ЗВІТ СУМСЬКОЇ ПАЛАНКИ МГО «КОЗАЦТВО ЗАПОРОЗЬКЕ» за 2019 рік

Автор: иерей Максим Райков.

ЗВІТ СУМСЬКОЇ ПАЛАНКИ МГО «КОЗАЦТВО ЗАПОРОЗЬКЕ»ГОЛОВІ СИНОДАЛЬНОГО ВІДДIЛУ УПЦ У СПРАВАХ ПАСТИРСЬКОЇ ОПІКИ КОЗАЦТВА ТА ДУХОВНО-ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ МОЛОДІ ЗА 2019

Впродовж 2019 року Рада Сумської паланки МГО “Козацтво Запорозьке” та склад військової старшини працювали за такими основними напрямками: поліпшення дієвої взаємодії козаків Сумської паланки МГО “Козацтво Запорозьке” з Українською Православною Церквою; військово-патріотичне виховання козацької учнівської молоді; розробка концептуальних основ туристсько-екологічної діяльності учнів козацьких класів серед дикої природи; співпраця з місцевою владою під час підготовки та проведення державних урочистостей; співпраця з ветеранськими організаціями та навчальними закладами Сумщини.
Основними досягненнями обласної козацької громади в 2019 році є створення Сумської координаційної ради незалежних козацьких організацій з питань розвитку козацтва, захисту Української Православної Церкви та патріотичного виховання молоді, а також підписання угод про співпрацю між незалежними козацькими організаціями(Сумською паланкою Міжнародної громадської організації “Козацтво Запорозьке”, громадською організацією «Слобожанське православне козацьке військо») та Конотопською Єпархією Української Православної Церкви в особі архієпископа Конотопського і Глухівського Романа.
Нами також була підготовлена угода про співпрацю між незалежними козацькими організаціями (Сумською паланкою Міжнародної громадської організації “Козацтво Запорозьке”, Сумським окремим Спасо-Преображенським козацьким полком) та Сумською Єпархією Української Православної Церкви в особі митрополита Сумського і Охтирського Євлогія (яка була підписана: отаманом Сумської паланки Міжнародної громадської організації “Козацтво Запорозьке”, генерал-командоромВіктором Ляхом; отаманом Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку, козацьким полковником Андрієм Губіним; козацькими священиками – протоієреєм Олексієм Селегенєм і протоієреєм Георгієм Бавикіним. На жаль, митрополит Сумський і Охтирський відмовився підписувати таку угоду).
Згідно цих угод під час богослужінь у храмах Сумської та Конотопської єпархій на мирній, сугубій єктиніях і на великому ході мають вставлятися прохання про православне козацтво, яке щодня й щоночі надійно оберігає найбільші святині Української Православної Церкви: Свято-Успенську Києво-Печерську, Свято-Успенську Почаївську та Свято-Успенську Святогірську лаври.
У жовтні 2019 року за сприяння архієпископа Конотопського і Глухівського Романа у храмах Української Православної Церкви на Сумщині розпочався процес створення козацьких застав з числа істинно-віруючих прихожан.
Для викладачів, учителів, студентів і вихователів, котрі працюють з учнями козацьких класів та дитячими козацькими громадами Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» розроблено та впроваджено інноваційну інтегративну освітню технологію на основі туристсько-екологічної діяльності козачат у позаурочний час.
У серпні 2019 року на кошти козаків було створено сайт Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», на якому висвітлюється більшість проведених заходів одного із самих дієвих місцевих осередків Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке».
Серед основних проведених заходів Сумської паланки є наступні:
7 січня 2019 року козаки разом з постійними прихожанами храму Святого благовірного великого князя Георгія Володимирcького молилися й славили Богонемовля під час Божественної літургії, яку очолив протоієрей Василій Коровець. Йому співслужили ієрей Максим Карпенко та диякон Євгеній Бірченко. Після проповіді перед віруючими виступив отаман Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» генерал-командор Віктор Лях. Він подякував всіх священиків і прихожан за спільні молитви, привітав їх з Різдвом Христовим. Розкрив ціннісну значимість взаємодії Козацтва з Українською Православною Церквою.
Наприкінці церковної служби було здійснено ритуал урочистого прийняття Наталії Радчук до жіночої козацької громади «Берегиня» при Сумському міському курені Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке».
19 січня 2019 рокукозаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» здійснювали чергуванняв Спасо-Преображенському кафедральному соборі, підтримували порядок й безпеку віруючих разомз козаками Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку.
О 12.00 годині козаки очолили Йорданську Хресну ходу від Спасо-Преображенського кафедрального собору до річки Псел. Вони несли Зірку, Хрест, Хоругви й були запорукою дотримання порядку і спокою прихожан.
22 січня2019 року берегиня Ліна Крівшенко разом з козачатами дитячого структурного підрозділу Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» підготувала літературно-музичну композицію «Україна – соборна держава», з якою виступили перед учнями 1-Б, 1-В і 3-А класів з у залі рекреації рідної школи. Ліна Миколаївна розповіла дітям про Батьківщину, у якій вони живуть, про рідну мову, вишитий рушник…
Козачата декламували вірші, співали пісні, розповідали одноліткам і молодшим за себе про те, як День соборності України відзначається в інших регіонах Вітчизни. Вони стали активними учасниками мітингу, покладання квітів до пам’ятника Т.Г. Шевченку. Вихованці дитячих козацьких громад Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» були єдиними, хто у визначний для держави день вітав мешканців м. Суми хоровими декламуваннями і патріотичними піснями з нагоди Дня соборності України.
5 лютого 2019 рокукозакиСумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» прощалися зі своїм славним побратимом – військовимстаршиною Анатолієм Кулагою. Поховання було здійснено за козацьким звичаєм при повному козацькому однострої, з козацькими нагородами. Козацьким прапором Роменського міського куреня МГО «Козацтво Запорозьке» було накрито кришку труни. Берегині несли вінок зі стрічкою: «Шановному Анатолію Михайловичу від козаків МГО «Козацтво Запорозьке». Похоронну процесію супроводжував духовий оркестр управління ДСНС України у Сумській області.
5 лютого 2019 року до дитячої козацької чоти імені святого праведного Петра Калнишевського Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», що базується в КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 25 м. Суми завітала капрал патрульної поліції Олена Рева. Її запросили до козачат їхні козацькі наставники генерал-командор Віктор Лях і берегиня Ліна Крівшенко для того, щоб вона ознайомила учнів початкової школи із професійними обов’язками сучасного поліцейського та основними правилами створення комфортних умов навчальної праці для себе, вчительки і всіх, хто знаходиться поруч.
Олена Володимирівна також продемонструвала козачатам деякі з прийомів затримки правопорушника, що викликало у них неабияке зацікавлення й бажання оволодіти ними.
Зустріч з капралом Оленою Ревою закінчилася змістовною концертною програмою учнів дитячої козацької чоти імені святого праведного Петра Калнишевського з нагоди святкування її Дня народження та відзначення.
14 лютого 2019 року козачата гідно виступили на сценіСумського театру юного глядача. Їм випала честь відкривати урочистості з нагоди 30-ї річниці виводу військ з Афганістану. Короткі лаконічні слова ведучого й гучна хорова декламація дитячої презентації сколихнула театральну залу, викликала у глядачів сплеск радості, гарних емоційних почуттів і віру в майбутнє України.
На декламування вигуки й пісні козачат воїни-афганці реагували вставанням і вдячними оплесками. Козачата з честю виконали свій патріотичний обов’язок і гідно сходили з театральної сцени під схвальні відгуки розчулених фронтовиків. Несли з собою мішок солодких дарунків від мужніх і добрих афганців і, звичайно ж, – незабутні враження, які ще довго надихатимуть їх на здійснення нових корисних вчинків.
15 лютого 2019 рокуучні дитячої козацької чоти імені святого праведного Петра Калнишевського КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 25 м. Суми відсвяткували Стрітення Господнє. Козачата прикрасили імпровізовану сцену, на якій зверху великими вирізаними букв викладено дату й назву свята. Нижче розміщено ікону Стрітення Господнього на якій відображено визначну для віруючих реальну історичну подію: Матір Божа передає Немовля Ісуса на руки праведного і благочестивого старця Симеона, за ними стоять благочестива вдова Анна-пророчиця, яка служила Богові постом і молитвою день і ніч, та Іосиф, котрий тримає двох голубів, принесених для жертви. На столі, накритому скатертино, стоять запалені свічки та свячена вода. З одного боку сцени – малюнки козачат, приурочені святу, з другого боку – магнітна дошка з ключовими словами, що відображають події Стрітення Господнього.
Розповіді козачат про свято Стрітення Господнього доповнювала берегиня Ліна Миколаївна – їхня вчителька. Вона розповіла, що у багатьох українських родин є цікавий звичай, пов’язаний з цим святом. Напередодні свята Стрітення Господнього жінки випікали печиво у вигляді жайворонків і голубів.
У зв’язку з цим Ліна Миколаївна поділилася з дітьми секретами приготування здобного тіста та запросила їх до майстер-класу з ліплення та випікання маленьких святкових голубів.
20 лютого 2019 року козаки, берегині та козачата відзначили День Героїв Небесної Сотні на знак вшанування відваги, сили духу і стійкості громадян, які віддали своє життя під час Революції гідності (листопад 2013 року — лютий 2014 року). Козачата розповіли своїм одноліткам і молодшим за віком про ті жахливі події Майдану, які сколихнули весь світ, вже вкотре продемонстрували світові приклад боротьби нашого народу за вільну демократичну Україну. Закликали школярів до гуртування й доброї пам’яті про Героїв Небесної Сотні.
