ЗВІТ СУМСЬКОЇ ПАЛАНКИ МГО «КОЗАЦТВО ЗАПОРОЗЬКЕ» ГОЛОВІ СИНОДАЛЬНОГО ВІДДIЛУ УПЦ У СПРАВАХ ПАСТИРСЬКОЇ ОПІКИ КОЗАЦТВА ТА ДУХОВНО-ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ МОЛОДІ ЗА 2018 РІК

Автор: иерей Максим Райков.

 

Впродовж 2018 року Рада Сумської паланки МГО “Козацтво Запорозьке” та склад військової старшини працювали за такими основними напрямками: поліпшення якості співпраці з Українською Православною Церквою; увіковічення земного життя святого праведного Петра Калнишевського у науковій, суспільно корисній діяльності козаків Сумського міського куреня Сумської паланки МГО “Козацтво Запорозьке”; військово-патріотичне виховання робітничої, студентської й учнівської молоді; розробка інтегрованих уроків-подорожей для учнів козацьких класів серед дикої природи тощо.

Так, наприклад, 7 січня2018 року козацька громада Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» відвідала храм Святого благовірного великого князя Георгія Володимирcького. Козаки помолилися, приклалися до ікон Христа та Святого благовірного великого князя Георгія. Під час проповіді перед віруючими виступили генерал-командор Віктор Лях і генерал-осавул Василь Северин. Вони подякували прихожан за спільні молитви та нагородили протоієрея Василя Коровця Грамотою отамана Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» за організацію зразкового окормлення козаків за видатні заслуги у духовному й національному вихованні учнівської молоді та з нагоди його Дня народження.

Добрими словами на адресу козаків відгукнувся й протоієрей Василь Коровець. Розкрив прихожанам ціннісну значимість взаємодії Козацтва з Українською Православною Церквою, розповів про плідну роботу козаків з учнями козацьких класів.

17 січня 2018 року отаман паланки Віктор Лях взяв участь у роботі засідання Сумської міської координаційної ради з питань національного виховання молоді, яка проходила у кабінеті заступника міського голови Мотричко Віри Володимирівни. У своєму виступі Віктор Васильович висвітлив питання військово-патріотичного та фізичного виховання козацької молоді, її підготовки до служби у Збройних Силах України.

19 січня 2018 року козаки, берегині та джури відзначали свято Водохрещення у Спасо-Преображенському кафедральному соборі (других храмах Сумщини).Під час проведення літургії та освячення води на його території до козаків Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» із численними запитаннями та своїми потребами підходили десятки людей. Козаки уважно вислуховували їх і неодмінно надавали їм інформаційні й інші послуги.

О 12.00 годині від Спасо-Преображенського кафедрального собору віряни рушили Хресним ходом на Йордан. Йорданську Хресну ходу очолили козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке», Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку та Сумського гусарського полку. Вони несли Зірку, Хрест, Хоругви й були запорукою дотримання порядку і спокою прихожан. Під час цієї Йорданської ходи благочинний Сумського благочиння Микола Смакоуз відзначив сотника Едуарда Козацького.

У цей день кілька сотень людей, серед яких було багато козаків і берегинь, занурилися в холодну освячену воду.

Завдяки сумісних і злагоджених дій козаків не було допущено жодного з правопорушень і свято пройшло на високому організаційному рівні та духовному піднесенні, за що вони отримали подяку від благочинного Миколи Смакоуза.

Отаманом паланки також було відзначено козацького полковника Олексія Панченка, військового старшину Петра Шпиленка, сотника Едуарда Козацького та підхорунжого Олега Радченка.

25 січня2018 року генерал-командор Віктор Лях зі своїм побратимом полковником Володимиром Щегловим прийняли участь у святковому заході Маловисторопського коледжу імені П.С. Рибалка Сумського національного аграрного університету, приуроченому великим християнським і державним святам, що припадають на перший місять Нового року: Різдво Христове, святого Василя, Водохрещення, 100-річчя з Дня проголошення (ІV Універсалом Центральної Ради) державної незалежності Української Народної Республіки, 100-річчя з Дня обрання Михайла Грушевського на посаду Президента Української Народної Республіки і 100-річчя бою під Крутами.

Перед викладачами і студентами виступив генерал-командор Віктор Лях. Проінформував присутніх про значущість своєї козацької громади в консолідації суспільства. Адже Сумська паланка Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке», яку він очолює, чи не єдина в Україні спільнота, що демонструє усім дієвий приклад об’єднання численних людей різних політичних партій та ідеологій через залучення їх до цікавої, вкрай необхідної для громадян, конструктивної діяльності. Отаман паланки привітав викладачів і студентів коледжу з усіма січневими святами, побажав їм любові, гарного настрою, успішного навчання та плідної творчої самореалізації. Нагородив Володимира Федину – директора Маловисторопського коледжу імені П.С. Рибалка Сумського національного аграрного університету та Віталія Білаша – викладача цього коледжу Грамотою отамана Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» за сумлінну плідну працю, високий професіоналізм, результативну діяльність з військово-патріотичного виховання молоді, її підготовку до служби у Збройних Силах України, збереження і використання у навчальній діяльності історичної козацької спадщини та активну життєву позицію

27 січня 2018 року отаман паланки взяв активну участь у засіданні Сумської міської координаційної ради з питань національного виховання молоді. Генерал-командор Віктор Лях зосередив увагу членів ради на проблемах впровадження інноваційних підходів до виховання учнів козацьких класів загальноосвітніх закладів України.

15 лютого козаки, берегині та учні 1-В і 5-В козацьких класів КУ ССШ І-ІІІ ст. № 25 взяли участь у святкових урочистостях, приурочених вшануванню воїнів-інтернаціоналістів і святкуванню 29-й річниці виведення військ з Афганістану на базі ПТУ № 11 на запрошення воїнів-інтернаціоналістів.

17 лютого берегині та учні 1-В і 5-В козацьких класів КУ ССШ І-ІІІ ст. № 25 взяли участь в урочистостях з нагоди 29-ї річниці з Дня виводу військ з демократичної республіки Афганістан, що проходили у Сумському театрі юного глядача. Козачата виступали понад 20 хвилин з барабанами, шаблями і козацькими прапорами. У їх програмі були вірші, хорові декламування, козацькі бойові гасла та танці.

14 березня козаки прийняли участь в урочистостях з нагоди 40-річного ювілею клубу «Бойові подруги». Урочистості проходили в актовій залі КУ ЗОШ І-ІІІ ст. № 1, м. Суми.

Генерал-командор Віктор Лях дав високу оцінку роботі клубу «Бойові подруги». Він зазначив, що у свій час цей клуб був в авангарді військово-патріотичного виховання студентської та учнівської молоді м. Суми. Виступ жінок з орденами і медалями на грудях викликав однакове захоплення у хлопчаків і дівчат, пробуджував інтерес до славного героїчного минулого нашої батьківщини. Жінки, як ніхто інші, володіли здібностями стверджувати історичну правду про звірства нацизму й істинний героїзм наших співвітчизників у роки Великої вітчизняної війни.

Саме тому необхідно докладати максимум зусиль задля того, щоб і надалі підтримувати та збагачувати роботу клубу «Бойові подруги», пропагувати його діяльність. Необхідно також залучати до його роботи таких молодих людей, які по-справжньому цінують своїх бабусь, дідів і прадідів, котрі не тільки зупинили непереможний наступ нацизму, але й знищили його – очистили від коричневої погані свій рідний край і всю Європу. Залучати до роботи клубу переважно тих, котрі здатні пишатися невмирущою славою наших предків.

22 – 23 березня 2018 року генерал-командор Віктор Лях прийняв участь у першій Міжнародній науково-практичній конференції до Дня заснування хортингу «Хортинг – національний бренд України у світі: олімпійська перспектива».

На конференції на прикладі діяльності Громадської спілки "Всеукраїнська ліга історії та культури хортингу", дитячих структурних підрозділів Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке», клубів хортингу Дніпропетровщини, Запоріжжя тощо висвітлювалися аспекти національно-патріотичного виховання та козацько-лицарської педагогіки.

Отаман Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», генерал-командор Віктор Лях висвітлив інноваційні підходи до використання групової боротьби «Лава на лаву» з учнями козацьких класів початкової школи та хортингістами. Серед таких інновацій – хорові вигуки, наповнені патріотичним змістом. Нові підходи до ведення групового козацького бою молодших школярів викликали непідробний інтерес у науковців. Тож, Віктор Васильович уперше, на науковому підґрунті, розкрив й осучаснив зміст бойових козацьких вигуків і гасел. Показав один із шляхів вирішення проблеми впровадження боротьби «Лава на лаву» в навчально-виховний процес початкової школи на основі досвіду роботи з учнями козацьких класів комунальної установи Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №25, м. Суми Сумської області.

30 березня 2018 року козаки та берегині Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» зібралися помолитися у храмі Різдва Пресвятої Богородиці села Кам’янки, Тростянецького району, Сумської області.

Представники обласної козацької громади щиро сповідувалися у свогодуховного наставника й просвітиля та причащалися таїнств Христових.
По закінченню служби на честь святого Олексія, протоієрей Олексій Селегень прийняв від козаків і численних прихожан подарунки до Дня свого народження зі щирими словами вдячності та любові.
А вже надворі на честь іменинника гриміли гучні постріли з козацької гаківниці. Так хвацько й по-козацькі візначали День святого Олексія і День ангела свого духовного наставника козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке».

31 березня 2018 року напередодні вербної неділі козаки, берегині й козачата Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» святкували воскресіння Лазаря у кафедральному Спасо-Преображенському соборі м. Суми. Вони щиро молилися, сповідувалися та причащалися, вслухалися у слова проповідника, переосмислювали почуте, робили з цього свої висновки. На сьогодні козаки впевнені у своїх силах, як тільки можуть, підтримують Українську Православну Церкву, дієво шанують її церковні канони і свого духовника наставника, радіють його успіхам. Тож, 31 березня 2018 року привітали протоієрея Олексія Селегеня з отриманням митрополичої відзнаки права відправляти Божественну літургію при відкритих Царських вратах до молитви «Отче наш».

4 квітня 2018 року козаки, берегині та козачата зустрічали воїнів 15-го окремого мотопіхотного батальйону «Суми» та вітали з поверненням додому на чергову ротацію. В обласній філармонії на їх честь лунали козацькі гасла, декламації й пісні,в яких відзначалися їх стійкість, мужність і відвага, виявлені при захисті незалежності та територіальної цілісності України.Особливо приємно було воїнам антитерористичної операції зустрічатися з патріотично налаштованими класами на кшталт козацьких, де національному й військовому вихованню молодої генерації України козаками приділяється багато уваги.

5 квітня 2018 року козачата початкової школи разом зі своїми козацькими наставниками та батьками встановили і нарядили Пасхальне дерево – з нагоди Світлого Христового воскресіння, – дитячий Великодній дарунок мешканцям Роменського мікрорайону міста.

Для козачат і козаків яскраво-нарядне дерево, прикрашене саморобними іграшками, квітами, різнокольоровими стрічками та розписними крашанками символізує безсмертя, любов, віру у воскресіння Ісуса Христа, земну Матір Сина Божого – Богородицю, під Покровом Якої вони живуть, творять, самовдосконалюються та радіють здійсненому в ім’я Отця і Сина і Святого Духа, а також заради щастя своїх близьких, рідних і України в цілому.

17 квітня 2018 року козаками Сумської паланки були проведені навчальні заняттяз учнями 1-В козацького класу у лісовому урочищі «Токарі». Такі заняття передбачали закріплення та вдосконалення знань, умінь і навичок дітей з читання, розвитку зв’язного мовлення, фізичної культури, природознавства, трудового навчання, фізичного та екологічного виховання. Досвідчені козаки паланки допомагали маленьким козачатам здобувати навички самостійно помічати й описувати звичайні явища природи. Допомагали дітлахам ретельніше обстежувати сліди життєдіяльності диких тварин, дерева, кущі та трави з якими контактували представники тваринного світу. Подібні навчання пов’язані з набуттям досвіду з орієнтування, розвідки та отримання навичок виживання в екстремальних умовах.

21квітня2018 рокугенерал-командор Віктор Лях прийняв участь у 63-й Малій Раді і8-мій Рада генералів та адміралівМіжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке», що відбулися в актовійзалі Києво-ПечерськоїЛаври. На Радах було прийнято Звернення до Президента України з вимогою призупинити брутальні, провокаційні дії радикалів, що містять ознаки кримінального злочину і спрямовані на дискредитацію Української Православної Церкви на території Києво-Печерської лаври, а також рішення про вихід маршала козацтва Дмитра Сагайдака із складу Великої Ради отаманів України, де такі дії не засуджуються.

25 квітня козаки забезпечили проїзд двох козацьких класів до військового містечка з метою проведення репетиції у державному ліцеї-інтернаті з посиленою військово-фізичною підготовкою «Кадетський корпус» імені І.Г. Харитоненка разом з кадетами, з якими разом будуть відкривати обласний звітний концерт у театрі імені Щепкина. Після виснажливої репетиції здійснили екскурсію до військової техніки біля меморіалу воїнам-інтернаціоналістам.

28 квітня 2018 року генерал-командор Віктор Лях, берегиня Ліна Крівшенко та козацька родина Кондратюків здійснили поїздку до Токарівського лісу з метою придбання лісової рослинності для дитячого козацького лісу. Провели дослідження свіжого лігвище диких кіз, а також – визначення їх статі за запахом і відбитками копит, з тим, щоб невдовзі привести до цього місця козачат.

Усі лісові рослин козаки доставили до школи, висадили у козацькому лісі та щедро полили.

9 травня 2018 року козаки, берегині та козачата Сумщини славно відсвяткували 73 річницю з Дня Перемоги над нацизмом.  На своєму шляху до монументу Слави, козаки й козачата вітали ветеранів війни з Днем Перемоги, тиснули їм руки, обіймали, бажали здоров’я, щастя, довгих років життя та дарували їм квіти. Як завжди, фронтовики радо зустрічалися з дорослими й малими представниками козацтва, просили сфотографуватися з ними. На урочистому мітингу дві дитячі козацькі чоти разом зі своїми козацькими наставниками привітали ветеранів ДругоїВiтчизняної Війни й вишукувалися поруч з ними. Козачата вслухалися в промови голови Сумської державної адміністрації Миколи Клочка, заступника голови обласної ради Анатолія Річкаля, міського голови Олександра Лисенка. Емоційно й гучно хоровими вигуками та барабанною дроб’ю реагували на окремі висловлювання представників місцевої влади. Разом із сивочолими ветеранами війни поклали живі квіти до монументу Слави та по-дорослому віддали честь тим, хто поліг у боях за їхнє щасливе майбутнє.Затим зібралися разом з батьками та родичами і громадою понад 200 чоловік з піснями, хоровими вигуками, гаслами, козацькими криками і закликами вирушили до Алеї Героїв Радянського Союзу.Тут, у затишному сквері козачата виступили зі своєю 15-ти хвилинною програмою перед ветеранами ДругоїВiтчизняної Війни, воїнами - афганцями, АТО, мешканцями міста Суми.

17 травня 2018 року в у Сумському обласному академічному театрі драми та музичної комедії імені М.С. Щепкіна пройшов звіт кращих творчих колективів міста «Місто Суми – твоє і моє» у рамках обласного фестивалю народної творчості «Квітуй в любові і добрі, Сумщино, край благословенний», присвячений 80-й річниці утворення Сумської області.  Головну сцену міста заповнили майбутні захисники Вітчизни для виконання театралізованої композиції «Нам є, що захищати». У цьому численному шоу взяли участь ансамбль барабанщиків і вокальний ансамбль «Кадет» Державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою «Кадетський корпус» імені І.Г. Харитоненка та два дитячих структурних підрозділи Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке»: козачата 1-В та 5-В козацьких класів, що успішно діють в Комунальній установі Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 25 м. Суми. Глядачі зустріли майбутніх захисників Вітчизни схвальними вигуками та оплесками, які супроводжували струнких кадетів і козачат впродовж всього виступу. Виступ кадетів і козачат викликав у глядачів приємний емоційний сплеск, підняв святковий настрій і віру в гарне зростання нашої молоді.Адже, коли у місті Суми є такі талановиті та фізично розвинені кадети й козачата, то у нього є довге і щасливе майбутнє.
Коли ж зі сцени пролунали слова ведучого: «Не забувайте славить своє місто, його троянди й сонце золоте. Оберігайте рідне своє місто від напасті, від зла і ворогів…». Здалося, що ці слова були адресовані саме їм, – нашим козачатам, бо ж не випадково вони так чітко, гучно і злагоджено вигукували: «Ми – козаки! Ми – є! Ми – будемо! Ми – Суми! Ми – Україна!»

1 червня 2018 року козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» разом з козачатами та батьками вирушили до урочища «Берізки», щоб гідно і радісно для малят відзначити Міжнародний день захисту дітей.З ранку й до кінця дня оздоровлювалися діти серед чаруючої природи, насолоджуючись рухливими іграми, смачною свіжою їжею, приготовленою тут же на відкритому вогнищі, свіжим повітрям, насиченим приємними ароматами молодого листя деревних рослин і квітучого різнотрав’я. Для дітей такий відпочинок – шалена радість! Адже козаки з батьками немов «ті ж діти». Дозволяли робити все що бажають їх підопічні: на сідничках спускатися з крутосхилів, мов із засніжених гірок; котитися з них лежачи зверху і до самого низу; лазити по стовбурах високих дерев; гасати наввипередки серед чагарників і кропив’яних заростей; гратися в розвідників… Бо ж переконані, що саме такий рухливий відпочинок, як ніщо інше сприяє якісному оздоровленню, фізичному та духовному гарту козачат. Дорослі сприяли будь-яким дитячим рухливим забаганкам, часто заохочували їх своїми схвальними вигуками, самі долучалися до їхніх ігрищ, викликаючи у малечі шквальний викид нестримних веселих і гучних емоційних сплесків. Свято буяло біготнею, сміхом і жартами.
Мали тут місце і групові козацькі забави. Як, наприклад, перетягування міцної линви із бурлацькими петлями, що не затягуються, групове (до 5 – 8 чоловік) перестрибування через скакалку тощо. До таких забав долучалися й дорослі, які після гарного випробування та виснажливого напруження дитячих зусиль все ж таки «програвали», чим ще більше заохочували своїх дітей до занять життєво необхідними фізичними вправами.

13 червня 2018 року козаки та нацгвардійці організували для козачат захоплюючі навчання з використанням вогнепальної зброї та службової собаки.  Такі заняття викликали у козачат незгладимі враження. Вони не тільки тримали в руках вогнепальну зброю нацгвардійців, а й під керівництвом досвідчених офіцерів і сержантів навчалися азам володіння нею, розбирали та збирали пістолет Макарова, здійснювали імітацію вогню по умовному ворогу з гранатомету, кулемету, автомату, пістолету та подачі сигналу з ракетниці. З дитячою захопливістю надівали протигаз і подовгу бігали з таким засобом захисту. Гралися у пожежників і оволодівали найпростішими засобами гасіння вогню. Вникали в основні правила несення різних видів служб сучасного нацгвардійця, знайомилися з фізичною підготовкою, побутом і досугом військовослужбовців. Навіть приміряли під себе ліжка дорослих військових. Заняття у військовій частині пробудили у багатьох маленьких козачат бажання бути схожими за виправкою, фізичною підготовленістю й ратною звитягою на військових Національної гвардії України.

22 червня 2018 року козаки Сумщини відзначили День скорботи і вшанування пам'яті жертв війни в Україні. Представники Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» разом із членами Сумської міської організації ветеранів України поклали квіти до пам’ятника тричі Герою Радянського Союзу, маршалу авіації Івану Кожедубу, могил Героїв Радянського Союзу генерал-осавула МГО «Козацтво Запорозьке» Павла Сагайдачного та генерал-майора Василя Батєхи. Ці Герої зробили величезний внесок у розгром нацистської Німеччини. Паралелі між подвигами наших дідів і батьків у роки Другої світової війни та героїзмом учасників війни на сході України козаки вбачають і сьогодні. То ж квітами (власноруч вирощеними у міському козацькому сквері імені святого праведного Петра Калнишевського) уславили козаки ратну звитягу своїх побратимів чотаря Артура Абрамітова та козака Андрія Реути, які поклали своє життя за відстоювання цілісності України.

10 липня2018 року козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» відзначили свято Сампсона Странноприїмця у храмі «Різдва Богородиці» села Кам’янка, Тростянецького району, Сумської області. Саме тут живе й служить наш козацький священик протоієрей Олексій Селегень. 10 років тому на території старинного храму він заснував «Обітель Милосердя» на честь преподобного Сампсона Странноприїмця. У цій благородній справі йому допомагали й козаки Сумської паланки. Тут вони висадили гарний фруктовий сад, плоди якого споживаються віруючими, котрі побажали остаток днів своїх прожити в омоленій обітелі милосердя.

22 липня 2018 року козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» завітали до м. Конотоп з тим, щоб разом з численними прихожанами з різних районів області відзначити урочистості приурочені дню святкування 25-річчя Конотопської єпархії та дня архієрейської хіротонії архієпископа Конотопського і Глухівського Романа, а ще з метою забезпечення порядку й уникнення протистоянь з боку радикально налаштованих радикальних угруповань та розкольників.

28 липня 2018 року козаки Велико-Писарівського куреня Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» та студійці мистецького літературно-поетичного об'єднання «Джерело натхнення» відзначили 1030-річчя з Дня Хрещення Русі в лісовій зоні відпочинку Гетьманського парку біля дерев'яної скульптури Володимира Великого. Його виготовив і встановив підосавул Василь Статівка.

19 серпня 2018 року Українська Православна Церква святкувала День Преображення Господнього. У цей день козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» та Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку зібралися у Спасо-Преображенському кафедральному соборі, щоб щиро помолитися на святковій літургії та привітати митрополита Євлогія з возведенням у вищий сан. Козаки у парадних одностроях вишукувалися перед храмом. Урочисто зустріли митрополита Євлогія, привітали його та з козацькими почестями супроводили до Спасо-Преображенського кафедрального собору.

20 серпня 2018 року у Комунальній установі "Центр обслуговування учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та членів їх сімей" Сумської міської ради відбулися урочистості з нагоди Дня незалежності України. Цього разу козачата разом з отаманом Сумської паланки Віктором Ляхом та берегинею Ліною Крівшенко підготували святкову концертну програму: «Україна – це ми!» для воїнів АТО з нагоди Дня незалежності України.

21 серпня 2018 року козаки, берегині та козачата двох дитячих козацьких чат Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» взяли участь у відкритті художньої виставки «Козаччина. Мистецтво крізь віки». Нова виставка мистецьких творів була приурочена 27-й річниці незалежності України і відкривалася у Сумському обласному художньому музеї імені Н. Онацького.

22 серпня 2018 року напередодні 27-ї річниці з Дня народження нашої Батьківщини козачата двох дитячих козацьких чат Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» разом зі своїми батьками відвідали виставку робіт студентів відділу «Образотворчого мистецтва, декоративного мистецтва та реставрації» Сумського вищого училища мистецтва і культури імені Д.С. Бортнянського та народних умільців Сумщини, що проходила у приміщенні Сумського обласного академічного театру драми та музичної комедії ім. М. С. Щепкіна з нагоди Дня Незалежності України.

22 сепня 2018 року напередодні Дня незалежності України козачата були запрошені до виступу на святі «В моїм серці Україна!» за участю кращих професійних та аматорських колективів Сумщини. Виступ козачат був адресований героям нової епохи – воїнам антитерористичної операції на сході України. Тож, як майбутні захисники Вітчизни, козачата впевнено вийшли на головну сцену Сумщини, щоб разом з кадетами виконати вокально-інструментальну композицією «Нам є що захищати». Першими виступили барабанщики державного ліцею-інтернату «Кадетський корпус» ім. І.Г. Харитоненка, за ними – вокальний ансамбль «Кадет», вокальний ансамбль дитячої козацької чоти 6-В класу, вокальний ансамбль дитячої козацької чоти 2-В класу КУ ССШ І-ІІІ ст. № 25.Тривалими оплесками зустріли глядачі таку вокально-інструментальну композицію, кожен наступний вихід виконавців супроводжувався шквальними оплесками.
Це був кадетсько-козацький дарунок рідній Батьківщині з нагоди 27 річниці її незалежності й ми сподіваємося, що в майбутньому подібних дарунків буде значно більше.

24 серпня 2018 року у сквері імені Т.Г. Шевченка маленькі громадяни Вітчизни у вишуканих козацьких одностроях вже втретє у серпні 2018 року славили незалежності днину і бажали своїй державі у щасті жити повік. Своїми гучними хоровими гаслами запевняли мешканців Сум у тому, що силами великої дружньої козацька родина будуть – добро лиш вершить і всім надбанням–дорожить.У виконанні самодіяльного козацького ансамблю прозвучали пісні «Україно – краю» та «За славу і за волю». Козачата продекламували кілька патріотичних віршів у яких славилися й красувалися незалежна Україна, неозорі пшеничні поля, затишок вишневих присадибних садів.

28 серпня 2018 року козаки Сумського міського куреня Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» та Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку прийшли до Спасо-Преображенського кафедрального собору, щоб поспілкуватися на присоборній території, відпочити, щиро помолитися на святковій літургії.

Як правило, козаки збираються тут для виконання свого священного обов’язку – захисту кафедрального собору Української Православної Церкви від протиправних зазіхань з боку ворогів Церкви, радикально-налаштованих громадян.Коли козаки у храмі, – панує порядок. Люди спокійно моляться та утверджуються у своїй православній вірі. Як завжди, у цей день під час молитов козаки просили Божу Матір і надалі залишатися їхньою заступницею при виконанні Богоугодних справ, а в день кончини козака – не лишати його Царства Сина Свого і Бога нашого.

1 вересня 2018 року в суботу десять козацьких родин на чолі з отаманом паланки генерал-командором Віктором Ляхом і класним керівником 2-В козацького класу берегинею Ліною Крівшенко вирушили на свій черговий відпочинок до урочища «Берізки» – улюбленого місця дозвілля мешканців Роменського мікрорайону м. Суми.
Цього разу козацькі родини розбилися на три групи: чоловіків, жінок і дітей. Чоловіки вели жваву розмову про формування у синів справжніх чоловічих якостей, про мисливство та диких тварин, яких їм вдалося вполювати, повадки копитних звірів і вовків… Жінки ділилися досвідом виховання дітей, секретами домашньої кухні, консервації, догляду за тілом, іншими жіночими таємницями. Діти розповідали один одному про літній відпочинок у горах, на морі, нових друзів і знайомих, займалися своїми дитячими забавами.

Слід зазначити, що Митрополит Лука завжди відзначає велику роль сімейних відпочинків просто неба у зміцненні козацьких родин і козацьких громад у цілому. А ще голова синодального відділу з пастирської опіки козацтва та фізичного розвитку молоді зосереджує увагу отаманів козацьких громад на тому, що такий відпочинок зближує досвідчених і малих козаків, сприяє їх оздоровленню, гартуванню й гуртуванню, спонукає до активного та здорового способу життя. Погляди та настанови головного духовного наставника козаків України до вподоби козакам Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке».

2 вересня 2018 року козаки, берегині та козачата Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» зібралися на Меморіальному комплексі Вічної Слави, щоб взяти участь у мітингу-реквіємі, приуроченому 75-й річниці визволення козацького міста Суми від фашистів. Козачата у супроводі козаків часто відвідують це святе місце. Монументальну бронзову скульптура радянського бійця висотою 6,5 метрів видно з любого куточка центру обласного міста, адже стоїть вона на 18-метровому кам'яному постаменті. Отже є надійним орієнтиром для козачат. Монумент невідомому солдату півкільцем охоплюють меморіальні плити, на яких висічено імена всіх солдатів, партизан та підпільників, які віддали власні життя за перемогу над німецькими окупантами.

15 вересня 2018 року отаманСумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» прийняв участь у засіданні чергової 64-ї Малої Ради МГО «Козацтво Запорозьке», що проходила в актовійзалі Києво-ПечерськоїЛаври. Вереснева Мала Рада МГО КЗ розглядала специфічні, але актуальні питання для життя нашої козацької формації.

Генерал-командор Віктор Лях звернув увагу козаків на значущість практичної діяльністі МГО «Козацтво Запорозьке» в сфері духовно-патріотичного та фізичного виховання, взаємодії козацьких організацій з Українською Православною Церквою, закладами освіти тощо. За складних політичних подій і військових протистоянь, що склалися в країні, Сумська паланка не покладає рук. Навпаки – нарощує темпи, не дивлячись на труднощі, практичну відсутність підтримки і фінансування, робить важливу роботу щодо забезпечення діяльності козацьких класів, пропаганді кращих зразків козацької педагогіки, підтримки Православної церкви. Відзначив, що коли ми – козаки – не будемо гуртуватись навколо вирішення цих проблемних питань, то втратимо і той авторитет, який маємо серед людей. Висловив сподівання, що козаки на Радах відпрацюють алгоритми і найважливіші напрямки діяльності козацтва, осягнутьрозуміння важливості того, що здійснюють у своєму регіоні козаки Сумської паланки і врешті-решт підтримають їх як на підвалинах козацького побратимства, так і на державних підмурках.

21 вересня 2018 року у переддень партизанської слави козаки, берегині та козачата дитячої козацької чоти Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» зібралися у сквері на Привокзальній площі біля Монументу «Слава героям Сумщини», щоб віддати данину народної пошани тим, хто в суворі роки Другої Вітчизняної Війни, в глибокому тилу боровся з фашистами.

22 вересня 2018 рокукозаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» приїхали до протоієрея Олексія Селегеня, настоятеля храму Різдва Пресвятої Богородиці, щоб разом зі своїм головним духовним наставником і численними прихожанами відсвяткувати свято Різдва Богородиці – головне храмове престольне свято.

 Під час Богослужіння козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» і чисельні віруючі приступили до таїнства покаяння та причастя Крові та Тіла Христового.

Після Богослужіння на церковному подвір’ї була організована урочиста трапеза для усіх гостей та прихожан храму. Священики, козаки та меценати трапезничали у новій столовій. За урочистою трапезою було висловлено щирі побажання на адреси: блаженнішого митрополита Онуфрія; голови Синодального відділу УПЦ у справах пастирської опіки козацтва України і духовно-фізичного виховання молоді митрополита Луки; керуючого Сумським єпархіальним управленням митрополита Євлогія. Гості, які прибули на свято, відвідали «Обитель милосердя» на честь преподобного Сампсона странноприїмця, де вручили щирі подарунки усім, хто мешкає в цьому будинку. Козакам Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» було приємно відчувати, що й вони доклали руки до облаштування «Обителі милосердя» на честь преподобного Сампсона странноприїмця. Так, наприклад, начальник штабу паланки генерал-осавул Василь Северин завіз сюди поребрик і плитку, з яких було прокладено тротуар до столової в якій харчуються дідусі й бабусі. Щорічно козаки завозять сюди дрова, нерідко й рубають їх, щоб літнім людям взимку було тут тепло й затишно.

27 вересня 2018 року ми провели для козачат 2-В класу інтегорований урок у лісовому урочищі «Токарі». Такий захоплюючий урок тривав з 8-ї години ранку до 15 години дня. На першому етапі інтегрованого уроку-подорожі «За золотим талісманом» серед дикої природи козачат зустрів дідусь-лісівник у камуфляжному костюмі охоронця лісу. Він познайомився з відвідувачами своїх володінь та перевірив їх знання з правил поведінки у лісі: їх – 18. Однак уже на першій 100-метрівці діти зірвали стебла із синювато-чорними кулястими ягодами купини багатоквіткової та червоними кулястими ягодами конвалії звичайної. Дідусь-лісівник нагадав дітям, що саме цими рослинами із дзвоникоподібними запашними білими квітками вони так довго милувалися у травні місяці. Тепер цих рослин не видно. Залишилися лише сухі пружні стебла рослин з красивими, але ж не їстівними, для людини, плодами. Дідусь не став сварити козачат. Він лише журливо похитав головою, промовляючи: «Тепер якась пташина або звірина залишиться без ласого сніданку, обіду чи вечері». Трішки призадумавшись, старий лісівник зупинив групу, показав козачатам зірвані ними стебла рослин і запропонував їм уважно роздивитися ягоди. Ще раз зосередив увагу дітей на тому, що людиною вони не споживаються, а для таких лісових тварин, як лось, косуля, вовк, лисиця, омелюх, синиця такі плоди є додатковим харчем і незамінними ліками.

Козачата були вражені такою цікавою інформацією. З неприхованим задоволенням і подивом вслухався в слова мудрого лісівника і Артем Варуха, адже роль охоронця лісу виконував його рідний дідусь – Василь Іванович Варуха.

На кожному з девятиетапів інтегрованого уроку-подорожі «За золотим талісманом» козачата отримували життєво необхідну інформацію і незабутні враження. На кожному х них – самостійно виконували лісові завдання, розвязували задачіта вирішували, посильні для дитини, проблеми.

Жовтень місяць для козаків Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» був дуже насиченим. Тільки в обласному центрі м. Суми члени козацької громади стали організаторами та співорганізаторами дев’яти масових заходів, приурочених святкуванню Покрова Пресвятої Богородиці, Дня українського козацтва та Дня захисника України.

У жовтні місяці козаки паланки були настільки затребувані, що працівники деяких навчальних закладів, установ і виробництв підлаштовували свої заходи згідно можливостей наших побратимів брати участь у їх проведенні. Таким чином їх відзначення розтягнулося на два тижні. Поряд з цим, козаки м. Суми долучалися до проведення урочистих заходів в інших населених пунктах області. Так, наприклад, начальник штабу паланки генерал-осавул Василь Северин виїхав до міста Лебедин, щоб взяти участь у проведенні Козак-фесту, що проходив у Лебединській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №6. У цьому навчальному закладі Василь Миколайович бажаний гість й активний співучасник таких урочистих заходів, як уроки мужності, уроки вивчення історії козацтва рідного краю, зустрічі з ветеранами Другої світової війни, учасниками бойових дій, воїнами антитерористичної операції на сході України тощо.

10 жовтня 2018 року козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» взяли участь у святі молодості, мужності, відваги та креативу, що проходило в Сумському вищому училищі мистецтв і культури ім. Д.С. Бортнянського. Тут напередодні великих державних свят Покрова Пресвятої Богородиці, Дня українського козацтва та Дня захисника України був проведений захоплюючий конкурсний вечір «Art СВУМіК man».

Генерал-командор Віктор Лях відзначив вагомі творчі здобутки Сумського вищого училища мистецтв і культури імені Д.С. Бортнянського. Колектив викладачів та студентів відомий на Сумщині як постійний пропагандист народної творчості, фольклорних традицій і обрядів, що так до вподоби членам Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке». Віктор Васильович нагородив педагогічний колектив Сумського вищого училища мистецтв і культури імені Д.С. Бортнянського Грамотою отамана Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» за сумлінну плідну працю, високий професіоналізм, результативну діяльність з військово-патріотичного виховання молоді, її підготовки до служби у Збройних Силах України та активну життєву позицію. Такою ж Грамотою було відзначено Надію Гринь – директора цього навчального закладу та Анатолія Мафтіка – викладача предмету «Захист Вітчизни».

12 жовтня 2018 року козаки та берегині паланки взяли участь в обласному мітингу-реквієму з нагоди Дня українського козацтва та покладання квітів до памятногознаку святому праведному Петру Каднишевському у Сумському міському козацькому сквері його імені.

14 жовтня 2018 року козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» взяли участь в урочистостях, приурочених святу Покрова Пресвятої Богородиці, Дню українського козацтва та Дня захисника України, що проходили в КУ Сумська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 18.

Генерал-командор Віктор Лях привітав ветеранів Другої світової війни, воїнів-інтернаціоналістів й антитерористичної операції на сході України, учителів і учнів школи з цими святами та розповів про козацьку діяльність чотаря Артура Абрамітова – випускника цього навчального закладу, який поплатився життям, відстоюючи цілісність нашої держави.

8 – 9 листопада 2018 року козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» активно обговорювали питання різнобічного гартування козацької молоді під час роботи ІІ-ї Міжнародної науково-практичної конференції «Інноваційні підходи до виховання учнів козацьких класів і хортингістів у навчальних закладах», що проходила на базі Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка.

З доповіддю-привітанням виступив генерал-командор Віктор Лях, отаман Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» – головний ініціатор і організатор цієї конференції. Він наголосив, що проблеми, які ми будемо обговорювати та вирішувати на такому високому рівні дуже важливі для розвитку вітчизняної освіти, розбудови та зміцнення Збройних Сил України, оздоровлення й фізичного гарту учнівської та дошкільної молоді. Саме тому у цій конференції беруть участь представники влади, провідні науковці, військові Збройних Сил України, держприкордонслужби, нацгвардії, ветеранських організацій, військових комісаріатів, військового ліцею тощо. Наша конференція затребувана часом і носить державницький характер. На адресу конференції надійшли вітання від Голови Верховної Ради України Андрія Парубія та Гетьмана козацтва Запорозького Дмитра Сагайдака.

Слід зазначити, що у роботі ІІ-ї Міжнародної науково-практичної конференція «Інноваційні підходи до виховання учнів козацьких класів і хортингістів у навчальних закладах» взяли участь 168 науковців і практиків, з яких 14 – іноземних учасників з 10 країн світу.
Сподіваємося, що – як зазначив у своєму привітанні Голова Верховної Ради України Андрій Порубій – робота нашої конференції сприятиме популяризації діяльності козацьких класів і хортингу як інноваційних напрямків у системі виховання учнівської молоді, об’єднання зусиль козацьких організацій і педагогічних колективів шкіл у справі військово-патріотичного виховання учнів, зміцнення зростаючого інтересу науковців, учителів та студентів до пошуку інноваційних підходів і шляхів розв’язання актуальних проблем теорії та практики фізичного, інтелектуального, духовного й морального гарту юних українців.

14 листопада 2018 року козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» взяли участь у проведенні уроку мужності для молодших школярів і підлітків у приміщенні бібліотеки Сумської загальноосвітньої школи № 15 під керівництвом голови громадської організації «Таланти Сумщини», на базі виставки інтерактивного музею історії АТО за підтримки громадської організації «Спілка учасників БД АТО».

У своєму виступі генерал-командор Віктор Лях дав високу оцінку проведеному заходу та висловив вдячність воїнам АТО за участь у військово-патріотичному вихованні шкільної молоді.

16 листопада 2018 року в День морської піхоти України, старшинський склад козаків Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» і морських піхотинців зібрався біля пам’ятного знаку святому праведному Петру Калнишевському, щоб вшанувати його ратну звитягу та захист віри православної покладанням квітів та нахилом прапорів Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» і Спілки морських піхотинців України.

За святковим столом звучали тости, в яких славилися героїчні вчинки сучасних воїнів бригад морської піхоти України, обговорювалися проблеми військово-патріотичного виховання робітничої, студентської, учнівської молоді, її підготовки до служби в елітних підрозділах Збройних Сил України, а також сумісна участь козаків і морпехів у широкомасштабних державних заходах.

Із 16 по 28 листопада 2018 року вирішували проблеми направлення козацької молоді на службу за контрактом в елітні війська Збройних Сил України.

6 грудня 2018 року козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» взяли участь у проведенні уроку мужності у КУ Сумська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 24. Генерал-командор Віктор Лях і козацький полковник Олексій Панченко розповіли учням школи про сучасні Збройні Сили України, роль козаків паланки у їх розбудові, а також провели з майбутніми захисниками України козацькі випробування на силу і спритність.

10 грудня 2018 року генерал-командор Віктор Лях та берегиня Ліна Крівшенко провели з учнями 2-В козацького класу бесіду про діяльність козаків паланки під час введення на Сумщині воєнного стану, про основні положення правового режиму воєнного стану та заходи, спрямовані на збереження життя і здоровямешканців м. Суми.

Після бесіди здійснили екскурсію до блокпосту, де знайомилися з обов’язками поліцейських і нацгвардійців на бойовому посту, відпрацьовували ази такої служби разом із стражами дотримання режиму воєнного стану на в’їзді до м. Суми та виїзді з нього.

12 грудня 2018 року козаки прийняли участь в урочистих заходах, приурочених святкуванню Дня Сухопутних військ України та вшануванню волонтерів Сумщини, що проходили в актовій залі Сумської загальноосвітньої школи № 15. На святі лунали вірші, пісні та побажання сталевого здоров'я, мужності, витримки і гартування особистих ціннісних якостей.

На сьогодні берегиня Ліна Крівшенко займається підготовкою козачат до відзначення Дня святого Миколая.

19 грудня 2018 року учні 2-В козацького класу тричі виступатимуть зі своєю театрелізованою виставою:

  • о 08.15 – перед учнями усіх перших класів КУ ССШ І-ІІІ ст. № 25;

  • о 12.50 – перед учнями-пільговиками КУ ССШ І-ІІІ ст. № 25;

  • о 15.30 – перед дітьми (загиблих батьків у зоні АТО) в Центрі обслуговування учасників бойових дій.

Далі – підготовка козаків, берегинь, джур і козачат до відзначення Новорічно-Різдвяних свят.

Слід зазначити, що у більшості релігійних і державних свят активну участь приймали: генерал-осавул Василь Северин, козацькі полковники Григорій Негреба, Олексій Панченко, Юрій Слабоспицький, військові старшини Петро Шпиленко, Михайло Лях, Анатолій Кулага, В’ячеслав Псарьов, осавули Сергій Хіро, Костянтин Гладченко, підосавул Василь Статівка, сотники Едуард Козацький, Ігор Коваленко, хорунжий Олександр Селегень, чотарі Михайло Краснокутський, Михайло Лойко, Ярослав Низовий, Павло Медведь, берегині Ліна Крівшенко, Рита Осадча, Марина Низова, Світлана Низова, Наталія Радчук, Світлана Селегень, а також 157 джур і козачат у козацьких одностроях.

При проведенні чи участі у будь-яких державних, козацьких чи релігійних заходів, ми завжди відчували моральну й духовну підтримку митрополита Луки – голови Синодального відділу УПЦ у справах пастирської опіки козацтва України і духовно-фізичного виховання молоді; маршала козацтва Дмитра Сагайдака – гетьмана козацтва Запорозького; Миколи Клочка – голови Сумської обласної державної адміністрації; Володимира Токаря – голови Сумської обласної ради; Олександра Лисенка – міського голови м. Суми; полковника Миколи Бондарева – голови Сумської міської організації ветеранів України і звичайно ж протоієрея Олексія Селегеня – козацького священика Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке».

Рада Сумської паланки Міжнародної

громадської організації «Козацтво Запорозьке»

 

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить