиною мовчання вшанували пам’ять всіх загиблих в роки Другої світової війни.

24 червня 2021 року козаки паланки на чолі з генерал-осавулом Василем Севериним придбали та завезли дрова до «Обителі Милосердя» на честь преподобного Сампсона странноприїмця та храму «Різдва Богородиці» УПЦ с. Камянка, Тростянецького району, Сумської області.

26 червня 2021 року козаки на чолі з отаманом Сумського міського куреня МГО «Козацтво Запорозьке», військовим старшиною Михайлом Ляхом займалися розміткою та викопуванням ям для висадження хвойних дерев і кущів з нагоди 330-річчя з дня народження Петра Калнишевського. Така суспільно корисна праця стала найбільш тяжкою і досить тривалою, адже пов’язана була з грунтом, перенасиченим камінням та іншим будівельним хламом.

У третьому кварталі 2021 року козаки паланки взяли участь в організації та проведенні 22-х козацьких, релігійних, туристсько-екологічних, і державних заходах.

01 липня 2021 року козаки Сумського міського куреня МГО «Козацтво Запорозьке» на чолі з отаманом – військовим старшиною Михайлом Ляхом – здійснили висадження шести кущів ялівцю козацького, залили їх водою та склали графік щоденного збору козаків для поливу вічнозелених рослин вранці і ввечері – аж до пізньої осені, бо ж літо було надто спекотним.

За проханням козаків, Сумський державний педагогічний університет імені А.С.  Макаренка потурбувався, щоб до 330-річчя з дня народження Петра Калнишевського було замінено плитку біля пам’ятного знаку на честь його імені. У цьому немала заслуга в.о. ректора педуніверситету Любові Пшеничної та проректора Юрія Штики.

04 липня 2021 року на території стадіону Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка здійснено засідання 64-ї Малої Ради Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», на якій були обговорені питання вирішення основних проблем липня: 1) придбання, доставки та висадження ялин з нагоди відзначення330-річчя з дня народження Петра Івановича Калнишевського; 2)  забезпечення участі козаків паланки в урочистих заходах с. Пустовійтівка, Роменського району; 3)  організації та проведення урочистого мітингу біля пам’ятного знаку Петра Калнишевського у Сумському козацькому сквері його імені.

08 липня 2021 року у Сумському міському козацькому сквері імені святого праведного Петра Калнишевського зібралися науковці, козаки та військові, щоб здійснити висадження ялин з нагоди відзначення330-річчя з дня народження Петра Івановича Калнишевського. За одноголосним рішенням козаків на 64-й Малій Раді Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» від 04 липня 2021 року, 1-шу (від пам’ятного знаку останньому кошовому отаману Запорозької Січі) ялину було висаджено командуванням 27  реактивної артилерійської бригади імені кошового отамана Петра Калнишевського: полковником Дмитром Храпачом і підполковником Дмитром Горбом; 2-гу ялину – особовим складом 27  реактивної артилерійської бригади імені кошового отамана Петра Калнишевського; 3-тю ялину – колективом Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка; 4-ту ялину – головою Сумського земляцтва генерал-командором Іваном Рішняком; 5-ту ялину – козаками Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке».

Найбільше задоволення від такої суспільно корисної праці отримали військовослужбовці, за що заступник командира військової частини підполковник Дмитро Горб радісно потис руку отамана Сумського міського куреня, військового старшини Михайла Ляха.

11 липня 2021 року козаки та берегині Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» взяли активну участь у відзначенні 330-річчя з дня народження Петра Івановича Калнишевського у селі Пустовійтівка, Роменського району, Сумської області. На святкування ювілею видатного земляка приїхали депутати Верховної ради України, представники Сумського земляцтва в м. Київ на чолі з його головою, генерал-командором Іваном Рішняком, представники Сумської обласної ради та Сумської обласної державної адміністрації, голови міських і районних рад Сумщини, гості з багатьох областей України. Досить чисельним було представництво військовослужбовців четвертого реактивного артилерійського дивізіону27-ої Сумської реактивної артилерійської бригади імені кошового отамана Петра Калнишевського Сухопутних військ Збройних Сил України.

11 липня 2021 року представники козацької старшини Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» взяли участь у презентації монографії «Калнишева слава не вмре, не загине» сотника В’ячеслава Оліцького – кандидата історичних наук, старшого викладача кафедри історії України Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка. Презентація наукової праці відбулася у музеї Петра Калнишевського, що розташований у Будинку культури с. Пустовійтівка. Під час презентації В’ячеслав Олександрович зосередив увагу працівників музею, місцевих науковців, краєзнавців і шанувальників козацької слави на цікавих знахідках генеалогії роду Петра Калнишевського. Проаналізував військову, політичну, економічно-господарську, благодійницьку та меценатську діяльність кошового, його утримання у Соловецькому монастирі. Активну участь в обговоренні окремих розділів монографії взяв генерал-командор Віктор Лях.

12 липня 2021 року представники Сумського земляцтва в м. Київ, обласної і міської влади, науковці Сумського державного педагогічного університету імені А.С.  Макаренка, козаки та берегині Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» і Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку, військовослужбовці 27  реактивної артилерійської бригади імені кошового отамана Петра Калнишевського та Національної гвардії України, моряки Сумської філії громадської організації «Спілка морських піхотинців України «Сумське морське зібрання», громадські діячі м.  Суми взяли участь в урочистому мітингу з нагоди 330-річчя з дня народження святого праведного Петра Калнишевського – останнього виборного кошового отамана Запорозької Січі. Мітинг відбувся біля пам’ятного знаку Петра Калнишевського у Сумському козацькому сквері його імені. Сценічний майданчик був святково прикрашений козацькими прапорами та банерами «Ідеї Калниша – в життя», «Козацький сквер – рідному місту». Пробудженню й підняттю святкового емоційного настрою сприяли військові та козацькі марші у виконанні духового оркестру 27 реактивної артилерійської бригади імені кошового отамана Петра Калнишевського Сухопутних військ Збройних Сил України.

Урочистий мітинг відкрив отаман Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» генерал-командор Віктор Лях. Виступили: заступник голови Сумської обласної державної адміністрації В’ячеслав Печененко, міський голова Сум Олександр Лисенко, заступник командира 27-ї реактивної артилерійської бригади імені кошового отамана Петра Калнишевського Збройних Сил України підполковник Дмитро Горб, виконуюча обов'язки ректора СумДПУ імені А.С. Макаренка професор Любов Пшенична, голова Всеукраїнського благодійного фонду імені святого Петра Калнишевського Іван Рішняк.

Усі вони славили життя та діяльність Петра Калнишевського, відзначали його позитивний вплив на розвиток військової, господарської, релігійної, освітньої, культури діяльності.

15 липня 2021 року козаки паланки на чолі з генерал-осавулом Василем Севериним вдруге придбали та завезли дрова до «Обителі Милосердя» на честь преподобного Сампсона странноприїмця та храму «Різдва Богородиці» УПЦ с.  Камянка, Тростянецького району, Сумської області.

19 липня 2021 року генерал-командор Віктор Лях і козацька берегиня Світлана Низова з ранку до вечора здійснювали спостереження за пернатими на території водно-болотних угідь Бердянської коси. Їхніми обєктами спостережень стали кулики, мартини, чаплі, баклани, качки та очеретянки. Особливої зацікавленості викликали спостереження за норцем великим, що плавав близько берега Азовського моря на кінцівці Дальньої коси. Адже, це птах прісноводних водойм! На морі він був один. Під час плавання сидів не так глибоко у морській воді, як у прісній (коли над поверхнею видно тільки голову, шию і верхню частину спини). Було дивно, що під час 10-хвилинних спостережень, птах ні разу не пірнув… Тільки з четвертої спроби він вийшов на берег (до цього його тричі відкидало хвилею назад) і неспішно прогулювався. При нашому наближенні, норець великий швидко побіг до моря й поплив далі від берега. При уважному обстежені морської гладі побачили багато косячків дрібної риби, яка могла приваблювати нашого норця.

27 липня 2021 року козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» та Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку вирушили до Києва, щоб разом з Блаженнішим Митрополитом Онуфрієм, чисельними священиками, ченцями та сотнями тисяч віруючих України молитися та виражати вдячність Богові за те, що дарував нам щастя жити й творити згідно Православної віри. Після звершення подячного молебню на Володимирській гірці, козаки пройшли Хресною ходою до Києво-Печерської Лаври, у процесі якої разом з 350-ма тисячами віруючих засвідчили вірність Українській Православній Церкві під предводительством Блаженнішого Митрополита Онуфрія.

03 серпня 2021 року козаки паланки на чолі з генерал-осавулом Василем Севериним придбали та завезли до «Обителі Милосердя» на честь преподобного Сампсона странноприїмця при храмі «Різдва Богородиці» УПЦ с. Камянка пиломатеріали для спорудження літньої трапези і рекреації для літніх людей, котрі знаходяться тут на утриманні.

18 серпня 2021 року отаман паланки разом з козаками та берегинями відзначав своє 70-річчя на озері Чеха, де окрім застілля відбувалися змагальні вправи зі скакалкою, запливи та силові випробування: в парах, зі штангою та на перемичці.

24 серпня 2021 року козаки та берегині Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» взяли участь в урочистостях з нагоди відзначення Дня Незалежності України, які розпочалися вшануванням пам’яті військових, котрі загинули під час бойових дій на сході України. На алеї героїв центрального кладовища відбувся молебень, після чого козаки паланки поклали квіти до могил козацьких побратимів: Артура Абрамітова та Андрія Реути – Почесних громадян м. Суми. Потім урочистою ходою рушили до скверу Небесної сотні, де поклали квіти до підніжжя монументу героїв Небесної сотні. Затим пішли до скверу Шевченка, у якому відбувся урочистий мітинг та проходила головна святкова програма.

28 серпня 2021 року генерал-командор Віктор Лях взяв активну участь у відзначенні Дня села Імшана, Ямпільського району, Сумської області. Віктор Васильович став почесним гостем урочистостей, адже його запросив сюди староста села Валентин Демич, як класного керівника – єдиного з живих учителів, котрі навчали його у місцевій школі. У цьому святі брали участь представники місцевої влади, девять старост Ямпільського старостату та мешканці навколишніх сіл. Виступаючи перед ними, генерал-командор Віктор Лях розповів про шкільне та подальше зростання старости села, його доброчинні вчинки тощо. Ознайомив з діяльністю обласної козацької організації, її взаємодією з УПЦ та порадив старостам Ямпільського старостату створити при своїх громадах козацькі застави для підтримання порядку й запобігання скоєнню злочинів.

01 вересня 2021 року генерал-командор Віктор Лях і козацька берегиня Світлана Низова провели урок мужності та патріотизму у групі АКОФ-27 ДНЗ «Сумський центр професійно-технічної освіти харчових технологій, торгівлі та ресторанного сервісу». Вони розповіли учням про героїзм наших співвітчизників у роки 2-ї Світової війни, Афгаської війни та військових операцій на сході України. Розкрили перед очима учнів паралель цих подій, навели приклади прояву відваги, мужності та професійності при виконанні свого священного обовязку.

03 вересня 2021 року генерал-командор Віктор Лях розпочав впровадження дієвих результативних інноваційних підходів для оздоровлення учнів ДНЗ «Сумський центр професійно-технічної освіти харчових технологій, торгівлі та ресторанного сервісу» першого року навчання.

Козацькі вправи, запропоновані Віктором Ляхом, потребують напруження пам’яті, скоординованої роботи лівої й правої півкуль головного мозку, очей і пальців рук, що у свою чергу сприяє розвитку гнучкості й рухливості мислення, вдосконаленню координаційних здібностей, покращенню фізичного, інтелектуального, емоційного, соціального та особистісного аспектів здоров’я учнів професійно-технічного закладу.

05 вересня 2021 року генерал-командор Віктор Лях і майстер виробничого навчання Тетяна Берченко організували та провели екскурсію до Сумського міського козацького скверу імені святого праведного Петра Калнишевського. Віктор Васильович розповів учням ДНЗ «Сумський центр професійно-технічної освіти харчових технологій, торгівлі та ресторанного сервісу» про історію закладки скверу козаками Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», участь у висадженні дерев ветеранів війни, депутатів Верховної Ради України і сучасних військових. Він також показав ялини, висаджені цього року командуванням і особовим складом 27 реактивної артилерійської бригади імені кошового отамана Петра Калнишевського Сухопутних військ Збройних Сил України. Учням групи БК-15 сподобалися розповіді сучасного отамана про використання козаками окремих дерев скверу. Вони залюбки фотографувалися біля цих дерев.

08 вересня 2021 року учні групи АКОФ-17 ДНЗ «Сумський центр професійно-технічної освіти харчових технологій, торгівлі та ресторанного сервісу» на чолі з генерал-командором Віктором Ляхом і майстром виробничого навчання Жанною Чикаловою здійснили туристсько-екологічний похід навколо озер «Сумського рибгоспу. Метою такого заходу стало ознайомлення учнів з екологією водоплавних птахів прісноводних водойм Сумщини, милування їх красою, спостереження за поведінкою, живленням, тощо. Особливої зацікавленості у підлітків викликали такі птахи, як лебідь-шипун, норець великий, лиска, курочка водяна та мартин озерний. Вони є неабиякою прикрасою водойм рибгоспу. Під час перепочинків генерал-командор Віктор Лях знайомив майбутніх захисників України з козацькими вправи.

Отже, туристсько-екологічний похід сприяв не лише екологічному вихованню учнів, а й їх козацькому гарту.

13 вересня 2021 року з метою проведення педагогічного експерименту з впровадження інноваційних форм і методів вдосконалення фізичного виховання учнів, генерал-командор Віктор Лях розпочав тестовий контроль фізичної підготовленості першокурсників ДНЗ «Сумський центр професійно-технічної освіти харчових технологій, торгівлі та ресторанного сервісу», що проживають у гуртожитку. Виконання першої вправи – віджимання з упору лежачи – показало, що тільки 2 учні з усіх протестованих (Максим Босенко з групи БК-15 та Віталій Макаренко з групи АКОФ-17) віджимаються легко, правильно і з достатньою кількістю раз. Усі інші учасники педагогічного експерименту (у тому числі й дівчатка) виявили бажання підвищення особистого рівня фізичної підготовленості, що є дуже важливим у час військових протистоянь на сході України.

15 вересня 2021 року генерал-командор Віктор Лях організував та провів екскурсію учнів ДНЗ «Сумський центр професійно-технічної освіти харчових технологій, торгівлі та ресторанного сервісу» у бібліотеку-філію № 6 центральної бібліотеки м. Суми. Метою такої екскурсії стало ознайомлення учнів АКОФ-17 з книжним фондом найближчої бібліотеки.

Тепер учні першого курсу зацікавленіше ставилися до природничої літератури. Знаходили в ній відомості про лебедів-шипунів, норців великих, лисок, курочок водяних та мартинів озерних. Вони порівнювали книжкові відомості про цих птахів з власними спостереженнями за ними під час недавнього туристсько-екологічного походу. Виявляли зацікавленість й до гарно ілюстрованих книжок козацької тематики.

16 вересня 2021 року генерал-командор Віктор Лях взяв активну участь у проведенні Дня здоров’я для учнів першого курсу ДНЗ «Сумський центр професійно-технічної освіти харчових технологій, торгівлі та ресторанного сервісу». Оздоровчий захід проходив у березовому гаю, У цей день команди груп АКОФ-17, АК-14, АК-15, АКП-16, БПОБ-13, ВК-15 змагалися в установленні туристського намету, стрільби з пневматичної гвинтівки, цікавих естафетах, виконанні художніх номерів, оформленні стіннівок, тощо.

Чи не всі учні залюбки грали у волейбол, інші ігри, спілкувалися та насолоджувалися споживанням їжі на свіжому повітрі.

22 вересня 2021 року генерал-командор Віктор Лях прийняв активну участь у заходах з відзначення Дня партизанської слави в ДНЗ «Сумський центр професійно-технічної освіти харчових технологій, торгівлі та ресторанного сервісу», що проводилися тут працівниками бібліотеки-філії № 6 центральної бібліотеки м. Суми. Віктор Васильович уважно слухав працівників бібліотеки та доповнював їхні повідомлення про ратну звитягу Сумських партизан. Також розповів старшокурсникам про перший бій і першу перемогу партизан над німецько-фашистськими загарбниками у Спадщанському лісі.

22 вересня 2021 року генерал-командор Віктор Лях організував та провів годину мужності для учнів першого курсу ДНЗ «Сумський центр професійно-технічної освіти харчових технологій, торгівлі та ресторанного сервісу» з нагоди відзначення Дня партизанської слави. Він ознайомив учнів з книгою-пам’ятником «Альбом партизанської слави українського народу у Великій Вітчизняній Війні 1941 – 1945 рр.», виданою у 2012 році на замовлення Державного комітету телебачення та радіомовлення України за програмою «Українська книга». Розповів юнакам та підліткам про героїзм Сумського партизанського з’єднання під командуванням С.А.  Ковпака та його бойові дії під час легендарного рейду від Путивля до Карпат. Завершилася година мужності виконанням вправ з гаківницею – малою козацькою гарматою.

У четвертому кварталі 2021 року козаки паланки взяли участь в організації та проведенні 14-ти козацьких, релігійних, туристсько-екологічних, і державних заходах.

13 жовтня 2021 року генерал-полковник Віктор Лях за запрошенням командування військової частини 3051, виступив перед особовим складом Національної гвардії України. Привітав їх зі святом захисників і захисниць України та вручив кращим офіцерам відзнаки за вагомий внесок у відстоювання територіальної цілісності України, особисту мужність і героїзм, проявлені під час виконання спеціальних завдань в ході операції Об’єднаних Сил, високий професіоналізм, зразкове виконання військового обов’язку, патріотичне виховання молоді та активну громадську позицію.

14 жовтня 2021 року, у день свята Покрову Пресвятої Богородиці, козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку, Громадської організації «Слобожанське православне козацьке військо», зустрічали Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія та супроводжували його до Свято-Вознесенського кафедрального собору м. Конотоп, де він очолив Божественну літургію. Предстоятелю співслужили керуючий справами УПЦ митрополит Бориспільський і Броварський Антоній, митрополит Тернопільський і Кременецький Сергій, митрополит Поліський іСарненський Анатолій, митрополит Почаївський Володимир, митрополит Ізюмський і Куп’янський Єлисей, митрополит Володимир-Волинський і Ковельський Володимир, митрополит Сумський і Охтирський Євлогій, митрополит Ніжинський і Прилуцький Климент, архієпископ Путивльський Антоній, архієпископ Конотопський і Глухівський Роман, архієпископ Бердянський і Приморський Єфрем, єпископ Хотинський Веніамін, єпископ Баришівський Віктор, єпископ Ірпінський Лавр, єпископ Бородянський Марк, духовенство Конотопської єпархії, кафедрального собору та гості у священному сані.

Козаки молилися, сповідувалися, причащалися та трапезничали з Блаженішим митрополитом Онуфрієм, багатьма митрополитами, архієпископами, єпископами, духовенством Конотопської єпархії та чисельними гостями архієпископа Конотопського і Глухівського Романа.

16 жовтня 2021 року козаки в (онлайн-режимі) провели засідання 65-ї Малої Ради Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», під час якого підбили та проаналізували підсумки роботи, здійсненої у 3-му кварталі, а також обговорили питання планування діяльності паланки на 2022 рік. На раді були обговорені заходи зі збереження сосен і ялинок Козацького скверу у передноворічні свята.

21 жовтня 2021 року генерал-осавул Василь Северин разом з козаками паланки займалися встановленням вікон у новозбудовану літню трапезну та рекреацію для літніх людей «Обителі Милосердя» на честь преподобного Сампсона странноприїмця при храмі «Різдва Богородиці» УПЦ с. Камянка, Тростянецького району, Сумської області.

22 жовтня 2021 року козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» та Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку на чолі з отаманами – генерал-полковником Віктором Ляхом і козацьким полковником Андрієм Губіним – взяли участь церковних урочистостях на честь чудотворної Корсунської ікони Божої Матері Прозренної. Після Божественної літургії у Спасо-Преображенському соборі, козаки очолили хресну ходу довкола історичного центру міста з молитовним стоянням біля Іллінського храму та каплички на Покровській площі. Козаки переконані, що молитовна хода із списком чудотворної ікони є особливим благословенням та благодатним захистом Пресвятої Богородиці усіх мешканців козацького міста Суми. 28 жовтня 2021 року козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» та Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку на чолі з отаманами – генерал-полковником Віктором Ляхом і козацьким полковником Андрієм Губіним, взяли участь у відзначенні Дня визволення України від німецько – фашистських загарбників. Козаки вшанували героїчний подвиг і жертовність українського народу у Другій світовій війні покладанням квітів до Меморіалу Вічної Слави.

31 жовтня 2021 року генерал-полковник Віктор Лях організував з невеличкою групкою джур екологічну прогулянку на ставки Сумського рибгоспу. Його козацьке око помітило, що бруньки осики і верби почали помітно бубнявіти. Своїми спостереженнями отаман поділився із джурами, які не помічали таких змін навіть за підказки свого наставника.

10 листопада 2021 року отаман Сумської паланки організував для своїх джур екологічну екскурсію до визначених обєктів природи. Тепер юні екологи побачили, що котики осики та верби почали «оголюватися». Тільки котики вербові починали оголюватися знизу, неспішно скидаючи з себе лускатий капелюшок, а осикові котики – зверху. Ще ніколи козаки не спостерігали, щоб осика та верба цвіли одночасно і восени – на початку листопада.

17 листопада 2021 року генерал-полковник Віктор Лях знову організував екологічну екскурсію до ставків Сумського рибгоспу. Тепер джури помітили, що багато квіткових бруньок осики та верби позбулися лусочок і засяяли сріблястими та білосніжними суцвіттями. Дерева зацвіли, але наступили заморозки. Водна поверхня водойми, біля якої вони ростуть, почала вкриватися льодом. Дослідники зробили припущення, що подальший процес цвітіння буде призупинено аж до весни 2022 року. Адже котикові суцвіття не замерзнуть, вони надійно захищені від морозів своїм пухнастим опушенням. Якщо це так, то досліджувані дерева можуть стати рекордсменами за тривалістю цвітіння деревних рослин України.

Про те, як осіннє цвітіння позначиться на житті досліджуваних дерев, козаки дізнаватимуться у 2022 і наступних роках.

06 грудня 2021 року козаки вітали своїх побратимів, котрі мужньо та героїчно відстоюють територіальну цілісність України у зоні операції Об’єднаних Сил, і ветеранів Збройних Сил України.

10 грудня 2021 року у переддень військового свята козаки привітали особовий склад 27-ї реактивної артилерійської бригади імені кошового отамана Петра Калнишевського з Днем Сухопутних військ Збройних Сил України.

19 грудня 2021 року козацькі берегині Ліна Крівшенко та Рита Осадча принесли до 1-В класу багато солодощів і влаштували для дітей міні-виставу, приурочену Дню Святого Миколая. У виставі залюбки брали участь всі першокласники, адже вона була насичена цікавими дитячими іграми.

З 20 по 31 грудня 2021 року здійснювалося цілодобове чатування представників Козацького екологічного дозору біля ялин і сосен Сумського міського козацького скверу імені Петра Калнишевського.

31 грудня 2021 року козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» та Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку на чолі з отаманами (генерал-полковником Віктором Ляхом і козацьким полковником Андрієм Губіним) зібралися у церкві Петра і Павла м. Суми з тим, щоб вшанувати пам’ять преподобних Амфілохія Почаївського та Петра Калнишевського, до яких козаки молитовно зверталися впродовж 2021 року, а також великого мецената, уславленого громадського діяча, першого Почесного громадянина м. Суми Дмитра Івановича Суханова.Настоятель Петро-Павлівської церкви, протоієрей Микола Голик відслужив Акафіст на честь преподобного Амфілохія Почаївського з молитвою до святого праведного Петра (Калнишевського).Біля місця поховання великого мецената була здійснена літія за упокій Дмитра Суханова. Після літії протоієрей Микола Голик, у своїй промові, зосередив увагу віруючих на основних віхах життя відомого купця, мецената, уславленого громадського діяча, старости Спасо-Преображенського собору.

Слід сказати, що в 2021 році козацька старшина паланки підтримувала постійний зв’язок з багатьма військовими частинами, в яких перебувають на контрактній службі наші козаки. Впродовж року у численних релігійних, державних, туристсько-екологічних, військово-патріотичних, козацьких заходах активну участь приймали: генерал-осавул Василь Северин, військові старшини Петро Шпиленко, Михайло Лях, Сергій Хіро, осавул Костянтин Гладченко, підосавул Василь Статівка, сотник Едуард Козацький, чотарі Віктор Шулухін, Михайло Краснокутський, Ярослав Низовий, Павло Медведь, берегині Ліна Крівшенко, Рита Осадча, Марина Низова, Світлана Низова, Наталія Радчук, а також джури, козачата загальноосвітніх і спеціалізованих навчальних закладів та діти козацьких груп Дошкільних закладів.

При участі у релігійних, державних, туристсько-екологічних, військово-патріотичних й інших заходах ми завжди відчували моральну й духовну підтримку митрополита Луки – голови Синодального відділу УПЦ у справах пастирської опіки козацтва України і духовно-фізичного виховання молоді; маршала Ярослава Банчука – гетьмана МГО «Козацтво Запорозьке»; генерал-хорунжого Анатолія Краснодзея – отамана генеральної канцелярії МГО КЗ; Дмитра Живицького – голови Сумської обласної державної адміністрації; Віктора Федорченка – голови Сумської обласної ради; Олександра Лисенка – міського голови м. Суми; В’чеслава Ничипоренка – голови Сумської міської організації ветеранів України; протоієрея Андрія Кузьмина – заступника Синодального відділу УПЦ у справах пастирської опіки козацтва України і духовно-фізичного виховання молоді; ієрея Максима Райкова – редактора Синодального сайту УПЦ з питань козацтва, протоієрея Олексія Селегеня; протоієрея Василя Коровця; протоієрея Олега Швеця, за що виражаємо їм щиру вдячність.

Рада Сумської паланки Міжнародної

громадської організації «Козацтво Запорозьке»

 

Выездное заседание Синодального отдела Киево-Печерской Лавре

Автор: иерей Максим Райков.

15 января в день памяти прп. Серафима Саровского чудотворца по благословению председателя Синодального отдела УПЦ по делам пастырской опеки казачества и духовно-физического воспитания молодежи Высокопреосвященнейшего Луки митрополита Запорожского и Мелитопольского, в г. Киеве, на территории Свято-Успенской Киево-Печерской Лавры состоялось расширенное выездное заседание Синодального отдела. Возглавил заседание первый заместитель председателя прот. Андрей Кузьмин. В работе заседания приняли участие постоянные члены Синодального отдела в священном сане,  постоянный член Синодального отдела, Верховный атаман "СКУ" Войска Запорожского Панченко А.В., гетман международной ОО "Казачество Запорожское" Банчук Я.А. и казаки данной организации, казаки "Вольного Казачества" и представители казачьих организаций диаспоры из Германии, Румынии, Молдовы.
Также, с архипастырским словом к участникам заседания обратился высокопоставленный гость, председатель Синодального отдела УПЦ по взаимодействию с Вооруженными силами и другими военными формированиями Украины, митрополит Белоцерковский и Богуславский Августин. Высокопреосвященнейший Владыка рассказал участникам заседания о позитивных процессах на уровне Верховной Рады Украины в решении трудных вопросов касающихся капеланского служения УПЦ.
Главной прозвучавшей во время заседания темой стали вопросы связанные с консолидацией различных казачьих организаций в направлении развития общеказачьей культуры на Украине, статуса казачества в социальной и политической среде, взаимодействия казачества и Церкви.
Так же было отмечено значение выездных заседаний в деле решения вопросов касающихся жизни казачества. Межепархиальные и Всеукраинские собрания не только способствуют единству духа казачьего товарищества Украины, но прежде всего обогащают опыт работы членов Синодального отдела и казачьих атаманов позволяя рассматривать и оценивать тему казачества масштабно.

  • DSC08065
  • IMG-a7e18a59f49bec79b341e776e3e488f2-V
  • изображение_viber_2022-01-16_20-12-37-254
  • изображение_viber_2022-01-16_20-12-37-822
  • изображение_viber_2022-01-16_20-12-38-049
  • изображение_viber_2022-01-16_20-12-38-432
  • изображение_viber_2022-01-16_20-12-38-601
  • изображение_viber_2022-01-16_20-12-39-090
  • изображение_viber_2022-01-16_20-12-39-388
  • изображение_viber_2022-01-16_20-12-41-062
  • изображение_viber_2022-01-16_20-12-41-287