Затим вирушили на міське кладовище. Тут козачата квітами вшанували пам’ять Героя України Братушки Олексія Сергійовича – Героя Небесної Сотні. На могилі Героя про Олексія Сергійовича та його героїчні дії на Майдані під час Революції гідності розповідали генерал-командор Віктор Лях та берегиня Ліна Крівшенко.
Квітами вшанували і пам’ять чотаря Артура Абрамітова, який кілька разів виїжджав зі своїми козаками на Майдан і з особливим достоїнством відстоював свої права під час Революції гідності. Генерал-командор Віктор Лях розповів козачатам і про активну громадську позицію свого вихованця під час навчання у школі та виші, і про його дії на Майдані з листопада 2013 року по лютий 2014 року, і про його мужні героїчні вчинки у зоні антитерористичної операції на сході України та останні миті життя.
20 лютого 2019 року козацька берегиня Наталія Радчук забезпечила участь джур і козачат у міському етапі Всеукраїнського фестивалю дитячої та юнацької творчості «Чисті роси», номінація «Художнє виконавство» – «Співуча веселка», де її вихованці джура і козача вибороли такі місця:
II місце – (лауреат у номінації «Джаз-вокал» старша вікова категорія) – Тарусова Катерина.
III місце – (лауреат у номінації «Естрадний вокал» молодша вікова категорія) – Старостенко Вікторія.
20 лютого 2019 року козацька берегиня Ліна Крівшенко забезпечила участь своїх козачат у міському етапі Всеукраїнського фестивалю дитячої та юнацької творчості «Чисті роси», номінація «Художнє виконавство» – «Співуча веселка», де її козача Кіра Казбан виборола І місцяу номінації «Естрадний вокал» серед учасників молодшої вікової категорії.
28 лютого 2019 року у Сумській обласній філармонії гучно пролунали музика й пісні заслуженого діяча мистецтв України Валерія Козупиці у концертній програмі «Сумська мелодія», до якої долучилися козачата дитячоїкозацької чоти імені святого праведного Петра Калнишевського КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 25 м. Суми.
Козачата дитячого структурного підрозділу Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке», як і досвідчений та вшанований соліст, викладалися в повну силу, пишаючись тим, що саме їм випала честь співати та рости разом з Валерієм Олександровичем – справжнім патріотом України, талановитим наставником, музикантом, композитором, актором.
Вдячні глядачі оплесками та схвальними вигуками славили заслуженого діяча мистецтв України Валерія Козупицю та його маленьких підопічних – козачат дитячої козацької чоти імені святого праведного Петра Калнишевського, уславленого дитячого підрозділу Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке», фотографувалися з дорослими й маленькими акторами.
1 березня 2019 року у музеї Бойової слави ЗОШ І-ІІІ ст. № 18 м. Суми відбулося відкриття пам’ятної експозиції випускника школи, чотаря Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», бійця 15-го окремого мотопіхотного батальйону «Суми» Артура Абрамітова, який загинув як герой при виконаннібойового завдання в зоні антитерористичної операції на Сході України під час мінометного обстрілу на бойовому чергуванні в промисловій зоні м. Авдіївки 26 лютого 2017 року.
На таку урочисту подію був запрошений генерал-командор Віктор Лях – отаман Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», старший викладач і козацький наставник Артура.
Генерал-командор Віктор Лях розповів про те, як його вихованець Артур Абрамітов займався дослідженням й осучасненням бойової козацької спадщини, оволодівав навичками виконання складних козацьких вправ. Багато з таких вправ вимагали від виконавця вияву сміливості, рішучості, швидкості рухів, силової спритності, миттєвого розрахунку часу й неабиякої зібраності. Деякі із вправ для Артура були надважкими, але він все одно намагався їх виконувати. Так, наприклад, складність вправи «стрибунець» полягає у тому, що козак бере у праву руку ліву ногу, а на правій нозі постійно стрибає, поперемінно переносячи її над лівою ногою вперед і назад з кожним підстрибуванням. Для учнів загальноосвітнього закладу і навіть для студентів факультету фізичної культури така вправа є надскладною і дуже тяжкою для виконання. Тільки декотрим з них вона була під силу. Серед них був і Артур Абрамітов.У його мріях визрівав проект докорінної перебудови, або ж вдосконалення фізичної підготовки учнівської молоді до служби у Збройних Силах України. Саме з цією метою він добився, щоб члени студентського козацького наукового товариства МГО «Козацтво Запорозьке» СумДПУ імені А.С. Макаренка проходили педагогічну практику у його рідній школі. Наполегливо навчав учнів своєї школи виконувати козацькі вправи, якими оволодів, гартуючись у козацьких лавах. За сприяння генерал-командора Віктора Ляха, разом зі своїми однокурсниками Артур організував та провів чудові козацькі розваги – незабутнє й захоплююче свято фізичного гарту, на якому чи не вперше підлітки із задоволенням виконували складні козацькі вправи. Після проведення козацьких розваг, значковий Артур Абрамітов не приховував своєї радості, пишався здійсненим. Радів з того, що йому вдалося втілити свій задум у рідній школі, показати вчителям і учням приклад результативного козацького виховання.
Підполковник Олександр Мордванюк підтримав виступ генерал-командора Віктора Ляха. Відзначив його працю з підготовки до служби у Збройних Сил України. Виразив вдячність козакам Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», за виховання мужнього воїна, який був повністю підготовленим до бойових дій.
8-го березня 2019 рокукозачата святкувати мамине свято.Їм допомагаликозацькі наставники. Для кожної мами вони підготували весняний букетик з вербових котиків, прикрасили його усміхненим Сонечком з яскравим віночком на маківці та веселими весняними синичками. Під час виготовлення букетиків з вербових котикових, до козацького класу зайшов генерал-командор Віктор Лях. Він приніс козачатам котики тополі тремтливої, яку також називають осикою. розповів маленьким дослідникам довкілля про те що корою осики козаки з давніх пір лікують різноманітні захворювання, у тому числі і простудні. Осика наділена гарними жарознижуючими властивостями. Звернув увагу на те, що з першого погляду котики верби і котики осики схожі. Однак, якщо придивитися уважніше, вони – різняться. На ці відмінності і звернув увагу отаман Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке». Вказані відмінності помітила і берегиня Ліна Миколаївна – їхня вчителька. До неї підходили козачата і вона кожному з них вказувала на такі відмінності, навчала своїх вихованців козацькій спостережливості.
Таким чином, навіть у передсвяткові дні козачата продовжували досліджувати природу: спостерігати за пробудженням рослин, роїнням рижих лісових мурах, помітними весняними змінами у поведінці самців і самок синиць, інтенсивною працею граків, пов’язаною з облаштуванням гнізд, тощо. Діти раділи отриманню нових знань і набуттю необхідних дослідницьких умінь, які знадобляться у похідній козацькій діяльності. Водночас готувалися до маминого свята. Кожен учень козацького класу готував для своєї матусі листівку з нагоди весняного жіночого свята. Усі вони дуже старалися. Адже кожен з козача брав участь у козацькому конкурсі на кращу листівку для мами. Діти гарно справилися з такою нелегкою працею. Усі дитячі листівки були виставлені для материнського огляду.
У березні 2019 рокупідкерівництвом козацьких наставників були проведені прогулянки, екскурсії та походи з елементами дослідження весняної природи, а також участь у різноманітних конкурсах.
23 березня 2019 рокукозацька берегиня Наталія Радчук забезпечила участь джур і козачатв обласному етапі Всеукраїнського фестивалю дитячої та юнацької творчості «Чисті роси», номінація «Художнє виконавство» – «Співуча веселка», де козача Вікторія Старостенко зайняла III місце,
На III Міжнародному фестивалі-конкурсі інструментального, вокального, хореографічного, театрального, циркового мистецтва та театрів мод «Первоцвіти» (23 березня 2019р. м. Суми)козача Вікторія Старостенко стала лауреатом I ступеня в номінації «Естрадний вокал» (II молодша категорія), джура Андрій Тарусов став лауреатом I ступеня в номінації «Академічний вокал» (II середня категорія), козача Марія Кравченко стала лауреатом II ступеня в номінації «Естрадний вокал» ( I молодша категорія), берегиня Анастасія Бережна стала лауреатом III ступеня в номінації «Естрадний вокал» (II середня категорія), козача Данііл Литвин став лауреатом III ступеня в номінації «Естрадний вокал» (I молодша категорія), козача Поліна Сай стала лауреатом III ступеня в номінації «Естрадний вокал» (II молодша категорія).Таких високих показників досягла козацька берегиня Наталія Радчук завдяки наполегливій сумлінній праці з членами дитячої козацької громади.
23 березня 2019 рокукозацька берегиня Ліна Крівшенко забезпечила участь своїх козачат в обласному етапі Всеукраїнського фестивалю дитячої та юнацької творчості «Чисті роси», номінація «Художнє виконавство» – «Співуча веселка», де її козача Кіра Казбан буланагороджена Дипломом ІІІ ступеня у номінації «Художнє виконавство» та «Співоча весна».
Співочі таланти Кіри Казбан пробудилися завдяки її навчанню в козацькому класі, де успішно використовуються сучасні інноваційні технології, які впливають на розвиток музичної пам’яті, мовленнєвих і вокальних здібностей. На другому році навчання в козацькому класі у Кіри сформувався прекрасний тембр голосу. Красивий звук і патріотичний репертуар дозволив заявити себе на сценах Театру юного глядача, Сумської обласної філармонії, Драматичного театру імені Щепкіна, стати переможницею міського та обласного вокальних конкурсів.
30 березні 2019 рокукозаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» взяли участь у відзначенні свята Теплого Олексія та Дня народження протоієрея Олексія Селегеня – козацького священика, настоятеля храму Різдва Богородиці села Кам’янка, Тростянецького району.
Після літургії сповідувалися та причащалися генерал-командор Віктор Лях, генерал-осавул Василь Северин, козацький полковник Олексій Панченко, берегиня Рита Осадча, берегиня Тетяна Северин та інші члени обласної козацької громади.
Козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке»радо вітали свого духовного наставника із 59-ю річницею з Дня народження, щиро дякували йому за турботу й молитви, спрямовані на зміцнення духовного й фізичного здоров’я, мудрі повчальні настанови та гостинність.
02 квітня 2019 року учні 2-В козацького класу КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 25 м. Суми здійснили свою першу екологічну екскурсію до водойми Сумського рибного господарства, що знаходиться на відстані трьох кілометрів від навчального закладу. Екологічну екскурсію очолили козацькі наставники малих дослідників природи генерал-командор Віктор Лях і берегиня Ліна Крівшенко, котрі впродовж багатьох років займаються різнобічною підготовкою зростаючої студентської та учнівської козацької молоді. Віктор Васильович звернув увагу козачат на досить велику зграю чорних водоплавних птахів з білою плямою на лобі. Це – лиски.Більшу частину часу,після повернення на гніздування, ці птахи проводять у великій зграї. Коли плавають, кивають головою, чого не роблять інші птахи.,Часто пірнають. Підводні рослини – улюблений харч лиски.Вони пірнають тільки задля того, щоб висмикнути рослину з донного мулу. Живляться також зеленими частинами і насінням різних водяних рослин, комахами та іншими безхребетними. Таким чином лиски підтримують баланс рослинного та тваринного світу водойми.
Цього ж дня козачата спостерігали за 9-ма білими лебедями.
9 квітня 2019 року учні 2-В козацького класу КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів м. Суми здійснили екологічну екскурсію до Ботанічного саду Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка, метою якої було спостереження за ранньовесняними квітучими рослинами та виявлення їхніх непорушних взаємозалежних зв’язків з чинниками живої та неживої природи.
Екологічну екскурсію очолили козацькі наставники маленьких дослідників природи генерал-командор Віктор Лях і берегиня Ліна Крівшенко, котрі впродовж багатьох років займаються різнобічною підготовкою зростаючої козацької студентської та учнівської молоді на громадських засадах.
У результаті двогодинної екологічної екскурсії стежками Ботанічного саду, козачата змогли самостійно дослідити кілька цікавих взаємовигідних зв’язків тварин з рослинами, усвідомити їх значущість у життєдіяльності цілісного природного угрупування та зробити відповідні висновки.
11 квітня 2019 року козачата у супроводі козаків здійснили другу екологічну екскурсію до водойми Сумського рибного господарства. Помітили видимі зміни. Тепер білолобі Лиски не плавали у великій зграї. Вони розбилися на пари, які трималися подалі від інших водоплавних птахів, ставали більш агресивними. Непримиренно ставилися навіть до птахів своєї зграї.Отаман пояснив своїм вихованцям, що така поведінка птахів є ознакою початку періоду гніздування.
Увагу козачат також полонили дві гарні пташки у шлюбному вбранні. На голові у них була дуже помітною чорна пір’яна чуприна, яка роздвоюється так, що нагадує "ріжки" молодої кози. Вони часто пірнають. Можливо, що саме за свій зовнішній вигляд, поведінку на воді і досить великий розмір такий гарнийптах має назв: Пірникоза велика, Норець великий та інші. Живляться переважно дрібною рибою, а також земноводними, комахами, ракоподібними, молюсками, зеленими частинами рослин.
13 квітня 2019 року козацька берегиня Наталія Радчук забезпечила участь джур і козачат у Всеукраїнському фестивалі-конкурсі дитячої та юнацької творчості «Зірковий Шанс», де сім її вихованців здобули перемоги: Кравченко Марія посіла I місце в номінації «Естрадний вокал», Старостенко Вікорія посіла II місце в номінації «Естрадний вокал», Бережна Анастасія, Щербина Анна, Литвин Данііл посіли III місце в номінації «Естрадний вокал» (соло), Тарусов Андрій і Бережна Анастасія посіли II місце в номінації «Естрадний вокал»(дует), посів III місце в номінації «Естрадний вокал» (соло) Бортнік Анастасія (Пушкарівка) посіла III місце в номінації «Народний вокал» (соло).
19 квітня 2019 року козаки, берегині та козачата Сумського міського куреня Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» прийняли активну участь у вшануванні воїнів15-го окремого мотопіхотного батальйону 58 окремої мотопіхотної бригади. Вони урочисто хлібом-сіллю зустріли їх біля пам’ятного монументу уродженцям Сумщини, які загинули в Афганській війні. З обох боків обеліску завмерла почесна варта, а перед обеліском стали у парадних одностроях учні дитячої козацької чоти імені святого праведного Петра Калнишевського – зразкового структурного підрозділу обласної козацької громади.П’ятирічна історіяцього батальйону наповнена сторінками мужності і відваги. У ньому служив до кінця днів своїх чотар Артур Абрамітов, Почесний громадянин м. Суми, вихованець Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке», який є гарним взірцем для майбутніх патріотів нашого міста. Тож не випадково воїнів першими стали вітати майбутні захисники Вітчизни – учні 2-В козацького класу КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 25 м. Суми. Чіткими й гучними хоровими декламуваннями вони презентували свою дитячу козацьку громаду та зовсім не по-дитячому привітали і звеличили бійців уславленого 15-го окремого мотопіхотного батальйону «Суми».Учнів 2-В козацького класу попросили підносити нагороди для військових, а їх було так багато!
З 22 по 27 квітня 2019 року у дитячій козацькій чоті імені святого праведного Петра Калнишевського проходив Страсний тиждень релігійних знань і добрих вчинків. Впродовж тижня дітей навчали правильно молитися, поводитися в церковних храмах, прикладатися до ікон, а також знайомили з подіями кожного дня Страсного тижня, його опису в Законі Божому.
У понеділок учні 2-В козацького класу дізналися про подробиці урочистого входу Господа в Ієрусалим.
У вівторок ознайомилися з притчами, якими Господь Іісус Христос у доступній формі повчав Свій народ діяти за Божими заповідями.
Усередукозачатам розповіли про зраду Іуди Іскаріотського, який за тридцять срібників видав Іісуса Христа. Затим усім козацьким класом вирушили до Пантелеймонівського храму УПЦ м. Суми, де їх зустрів протоієрей Олег Швець. У храмі отець Олег розповів козачатам про тайну вечерю, на якій Господь, помивши ноги Своїм учням, показав їм дієвий приклад смиренного служіння будь-кому, навіть і нижчій за себе людині. Священик також розповів козачатам і про таїнство Святого Причастя, яке Іісус Христос установив на цій вечері.
Надвечір козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» підготували та встановили на центральному вході до КУ ССШ І-ІІІ ст. № 25 пасхальне дерево.
У четвер учні 2-В козацького класу разом з батьками, вчителькою Ліною Крівшенко та козацькими наставниками стали прикрашати встановлене дерево квітами та писанками. До такої роботи долучилися й учні 6-В козацького класу. Вони разом зі своїм класним керівником Світланою Немченко виготовили білосніжних голубів, які стали гарною прикрасою пасхального дерева. Цілий день біля пасхального дерева фотографувалися учні школи КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 25 м. Суми та мешканці Роменського мікрорайону, а Кіра Казбан заспівала для них пісню.
У п’ятницю козачата займалися розписуванням писанок за своїми творчими проектами.У суботу козачата разом з батьками, козаками та берегинями пішли до Пантелеймоновського храму УПЦ, щоб помолитися та освятити Великодні кошики з пасками, смачними наїдками та писанками, розфарбованими своїми руками.
1 травня 2019 року козаки, берегині та козачата Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» підтримали Сумські профспілки у відстоюванні своїх прав на поліпшення умов праці й покращення рівня життя українського народу. На сьогодні профспілки також здійснюють соціальний захист підростаючого покоління, створюють умови для його повноцінного духовного і фізичного розвитку. Важливою складовою роботи Сумської обласної ради профспілок є збереження і розвиток масової фізкультурно-оздоровчої роботи. У першотравневий день
вони виступали під дуже затребуваним для кожного українця гаслом: «Профспілки – за гідне життя людини праці».
Тож козаки, берегині та козачата разом з кількома сотнями людей під малиновим козацьким прапором Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» гідно прийшли колоною центральними вулицями міста від Сумської обласної філармонії до площі Незалежності, де проходив мітинг, приурочений цьому святу.
05 травня 2019 року козачата у супроводі козаків здійснили чергову екологічну екскурсію до водойми Сумського рибного господарства. І цього разу також помітили деякі зміни. Тепер білолобі Лиски та Пірникози великі плавали поодинці. Таку поведінку птахів Віктор Васильович Лях пояснив тим, що саме в цей період Лиски і Пірникози насиджують яйця по черзі: і самець, і самка.
07 травня 2019 року козаки й берегині Сумського міського та Путивльського районного куренів Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» взяли участь у відзначенні Дня пам’яті Молченської ікони Божої Матері.Представники козацької громади схиляли свої голови перед чудотворним образом та просили у Господа Бога та Берегині всього козацького роду – Пресвятої Пречистої Богородиці – заступництва та благословення на добрі справи. А ще вони прибули сюди, щоб виконати свій священний обов’язок – забезпечити безпеку прихожан, належний порядок під час проведення Хресної ходи та Богослужінь у Різдва Богородиці Молченському печерському жіночому монастирі Української Православної Церкви м. Путивль. Вони, як завжди, зустрічали й супроводжували до чудотворного образу Молченської Божої Матері Преосвященного Романа – архієпископа Конотопського і Глухівського. Забезпечували порядок впродовж Хресної ходи. Під час богослужінь козаки та берегині Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» щиро сповідувались та причащались Святих Таїнств.
08 травня 2019 року генерал-командор Віктор Лях – отаман Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» та полковник ЗСУ у відставці Микола Бондарев – голова Сумської міської організації ветеранів України провели з учнями 2-В козацького класу КУ ССШ І-ІІІ ст. № 25 м. Суми урок мужності.
Полковник Микола Бондарев розповів майбутнім захисникам Вітчизни про своє дитинство, яке проходило в оточенні учасників бойових дій: батька і дядька, які стали для нього прикладом для наслідування.
9 травня 2019 рокукозаки, джури, козачата та берегині Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» достойно відсвяткувати День Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Вони поклали квіти до пам’ятного знаку Героям Небесної Сотні, могил Почесних громадян, що загинули під час бойових дій в зоні АТО, меморіалу померлих воїнів Війська Польського, братської могили "Мати-Батьківщина" та Меморіального комплексу «Вічна Слава», Монументу уродженцям Сумщини, які загинули в Афганській війні, Меморіального комплексу сучасним воїнам, котрі загинули у зоні АТО.
Радо вітали ветеранів Другої світової війни зі святом Перемоги. Серед таких ветеранів був і 95-річний полковник Микола Приходько,який вступив до партизанського загону у сімнадцять років.
13 травня2019 року у Свято-Вознесенському кафедральному соборі (м. Конотоп) Високопреосвященніший Роман звершив молебень, приурочений посвяті в козаки – мешканців сіл: Малий Самбур і Шаповалівка, Конотопського району, Семенівка, Глухівського району, Руднєво, Путивльського району. Слід відзначити, що серед усіх єпископів Сумщини, Високопреосвященний Роман найбільш глибоко занурюється у сутнісні основи взаємодії церкви та козацтва, бачить в ньому ту силу, на яку можна спиратися в скрутні для церкви часи. Таким чином, сприяє не тільки відродженню звичаїв славної Запорозької Січі, а й підсиленню відчуття особистої ролі козака у захисті та відстоюванні канонічного Православ’я.
Під час молебню козаки присягнули на вірність Українській Православній Церкві, козацтву та Україні. По завершенню Богослужіння представники козацьких громад зібралися за круглим столом, де Владика Роман, генерал-командор Віктор Лях, генерал-хорунжий Сергій Козирєв дали настанови новоспеченим козакам на об’єднання зусиль у справі захисту святинь Української Православної Церкви, створення при своїх церковних храмах козацьких застав, розширення своїх рядів, активну участь у релігійних дійствах на території Конотопської і Глухівської єпархії.
15 травня 2019 рокукозаки, берегині та козачата Сумського міського куреня МГО «Уозацтво Запорозьке» проводжали призовників Сумщини на строкову службу у Збройні Сили України.
У парадних одностроях вишикувалися перед призовниками члени дитячої козацької чоти імені святого праведного Петра Калнишевського Комунальної установи Сумська спеціалізована школа І – ІІІ ступенів № 25 м. Суми. Чітко, виразно й гучно відчеканили слова козацької презентації, чим зірвали дружні схвальні оплески майбутніх солдат.
Після емоційного вітання, козачата побігли до шеренг призовників і подарували кожному юнакові власноруч виготовлені листівки та козацькі обереги.
Генерал-командор Віктор Лях, берегиня Ліна Крівшенко, козачата у своїх інтерв’ю розповіли працівникам телебачення про свою патріотичну, екологічну, суспільно корисну й волонтерську діяльність; гартування духу, тіла і розуму; дієву та результативну підготовку до захисту Вітчизни.
24 травня 2019 рокуу КУ ССШ І-ІІІ ст. № 25 м. Суми протоієрей Олег Швець провів для учнів 2-В козацького класу урок духовності. Розповів козачатам про дивовижний світ довкілля, наповнене життям різноманітних істот, їх красу і гармонійний порядок, що існує поміж ними. Непомітно й переконливо підвів дітей до Біблійної істини створення всього цього Богом. Він творив цей світ з любов’ю, адже Бог і є любов. Творячи світ, Бог сподівався, що всі люди й інші істоти житимуть в любові і радості…
На завершення духовного уроку відбулося практичне заняття з вітання зі священиком, а головне – прохання й отримання від нього благословення.
26 травня 2019 року козаки та берегині Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» на чолі з генерал-командором Віктором Ляхом взяли активну участь в урочистостях з нагоди освячення старинного козацького храму на честь святого великомученика Георгія Побідоносця Української Православної Церкви села Дунаєць Глухівського району Сумської області. До такої видатної події приєдналися близько двох тисяч віруючих з усіх районів Сумщини. Вони радісно зустрічали архієреїв, котрі прибували сюди для здійснення урочистого Богослужіння.
Досвідчені представники паланки мужньо й професійно здійснювали свій козацький послух із забезпечення порядку, адже усвідомлювали, як тяжко доводиться священикамздійснювати службу й одночасно забезпечувати порядок у храмі й поза ним при кількатисячній масі віруючих.
На такому масовому заході козаки також виступали у ролі релігійних просвітителів: підказують де розміщені ті чи інші ікони, мощі святих; радили передавати через інших заздоровні та заупокійні записки; просити інших поставити за них свічки до тої чи іншої святині, тощо.
Козаки й берегині гарно справилися зі своїми службовими обов’язками, за що отримали схвальні відгуки від священиків і численних прихожан Української православної Церкви.
29 травня 2019 року учні 2-В козацького класу КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 25 м. Суми у супроводі козаків і батьків вирушили до Пантелеймонівського храму, де їх зустрів протоієрей Олег Швець. Вони здійснили молебень за здоров’я козацької молоді й закликали на поміч Святого Духа при здійсненні добрих Богоугодних справ під час козацької табірної зміни та літніх канікул.
Під час заздоровного молебню козачата з надією вникали в сутність виголошених священиком слів, трепітно й осмислено цілували Святе Євангеліє. Ставили свічки за здоров’я своїх батьків, рідних, друзів біля ікон святого великомученика Пантелеймона Цілителя, святителя Миколая Чудотворця, Божої Матері «Покрова».
30 травня 2019 року козачата знову у супроводі козаків здійснили екологічну екскурсію до водойми Сумського рибного господарства. Тепер вони побачили, як лиски і пірникози попарно плавають зі своїми маленькими пташенятами.
01 червня 2019 року, в День захисту дітей в Україні, учнідитячої козацька чота імені святого праведного Петра Калнишевського Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво запорозьке» на чолі з генерал-командором Віктором Ляхом і берегинею Ліною Крівшенко вирушили у заміську мандрівку у березовий гайок, де влаштували козацькі забави й гарно відпочили.
02 червня 2019 року генерал-командор Віктор Лях взяв участь у зустрічі випускників Імшанської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів 1977 року, де він тривалий час працював учителем фізичної культури та трудового навчання. Зустріч проходила у розважальному центрі м. Шостка напроти міського скверу «На честь добрих справ козаків», закладеного у квітні 2008 року представниками Шосткинського куреня Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» у рамках акції «Зелені легені міста в долонях козака». Віктор Васильович – єдиний з учителів, які навчали нинішніх 57-річних випускників і їм було про що згадати та порадіти. Адже всі вони були активними учасниками спорудження кращого спортивного комплексу у Ямпільському районі та багатьох інших ініціатив.
03 червня 2019 рокудитяча козацька чота імені святого праведного Петра Калнишевського Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво запорозьке» розпочала своє традиційне тритижневе таборування. З цієї нагоди до козачат завітав генерал-командор Віктор Лях – отаман паланки, який привітав маленьких членів своєї громади з початком козацького таборування. Воно дещо відрізняється від звичайного таборування. Його особливістю є туристсько-екологічні походи, екскурсії, заміські прогулянки з обов’язковими елементами пізнавальної, дослідницької, природоохоронної діяльності із захоплюючими іграми, вправами з поліпшення особистих фізичних якостей і приємного козацького гарту.
04 червня 2019 року козаки паланки разом з козацьким священиком протоієреєм Олегом Швецем завітали до КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 25 м. Суми для участі в урочистому відкритті табірних змін.
З вітальними словами до козачат звернулися генерал-командор Віктор Лях, берегиня Ліна Крівшенко та протоієрей Олег Швець, який благословив молодших школярів на гарне оздоровлення й належне гартування тіла й духу, після чого щедро окропив дітей святою водою.
У цей день отець Олег провів к козачатами цікавий 35-хвилинний урок з основ козацької духовної етики.
05 червня 2019 року представники Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» супроводжували учнів дитячої козацької чоти імені святого праведного Петра Калнишевського до храму великомученика Пантелеймона Цілителя Української Православної Церкви м. Суми.
Козаки, берегині й козачата взяли участь у Божественній літургії, під час якої молилися та сповідувалися. Козачата вперше у своєму житті підходили на сповідь до отця Олега. До цієї важливої у житті події вони готувалися і з хвилюванням очікували її.
У визначений час козачата вишукувалися у колону по-одному і уперше причастилися Тіла і Крові Христової, спожили проскури та запили її свяченою водою.
07 червня 2019 рокукозаки-екологи разом з козачатами здійснили чергову екологічну екскурсію на річку Псел з метою спостереження за лисками. Тепер вони взяли з собою хліб та надувні плавзасоби. Переконалися у тому, що лиски порівняно з пірникозами великими є більш довірливі до людей: беруть хліб майже з рук, підпускають близько до себе вплав. У цей період у них вже є маленькі пташенята. Нам пощастило спостерігати, як самка й самець добудовували гніздо, влаштоване на зламах очерету на глибині 1,5 метра. На підступах до нього було дуже багато квіток глечика жовтого, стрілолисту, які й використовувалися для будівництва гнізда. У цьому процесі брали участь і чотири маленькі кумедні пташенята з червонуватими голівками. Маленьких дослідників природи підпускали до себе близько 2 – 3 метрів, не покидаючи даної роботи.
14 червня 2019 рокукозаки разом з козачатами і їх батьками здійснили чергову екологічну екскурсію на озеро Чеха, де спостерігали за лисками, пірникозами великими та крижнями з використанням бінокля. У процесі спостережень було виявлено, що цього року у лисок і пірникоз великих було не більше 3 – 4 пташенят, а у крижнів – до 11пташенят (згідно багатьох досліджень орнітологів лиска має кладку до 15 яєць, крижень – 9 яєць, пірникоза велика – 4 яєць). Дослідники також помітили, що самці і самки пірникоз великих і лисок разом доглядають своїх пташенят, а у крижнів – тільки самки. Самці крижнів у цей час об’єднуються і тримаються у зграї, яка часто налічує понад 50 птахів.
21 червня 2019 року козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» взяли участь у відзначенні Дня скорботи і вшанування пам'яті жертв війни в Україні. Вони разом із членами Сумської міської організації ветеранів України вшанували загиблих під час проведення мітингу-реквієму, поклали квітидо братської могили "Мати-Батьківщина", Меморіалу померлих воїнів Війська Польського, Меморіального комплексу «Вічна Слава», Монументу уродженцям Сумщини, які загинули в Афганській війні, Меморіального комплексу «Свіча пам’яті», Пам’ятного знаку заживо спалених нацистскими загарбниками 650 мирних жителів м. Суми, а також до могилсвоїх побратимів: чотаря Артура Абрамітова та козака Андрія Реути, які геройські загинули, відстоюючи цілісність Українипід час бойових дій в зоні АТО.
29 червня 2019 рокучлени ради Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» зустрілися з представниками Міноборони ЗСУ, Північного оперативного командування та командування 58-ї мотопіхотної бригади. Привітали останніх з присвоєнням бригаді імені гетьмана Івана Виговського.
При цьому козацька старшина виразила бажання продуктивно співпрацювати з військовою частиною, яка носить ім’якозацького гетьмана. Разом з досвідченими воїнами здійснювати військово-патріотичне виховання козацької молоді, готувати їх до служби у лавах Збройних Сил України.
10 липня 2019 року козаки та берегині Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» приїхали до храму Різдва Богородиці с. Кам’янка Тростянецького району Сумської області з тим, щоб разом з козацьким священиком отцем Олексієм, прихожанами та гостями відзначити свято Сампсона Странноприїмця. Під час Божественної літургії козаки, разом з прихожанами та гостями, молилися, сповідувалися, славили справи Сампсона Странноприїмця та причащалися Таїн Христових.
Дорогою додому генерал-командор Віктор Лях і генерал-хорунжий Василь Северин заїхали до Хресто-Воздвиженського храму м. Боромля, щоб подивитися на фруктовий сад, висаджений козаками навесні 2018 року. Зраділи з того, що деякі з яблунь і груш вже плодоносять. Однак, окремі місця території храму потребують додаткових підсаджень, що під силу козакам.
28 липня 2018 року козаки Велико-Писарівського куреня Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» та студійці мистецького літературно-поетичного об'єднання «Джерело натхнення» відзначили 1031-шу річницю з Дня Хрещення Русі в лісовій зоні відпочинку Гетьманського парку біля дерев'яної скульптури Володимира Великого, виготовленої підосавулом Василем Статівкою та встановленої козаками на чолі з генерал-командором Віктором Ляхом.
19 серпня 2019 рокуу День Преображення Господньогокозаки та берегині Сумського міського куреня МГО «Козацтво Запорозьке»зібралися у Спасо-Преображенському кафедральному соборі, щоб щиро помолитися на святковій літургії, сповідуватися та причаститися Таїн Христовивих.
Генерал-командор Віктор Лях, військові старшини Петро Шпиленко та Михайло Лях, сотник Едуард Козацький, берегині Рита Осадча та Світлана Низова прийшли на свято зі святковими корзинами груш, яблук, винограду, меду, щоб освятити дари літа та вдома організувати сімейні застілля з відзначення Яблучного Спасу.
А до цього усі вони трапезничали та славили Преображення Господнє у трапезній Спасо-Преображенського кафедрального собору Української Православної Церкви.
22 серпня 2019 року козаки, берегині, джури та козачата Сумського міського куреня МГО «Козацтво Запорозьке» відвідали виставку творчих робіт майстрів Сумщини, приурочену 28-мій річниці Незалежності України. Особливу зацікавленість молодих козаків, джур і козачат привернули роботи студентів відділу «Образотворчого мистецтва, декоративного мистецтва та реставрації» Сумського вищого училища мистецтв і культури імені Д.С. Бортнянського. Берегині та маленькі берегинечки Сумської козацької громади милувалися ляльками, вдягненими у вишукані національні сукні. Їхню увагу привернули такі полотна як «Побратими», «Козак Мамай» та інші козацької тематики.
На виставці козачата співали, танцювали, привертали увагу глядачів і кореспондентів Сумських провідних телерадіокомпаній, котрі охоче брали у них інтерв’ю.
24 серпня 1919 року у День 28 річниці Незалежності України козаки та берегині Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» зібралися на Центральному кладовищі, щоб взяти участь у вшануванні пам’яті військових, котрі загинули під час здійснення антитерористичної операції та операції Об’єднаних Сил на сході України.Вони поклали квіти до могил своїх козацьких побратимів: Артура Абрамітова та Андрія Реути.Урочистою ходою рушили до скверу Героїв Небесної Сотні, де поклали квіти до Пам’ятного знаку Героям майдану.
Потім у колоні пройшли вулицею Петропавлівською до скверу імені Шевченка. Тут відбувалася головна частина урочистостей з нагоди Дня Незалежності України.
Учні 3-В козацького класу КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 25 м. Суми відкрили концертну програму своїми гучними патріотичними козацькими хоровими гаслами, декламуваннями та піснею «Я малюю».
28 серпня 2018 року на Успіння Божої Матері козаки Сумського міського куреня Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» та Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку зібралися на території Спасо-Преображенського кафедрального собору Української Православної Церкви, щоб поспілкуватися, відпочити, щиро помолитися на святковій літургії, сповідуватися та виконати свій священний обов’язок із захисту канонічного православ’я. Адже коли козаки у храмі, – панує порядок. Люди спокійно моляться та утверджуються у своїй православній вірі. Козаки у цей день просили Божу Матір і надалі залишатися їхньою заступницею при виконанні Богоугодних справ, а також щоб підтримувала їх при здійсненні Статутної козацької діяльності.
29 серпня2019 року у День пам'яті захисників України козаки Сумського міського куреня Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» зібралися на Центральному кладовищі м. Суми з тим, щоб вшанувати тих, котрі загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісністьУкраїни.
Козаки бережуть пам'ять, звеличують героїзм своїх побратимів, які проливши власну кров, віддали свої життя за відстоювання цілісності нашої держави, нашої щедрої родючої землі, нашого майбутнього.
Вони поклали квіти до могил козаків, котрі стали прикладом для наслідування майбутнім захисникам Вітчизни. І Артур Абрамітов, і Андрій Реута продовжують жити в серцях козацьких побратимів, котрі сумують і водночас пишаються тим, що ті героїчно захищали нашу країну, у сурові роки війни не осоромили й не принизили гідність сучасних козацьких громад, які самовіддано працюють на користь рідної Вітчизни.
2 вересня 2019 року представники Сумської міської організації ветеранів України та Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» зібралися у Будинку ветеранів, щоб разом вирушити на заходи з нагоди 76-ї річниці звільнення м. Суми від нацистів. Керівники місцевої влади, генерал-командор Віктор Лях – отаман Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», полковник Микола Бондарєв – голова ради Сумської міської організації ветеранів Українипокклали квіти до підніжжя пам’ятників Скорботної матері, Війська Польського, могил загиблих в зоні АТО та ООС. Хвилиною мовчання вшанували пам`ять визволителів обласного центру на меморіалі Слави, де відбулося масове покладання квітів до Вічного вогню, обговорення військових подій і проблем виховання.
Далі було покладання квітів до пам’ятних знаків та монументів на честь загиблих воїнів-інтернаціоналістів і воїнів АТО, зустріч ветеранів з мером міста Суми на території 27-ї реактивної артилерійської бригади і традиційний концерт духової музики біля «Альтанки».
4 вересня 2017 року козаки, берегині та джури Сумського міського куреня Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» поклали квіти до підніжжя Пам’ятного знаку, встановленого 2 вересня 1973 року з нагоди 30-річчя звільнення м. Суми від німецько-фашистських загарбників у міському сквері імені Сумсько-Київських дивізій.
20 вересня 2019 року представники Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» зібралися біля монументу «Слава героям Сумщини», щоб вклонитися землякам, котрі мужньо й героїчно боролися в глибокому тилу з фашистською навалою.
До ветеранів партизанського руху України підходять учні 3-В козацького класу. Дарують їм квіти. Спілкуються з ними та фотографуються.
Вітання усім ветеранам, народним месникам і дітям війни виголосили під час свого виступу учні 3-В козацького класу – представники дитячої козацької чоти імені святого праведного Петра Калнишевського, що базується у КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 25 м. Суми.
Козачата були єдиним дитячим учнівським гуртом, котрий спромігся прибути сюди зі змістовною концертною програмою: літературно-музичною композицією, приуроченою Дню партизанської слави.
22 вересня 2019 року генерал-осавулВасиль Северин, підосавул Василь Статівка, іншікозаки та берегині Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» приїхали до протоієрея Олексія Селегеня, настоятеля храму Різдва Пресвятої Богородиці с. Кам’янка Тростянецького району, щоб разом зі своїм головним духовним наставником відсвяткувати свято Різдва Богородиці – головне храмове престольне свято.Під час Богослужіння козаки та берегині Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» сповідувалися та причащалися.
24 вересня 2019 року джури на чолі з військовим старшиною Михайлом Ляхом – отаманом Сумського міського куреня Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» – здійснили чергову екологічну екскурсію на ставки Рибхозу з метою спостереження за водоплавними птахами.
Побачили, що Норці великі плавають парами, або ж групками по 3 – 5 птахів. Лисок не помітили. Днями знову запланували вихід на місцеві водойми у межах м. Суми, щоб з’ясувати причину відсутності на ставках Рибхозу таких цінних мисливських птахів.
26 вересня 2019 рокуджури та молоді козаки на чолі з генерал-командором Віктором Ляхом і військовим старшиною Михайлом Ляхом здійснили міні-експедицію на озеро Чеха з тим, щоб з’ясувати ймовірну причину відсутності Лисок на ставках Рибхозу.
Тут – на озері Чеха – ми побачили лише одну пару Норців великих. Обстеживши зарості очерету, ми побачили, що в їх озерцях плавають парами, або ж групками по 3 – 5 молодих і дорослих Лисок.
Спілкування з літніми людьми, котрі відпочивали на березі озера Чеха, спонукали нас до думки, що Лискам у місцях масової підгодівлі дуже комфортно і вони часто залишаються тут до замерзання озера. Затим разом з Крижнями перелітають до ділянок водойм, що не замерзають.
Тож, ймовірною причиною відсутності на ставках Рибхозу таких цінних мисливських птахів, як Лиска, може бути рання міграція їх у теплі краї.
09 жовтня 2019 року представники Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке», Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку, Сумського обласного військового комісаріату та ветеранських організацій взяли участь в урочистостях з нагоди Покрову Пресвятої Богородиці, Дня захисника України, та Дня українського козацтва в Сумському вищому училищі мистецтв і культури імені Д.С. Бортнянського.
Отаман Сумської паланки генерал-командор Віктор Лях привітав усіх студентів, викладачів, гостей з відзначенням надвеликих свят: Покров Пресвятої Богородиці, День українського козацтва і День захисника Вітчизни. Побажав щасливого й плідного життя під Покровом Пречистої Богородиці, радісного здійснення Богоугодних справ, високих досягнень у науковій, навчальній, мистецькій праці та великої любові.
Вручив полковнику Анатолію Мафтіку –викладачу з предмету «Захист Вітчизни» – Диплом за високі досягнення у справі підготовки студентської молоді до професійного й мужнього виконання військового обов’язку при відстоювання цілісності та незалежності нашої держави.
10 жовтня 2019 року у Сумському міському Козацькому сквері імені святого праведного Петра (Калнишевського) зазивно звучали козацькі марші. Біля пам’ятного знаку останньому кошовому отаману Запорозької Січі збиралися козаки, щоб відзначити День українського козацтва.Так співпало, що 10 жовтня 2019 року козаки разом із владою, ректоратом, викладачами та студентами СумДПУ ім. А.С. Макаренка в 10-й раз відзначають тут День українського козацтва – проводять обласний мітинг-реквієм приурочений їхньому державному святу.
У своєму виступі на мітингу-реквіємі генерал-командор Віктор Лях зазначив, що на Сумщині вже багато років козаки здійснюють свою діяльність під гаслом «Ідеї Калниша – в життя!». Вони займаються відродженням колективних сільськогосподарських підприємств і фермерських господарств. Завдяки козакам Сумської паланки на карті м. Суми з’явився козацький сквер імені Петра Калнишевського, який був висаджений у 2000 році. У 2008 році був висаджений сквер на честь добрих справ козаків на вул. Онупрієнко, м. Шостка, а у 2011 році – дитячий козацький міні-сквер та дитячий козацький ліс на території КУ ССШ І-ІІІ ст. № 25 м. Суми. Козаками паланки здійснюється охорона заповідних ділянок лісових масивів Сумщини, очищення й облаштування лісових джерел, створення зон відпочинку на навчальних туристсько-екологічних стежках.Козаки запровадили довготривалу акцію «Відродимо славу монастирських садів», у процесі якої висаджено сім фруктових садів на територіях монастирів і церков Української Православної Церкви.Створено мережу козацьких класів і дитячих козацьких громад, одній з яких надано ім’я святого праведного Петра Калнишевського.Козаки мають свій позашкільний заклад, де активно займаються духовним і військово-патріотичним вихованням молоді. Його вихованці стали ядром багатьох козацьких загонів територіальної оборони. Мужньо й героїчно відстоюють цілісність нашої держави у складі операції Об’єднаних Сил на сході України.
10 жовтня 2019 року козаки провели засіданні 57-ї Малої Ради Сумської паланки Міжнародної громадської організації “Козацтво Запорозьке”, яке проходило у 214-й аудиторії Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка. Благословення на проведення ради дав протоієрей Володимир Равлюк, після чого на прохання козаків здійснив заупокійну літію за героя АТО чотаря Андрія Абрамітова та всіх захисників України, котрі до останньої краплини крові відстоювали цілісність нашої держави.
Почесними гостями засідання стали Олександр Вікторович Фролов – заступник начальника управління взаємодії з правоохоронними органами та оборонної роботи Сумської обласної державної адміністрації, Степан Якович Пак – заступник голови Сумської міської ради та доктор біологічних наук, професор Віталій Ілліч Шейко – проректор з науково-педагогічної роботи СумДПУ ім. А.С. Макаренка, козацький полковник Андрій Губін – отаман окремого Спасо-Преображенського козацького полку.
На порядок денний засідання 57-ї Малої Ради Сумської паланки Міжнародної громадської організації “Козацтво Запорозьке” були винесені наступні питання: 1. Звіт про виконання плану основних заходів Сумської паланки МГО “Козацтво Запорозьке” за ІІІ-й квартал 2019 року. 2. Інформація про підготовку матеріалів для укладання угод про співпрацю з іншими незалежними козацькими організаціями Сумщини та утворення з ними Координаційної ради з питань розвитку козацтва та плідної взаємодії з Українською Православною Церквою. 3. Різне. Широкого обговорення набула інформація про підготовку матеріалів для укладання угод про співпрацю з іншими незалежними козацькими організаціями Сумщини, утворення з ними Координаційної ради з питань розвитку козацтва та плідної взаємодії з Українською Православною Церквою, а також про головні принципи такої взаємодії. Козаками Сумської паланки було озвучено кілька доленосних пропозицій, серед яких і звернення до трьох архієреїв Сумщини з тим, щоб у храмах їхніх єпархій під час богослужінь на мирній, сугубій єктиніях і на великому ході вставляли прохання про православне козацтво (що здавна практикується у храмах Запорізької єпархії). Це б сприяло підсиленню почуття їхньої значимості у відстоюванні та захисті святинь канонічного православ’я, духовному зміцненню козаків, непохитності й незламності віри, а також підтримки їхнього служіння Господу Богу.
Козаки переконані, що задоволення такого прохання буде в однаковій мірі корисним і для козаків, і для священиків, так як цементуватиме не тільки їх взаємовідносини, а й спонукатиме до вступу в козацтво істинно віруючих захисників православ’я.
12 жовтня 2019 року в актовій залі Києво-Печерської лаври відбулися спільні засідання чергових 69-ї Малої, 36-ї Великої козацьких Рад і позачергової 8-ї Великої Ради Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке». У них взяли участь генерал-командор Віктор Лях – отаман Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» та козацький полковник Андрій Губін – отаман Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку. Широкого обговорення набули питання продажу землі та освіти за програмою «Нової української школи». У результаті обговорення земельного питання було складено Проект рішення спільного засідання 69-ї Малої та 36-ї Великої козацьких Рад.
14 жовтня 2019 року представники Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» та Слобожанського православного козацького війська зібралися у Свято-Вознесенському кафедральному соборі м. Конотоп, щоб разом з численними прихожанами і гостями відзначити свято Покрову Пресвятої Богородиці та День народження Високопреосвященнішого Романа – архієпископа Конотопського і Глухівського.У цей день козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» щиро молилися, сповідувалися та причащалися Таїн Христових.Генерал-командор Віктор Лях привітав Високопреосвященнішого Романа, всіх священиків і прихожан з великим християнським святом Покрову Пресвятої Богородиці, подякував їм за спільні молитви і від імені Верховного отамана України та Діаспори, Гетьмана козацтва Запорозького, маршала козацтва Дмитра Сагайдака вручив владики Роману орден «Байди Вишневецького» І ступеня за розвиток Козацтва Запорозького, сприяння створенню козацьких застав при храмах Конотопської і Глухівської єпархії та гарне окормлення козаків.
У день великого свята козаки продуктивно спілкувалися з ієреєм Петром Фесенком – священиком незалежних козацьких організацій, що діють на території Конотопської і Глухівської єпархії. Вони обговорили основний зміст угод про співпрацю козацьких організацій з єпархіальним управлінням і настоятелями храмів Української Православної Церкви.
22 жовтня 2019 року козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» зібралися у Спасо-Преображенському кафедральному соборі, щоб разом з іншими козаками обласного центру та прихожанами відзначити ювілей шанування Корсунської-Шпилівської ікони Божої Матері – покровительки м. Суми.Релігійні дійства розпочалися із зустрічі та супроводження козаками митрополита Євлогія.Порядок під час хресної ходи забезпечували козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку, військовослужбовці Національної Гвардії України та поліцейські підрозділи м. Суми. За підрахунками козаків, у хресній ході прийняли участь понад шість тисяч віруючих.Над сотнями віруючих пронесли чудотворну ікону Божої Матері, з якою богомольці подолали хресним ходом понад 60 кілометрів від Покровського храму м. Лебедин до Спасо-Преображенського кафедрального собору м. Суми.
Слід відзначити, що цього року сумчани перший раз після 100-річної перерви змогли пройти повним маршрутом, по якому ходили наші благочестиві предки, –від с.Шпилівка до м. Суми.
24 – 25 жовтня 2019 року у Сумському державному педагогічному університеті імені А. С. Макаренка на базі кафедри української мови і літератури проходила ІІІ Усеукраїнська науково-практична конференція «Інновації в освіті і педагогічна майстерність учителя-словесника». Як завжди, на такій конференції обговорювалася проблематика наукових розвідок: педагогічна майстерність учителя у вимірах інноваційних підходів; режисура педагогічної дії учителя; сучасний урок в умовах імплементації Концепції «Нова українська школа»; евристичні технології у фаховій підготовці майбутнього вчителя; професійна комунікація у добу цифрових технологій. Це ті проблеми, які намагаються вирішувати у своїй повсякденній діяльності ті педагоги-новатори, котрі навчають і виховують учнів, які так стрімко зростають в козацьких класах. Серед таких педагогів-новаторів і кандидат педагогічних наук, козацька берегиня Ліна Крівшенко. Її вихованці є не тільки гордістю КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 25 , а й міста Суми.
04 листопада 2019 рокукозаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» відгукнулися на запрошення протоієрея Андрія Лозовського – великого шанувальника православного козацтва. Вони разом з козаками Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку прибули до храму Казанської ікони Пресвятої Богородиці села Великі Вільми Сумської єпархії, Української Православної Церкви, з тим, щоб разом із священиками, прихожанами та гостями відзначити храмове свято Покровительки православного воїнства, козацтва та місцевої територіальної громади. Сюди прибули не тільки віруючі Сумщини, – а й Києва, з котрими отець Андрій здійснював хресну ходу від м. Кам’янець-Подільського до Почаївської лаври.Божественну Літургію очолив протоієрей Володимир Шульга, настоятель Пророко-Іллінського храму м. Суми. Він став душею свята. Йому співслужили: протоієрей Андрій Лозовський, настоятель храму Казанської ікони Пресвятої Богородиці с. Великі Вільми; протоієрей Володимир Глущенко, благочинний та настоятель Свято-Димитрієвського храму с. Стецьківка; протоієрей Іван Пейчев, настоятель Пророко-Іллінського храму с. Улянівка; протоієрей Сергій Воробйов, настоятель Троїцького храму с. Ганнівката, протоієрей Миколай, настоятель храму блаженної Матрони Московської, котрі прибули на запрошення настоятеля храму отця Андрія. Під час Божественної Літургії козаки щиро молилися, сповідувалися та причащалися Святих Христових Таїнств.Священики, прихожани та гості дякували козакам за участь у їхньому храмовому святі, фотографувалися з ними, та запрошували представників незалежних козацьких організацій Сумщини на інші релігійні урочистості, що проходитимуть у храмах їхніх релігійних громад.
8 листопада 2019 року до Комунальної установи Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 10 імені Героя Радянського Союзу О.А. Бутка, м. Суми завітали генерал-командор Віктор Лях – отаман Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» та старший солдат Збройних Сил України Марина Низова – представник жіночої козацької громади «Берегиня» при Сумському міському курені – герой операції Об’єднаних Сил на сході України з тим, щоб провести зі старшокласниками урок мужності.
Старший солдат Марина Низова неодноразово долучалася до виїздів і виходів для виконання складних бойових завдань.За особисту мужність і героїзм, проявлені під час виконання спеціальних завдань в ході операції Об’єднаних Сил, вірність присязі та українському народу, зразкове виконання військового обов’язку, високий професіоналізм та з нагоди Дня Незалежності України була нагороджена Грамотою Міністерства оборони України. У складних бойових ситуаціях, Марина жодного разу не розгубилася, а отже і не підвела, не зганьбила свій бойовий підрозділ і свою козацьку громаду – Сумську паланку Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке».Під час виконання складних бойових завдань вона зрозуміла, що захист Вітчизни – це її справа. На військовій службі старший солдат Марина відчула свою значущість і непідробну затребуваність.А ще вона узріла, що в її присутності солдати виявлять неабияку зібраність і відвагу, проявляють найкращі бойові риси українського воїна.
9 листопада в усіх навчальних закладах УкраїнищорокувідзначаєтьсяДень української писемності та мови . За православним календарем – це День вшанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця, котрий близько 1114 року був монахом Києво-Печерського монастиря, першим давньоруським письменником і літописцем, послідовником творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія.
8 листопада 2019 року такий захід був проведенийучнями 3-В козацького класу для школярів початкової щколи КУ ССШ І-ІІІ ст. № 25 м. Суми. Атмосфера радості панувала на такому творчому масовому заході – справжньому інноваційному уроці вишуканої української мови та писемності. Головною метою проведення свята Дня української писемності та мови було показати всю красу та велич української мови, створення належних умов дотику серцем до джерел історичної й духовної культури українського народу, поглиблення знань про витоки писемності та розвиток рідної мови, її правопису, підвищення особистої мовної культури засобами дитячої літератури та належного спілкування. Козацька берегиня Ліна Крівшенко розповіла козачатам та учням початкової школи про історію української писемності.
Завершальним етапом святкування Дня рідної мови та писемності стало відкриття Бібліотеки вільного доступу, ініційоване учнями козацьких класів КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 25 м. Суми.
20 листопада 2019 року козацька берегиня Наталія Радчук забезпечила участь джур і козачат у міському етапі Всеукраїнського фестивалю дитячої та юнацької творчості «Чисті роси», де її вихованці посіли ІІІ місце у номінаціях «Художнє виконавство» – «Співограй» та «Естрадний вокал».
21 листопада 2019 року учні 3-В козацького класу разом зі своєю учителькою – козацькою берегинею Ліною Крівшенко долучили до відзначення Дня гідності і свободи учнів початкової школи Комунальної установи Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 25 м. Суми.
Метою такого урочистого заходу було: ознайомлення учнів з історією виникнення свята; пояснення поняття «гідність» та «свобода»; формування розуміння єдності й цілісності України, усвідомлення себе українцем, почуття особистої відповідальності за долю держави, готовності служити Батьківщині та в майбутньому ставати на захист державних інтересів країни. Для емоційного забарвлення таких понять і почуттів була виготовлена відповідна наочність. Ліною Миколаївною та козачатами було виголошено інформаційну міні-лекцію про таке державне свято. Мовчанням та піснею «Пливе кача…» учителі, козаки, козачата й діти початкової школи вшанували пам’ять Героїв Небесної Сотні.Козачата декламували патріотичні вірші, вигукували бойові козацькі гасла, співали пісні…Завершувалися урочистості у школі піснею «Нам є що захищати», наклеюванням квіток на державне дерево, фотографуванням біля нього та інших панно.
Затим колоною рушили до Алеї Почесних громадян м. Суми на центральному кладовищі, де вшанували пам'ять героїв, що поплатилися життям, відстоюючи свободу і гідність українського народу та цілісність держави. Вони поклали квіти до могил Олексія Братушки (Героя Небесної Сотні), Артема Коханого, Олексія Калюжного,Артура Абрамітова(учасника Революції Гідності та численних козацьких заходів), Андрія Реути.
23 листопада 2019 рокукозацька берегиня Наталія Радчук забезпечила участь представників дитячої козацької громади у Всеукраїнському фестивалі-конкурсі дитячої та юнацької творчості «Зірковий Шанс», де її вихованка Мартинова Анна посіла I місце в номінації «Естрадний вокал».
17 грудня 2019 року генерал-командор Віктор Лях взяв участь в урочистостях з нагоди 95-річчя заснування СумДПУ ім. А. С. Макаренка, що відбулись в обласному академічному театрі ім. Щепкіна. У цьому навчальному закладі Віктор Васильович працював на високому творчому рівні 23 роки, за що був відзначений Почесною відзнакою Федерації вчених України, Почесною Грамотою Кабінету Міністрів України та Грамотою Верховної Ради України за вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняної освіти, багаторічну сумлінну працю та високий професіоналізм.
06 грудня 2019 року козацька берегиня Ліна Крівшенко організувала зустріч козачат дитячої козацької чоти імені святого праведного Петра Калшишевського із старшим сержантом поліції Ольгою Кісільовою, інспектором УПП В Сумській області Департаменту патрульної поліції.У зв’язку з тим, що учні 3-В козацького класу (у порівнянні з іншими) дуже багато часу проводять просто неба, мандруючи вулицями міста, перша зустріч з патрульним поліцейським була приурочена закріпленню знань зростаючих козаків з правил дорожнього руху.
07–8 грудня 2019 рокукозацька берегиняНаталія Радчук забезпечувала участь представників дитячої козацької громади у конкурсіXVIII-го міського фестивалю авторської пісні та співаної поезії серед учнівської молоді, де три її вихованці здобули другі місця у номінації «Виконавець пісень інших авторів». Переможцями стали: Старостенко Вікторія, Падалка Домініка таМартинова Анна.
9 грудня 2019 року козацька берегиня Ліна Крівшенко організувала для учні 3-В козацького класу зустріч із своєю вихованкою Анною Рикун– Чемпіонкою світу з класичного жиму лежачи, абсолютною Чемпіонкою Європи, Майстром спорту міжнародного класу та рекордсменкою України, котра увійшла до списку ТОП–10 найкращих спортсменок світу.
Анна Юріївна розповіла козачатам про свій шлях у великий спорт, який розпочинався в початковій школі. Цей шлях долався наполегливою працею над собою.
На питання дітей: «Яка риса характеру найбільше заважає людям досягати успіху?», Анна Юріївна відповіла: «Лінь!!! Лінь – це головний ворог людини. Справу, якою займаєшся потрібно любити. Навіть якщо у тебе щось не виходить, потрібно поміркувати: чи не полінувався я та що зробив для того, щоб досягти успіху»…
12 грудня 2019 року у приміщенні 3-В козацького класу відбулася повторна зустріч козачат зі старшим сержантом поліції Ольгою Кісільовою, інспектором УПП В Сумській області Департаменту патрульної поліції.На цей раз Ольга Сергіївна провела із козачатами урок з теми «Поведінка, як спосіб реалізації прав і обов’язків здобувача освіти». Під час першої і другої зустрічі поліцейським були використані ігрові форми занять, які містили цікавий пізнавальний матеріал. Козачатам такі заняття дуже сподобалися.
13 грудня 2019 року на запрошення митрополита Запорізького і Мелітопольського Луки (згідно розпорядження № 83 Верховного отамана України та Діаспори, Гетьмана козацтва Запорозького, маршала козацтва Дмитра Сагайдака «Про відрядження делегації МГО КЗ до Запорізької єпархії на нараду Синодального відділу УПЦ») до м. Запоріжжя прибули отаман Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке, генерал-командор Віктор Лях – очільник делегації та козацький військовий священик Генеральної канцелярії МГО «Козацтво Запорозьке» протоієрей Анатолій Шаповал – член делегації. Вони ознайомили представників делегацій від духовенства і козацтва України із дієвими заходами, спрямованими на зміцнення творчої результативної взаємодії козаків із священиками Української Православної Церкви та із змістом Угод, підписаних ними.
13 грудня 2019 року козачата встановили та прикрасили зелену красуню у рекреаційній зоні початкової школи. Перші свої іграшки до віт ялинки прикріпили Антон Зінченко, Поліна Акіменко, Поліна Мажуга, Софія Бондаренко, Єгор Герасименко, Георгій Калітай, Тимофій Толстенков, Едуард Косолапов. До них приєдналися чи не всі учні 3-В козацького класу.
Згодом до ініціативи козачат долучилися й учні інших класів початкової школи. Ялинка вдалася на славу. Для надійної охорони ялинкових прикрас до неї приставили білосніжного сніговика, виготовленого руками козацької берегині Ліни Крівшенко та її козачат.
17 грудня 2019 року генерал-командор Віктор Лях за запрошенням ректорату взяв участь в урочистостях з відзначення 95-річчя Сумського державного педагогічного університету, якому він присвятив чверть століття самовідданої сумлінної творчої праці. Був відзначений Грамотою Верховної Ради України, Почесною Грамотою Кабінету Міністрів України, Почесною відзнакою Федерації вчених України за вагомий внесок у розвиток вітчизняної освіти.
19 грудня 2019 року козаки, берегині та козачата відзначали День пам'яті святого Миколая Чудотворця. Козацька берегиня Ліна Крівшенко розповіла учням початкової школи про земне життя святого Миколи Чудотворця.Роздуми дітей про чудове свято – День Святого Миколая,– розіграли Артем Варуха та Єгор Герасименко. Вони продемонстрували дітям силу дружби, вихованості і вдячності Святому Миколаю.
Щоб з’ясувати, що знають першокласники і другокласники про добрі справи Св. Миколая, Георгій Калітай провів колективну гру. На запитання: «Хто до нас іде тихенько? Хто зірок розсипав жменьку ? Хто дарунки нам приносить? Хто для нас здоров’я просить? Бідним хто допомагає? Про дітей хто завжди дбає?», – діти дружно й заповзято вигукували: «Святий Миколй!».
З великим зацікавленням малята цього дня слухали легенду про життя і справи Святого Миколая. Козачата співали пісні, приурочені саме цьому дню: «Ой, хто, хто Миколая любить?», «Нічка-чарівничка», «Вже надходить ніч чарівна», «Україно-краю», «На святого Миколая Бог усім допомагає».
Найурочистішою була мить, коли в зал до дітей завітав Святий Миколай, роль якого виконав Михайло Кондратюк. Хлопець так старанно і впевнено виконував роль, від душі бажав малечі всіляких гараздів, що окремі першокласники вигукували: «Миколаю, а ти в наш клас прийдеш?». Однак, «Святий» запропонував дітям спочатку продемонструвати, наскільки вони були цього року добрими. З цією метою його помічник Тимофій Леоненко провів «Хвилинку добра», з якою діти справилися на «відмінно». Рухи, що виконували діти під керівництвом Тимофія, засвідчили: молодші школярі нашої школи: знають, що треба бути чемними, вихованими; намагаються бути щедрими, чесними, правдивими, надавати допомогу іншим; знають, що до людей потрібно ставитись доброзичливо; вважають, що потрібно піклуватися про інших, любити ближнього і, принаймні, весь час дарувати один одному посмішки.
З 20 грудня 2019 року триває копітка праця з написання сценаріїв проведення 2019 і зустрічі 2020 років, підготовки козаків, берегинь, джур і козачат до відзначення Різдвяних свят. Здійснюється звітування та планування роботи обласної козацької громади на 2020 рік.
Слід сказати, що в 2019 році убагатьох релігійних, державних, благодійних, військово-патріотичних, козацьких заходах активну участь приймали: генерал-командор Юрій Вовченко, генерал-хорунжий Олександр Климов, генерал-осавул Василь Северин, козацькі полковники Григорій Негреба, Олексій Панченко, Юрій Слабоспицький, Валерій Волков, військові старшини Петро Шпиленко, Михайло Лях, В’ячеслав Псарьов, осавули Сергій Хіро, Костянтин Гладченко, підосавул Василь Статівка, сотники Едуард Козацький, Ігор Коваленко, хорунжий Олександр Селегень, чотарі Олег Самощенко, Олександр Артюшенко, Михайло Краснокутський, Михайло Лойко, Ярослав Низовий, Геннадій Медведь, Павло Медведь, Роман Медведь, козаки Олексій Жеба та В’ячеслав Кузнецов, берегині Ліна Крівшенко, Рита Осадча, Марина Низова, Світлана Низова, Наталія Радчук, Світлана Селегень, а також понад 200 джур і козачат у козацьких одностроях.
При проведенні будь-яких державних, козацьких чи релігійних заходів ми завжди відчували моральну й духовну підтримку митрополита Луки – голови Синодального відділу УПЦ у справах пастирської опіки козацтва України і духовно-фізичного виховання молоді; митрополита Августина – голови синодального відділу із взаємодії зі Збройними Силами та іншими військовими формуваннями України; маршала козацтва Дмитра Сагайдака – гетьмана козацтва Запорозького; генерал-осавула Бориса Чижевського – керівника секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій; генерал-осавула Анатолія Краснодзея – отамана генеральної канцелярії МГО КЗ, Володимира Токаря – голови Сумської обласної ради; Олександра Лисенка – міського голови м. Суми; полковника Миколи Бондарева – голови Сумської міської організації ветеранів України. Особливу підтримку у 2019 році ми відчували від Олександра Бойка і своїх прямих духовних наставників: архієпископа Конотопського і Глухівського Романа,протоієрея Андрія Кузьмина – заступника Синодального відділу УПЦ у справах пастирської опіки козацтва України і духовно-фізичного виховання молоді, протоієрея ОлексіяСелегеня, протоієрея Василя Коровця, протоієрея Олега Швеця, протоієрея Георгія Бавикіна, ієрея Петра Фесенка, ієрея Максима Райкова – редактора Синодального сайту УПЦ з питань козацтва.
Рада Сумської паланки Міжнародної
громадської організації «Козацтво Запорозьке»

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить