НАУКОВА КОНФЕНЦІЯ ІЗ БОЖОЮ БЛАГОДАТЬЮ

Автор: иерей Максим Райков.

10 – 11 березня 2016 року на базі Інституту педагогіки і психології Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка проходила

традиційна для козаків Сумщини й України ІІІ-я Всеукраїнська науково-практична конференція «Інноваційні підходи до виховання учнів козацьких класів у загальноосвітніх закладах України».

Вибір її місця проведенняне випадковий, адже тут, у козацькому місті Суми, активно діють козацькі класи, в яких джури та козачата зростають (як майбутні захисники Вітчизни) у навчальній, позакласній і позашкільній діяльності під опікою досвідчених козаків і берегинь за безпосередньою участю батьків.

До участі у такій конференції був запрошений Високопреосвященніший Лука, голова Синодального відділу Української Православної Церкви у справах пастирської опіки козацтва та духовно-фізичного виховання молоді, архієпископ Запорізької єпархії. Його зустрічали бурними оплесками Юрій Лянной, ректор Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка та Аліна Сбруєва, проректор з наукової роботи цього вишу;генерал-полковник Віктор Лях, отаман Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацво Запорозьке» та Зоя Діхтяренко, старший науковий співробітник лабораторії фізичного розвитку Інституту проблем виховання Національної академії педагогічних наук України – організатори козацької науково-практичної конференції; науковці козацьких організацій України; Микола Бондарєв, голова Сумської міської організації ветеранів України, керівники громадських організацій області, козаки, берегині та студенти вишу.

Високий, стрункий і статний владика одразу полонив погляди присутніх, а коли став до трибуни  й обвів усіх своїми добрими,  щирими, проникливими очима, що водночас випромінювали  мудрість, непоборний дух й інтелектуальну міць, в аудиторії запанувала шаноблива тиша. Його наукова доповіть з онтологічної основи освіти і реалізації християнського виховного ідеалу у козацькій педагогіці викликала зацікавленість і захоплення учасників конференції. У стінах такого навчального закладу чи не вперше мова йшла про таїни духу, душі й тіла; таїни, які розкривалися особистістю, котра водночас уособлювала у собі світську, релігійну й наукову сутність. Науковці та студенти жадібно вслухалися у слова промовця, бо ж линули вони не просто від священнослужителя, а кандидата із богословя та кандидата медичних наук. Владика Лука говорив про національні історико-культурні й козацькі традиції, основані на Православї. Його слова вимовлялися виразно, впевнено, розмірено, науково обгрунтовано, емоційно піднесено, а іноді й притишено на конкретних прикладах (із застосуванням слайдової демонстрації), що спонукали до більш уважного  та осмисленого сприйняття наукової доповіді.

Високопреосвященніший Лука, за досить короткий час промови (біля 20 хв) продемонстрував палке вболівання за віру православну, долю України, свою обізнаність у справах козацтва, минулого й сучасного козацького виховання, глибину наукового милення і вміння володіти аудиторією, а ще й неабияку сміливість розуму.

Микола Лазарєв – загальновизнаний і вшанований ритор університету – не стримався: схилився до генерал-полковника Віктора Ляха, схвально вказав на достоїнства головного козацького архієрея й попросив отамана намагатися говорититак як це робить Високопреосвіщенніший Лука:дещо стримуючи чи приховуючи свій емоційний стан. Так, це був приклад для наслідування і школа риторської майстерності. І здавалося, що Божа Благодать ( яку приніс із собою архієпископ Лука) панувала у науковій аудиторії, підвищувалася значущість заходу за Його участі.

На такій конференції отаман паланки Віктор Лях уперше говорив науковцям і студентам про роль козаків своєї громади в оцерковлюванні воїнів АТО у зоні їх бойових дій, залучення священиків Української Православної Церкви до виховної роботи й духовного окормлення бійців батареї 27 Сумського реактивного артилерійського полку.

Зазначив, що завдяки такій роботі відбувалися неочікувані зміни у поведінці і відношенні солдатів до церкви та своїх службових обов’язків. Не утримався отаман і віднаведення прикладу спробипозбавленнявласногожиттявогнепальноюзброєюпісляотриманняналежногоокормлення напередодні направлення у зону АТО

… «Післяприведення автомата Калашникова в бойовуготовність і виставлення режиму автоматичного вогню, сержант Н. натиснув на спусковийгачок… Сталося чудо!!! Післяпершого ж пострілу автомат (без ніякихознакнесправності) заклинило, а самогубецьзалишився живим (до того ж притомним та ще й балакучим: до приїздушвидкоїмедичноїдопомогирозповідавбійцям про скоєне, каявся та славив Бога), навітьтоді, коли куля з підборіддяпройшла через усю голову і вийшла з лоба, подарувавшище один шанс для спокути такого тяжкого гріха… Схильність до самогубства в усіхтрьохчастинахтактичноїгрупи «Північ» зникла».

Цетільки один з багатьохвипадків милостивого втручання Господа Бога у наданні можливості спокутування бійцями свого гріховного духовного падіння. Для козаків – це насамперед спонукання до наполегливої роботи з формування та зміцненнябойового духу козачат, джур, українськоговоїнства в час випробування на стійкість і мужність у ратнудобу.

Слід зазначити, що віра в Бога зміцнілаузоні АТО. Усі стали носитиікони й молитви до них у нагрудних кишенях. Козаки  ж разом з козачатами та їх батьками почали проводжати бійців у зону АТО з козацькою іконою Пресвятої Богородиці «Покрова». Воїни-козаки були цьому дуже раді.

Віктор Лях відзначив, що військово-патріотичневихованнякозачатздійснюється за програмою,  схваленоюІнститутом проблем вихованняНаціональноїакадеміїпедагогічних наук України. Кращимкозацькимкласом у м. Суми є 3-В (учитель ЛінаКрівшенко) КУ Сумськаспеціалізована школа І-ІІІ ст. № 25 (директор Лідія Голуб). Тут силами козачат та їхбатьківвисаджено та доглянутозавждизеленийміні-сквер і козацькийліс, щослугує для учнів базою науковихдосліджень та козацькоговишколу. Тут допитливим розумом, душею й серцем проникають козачата в таїни природи. Навчаються вдивлятися й бачити, услухатися й чути, помічати будь-які сліди лісових мешканців і за ними визначати поведінку тварин, розуміти мудрі взаємозв’язки природного середовища та свою причетність до їх збереження. Також визначати засідку умовного ворога чи звіра за поведінкою птахів.

Отаман зазначив, що козачатамаютьприродну потребу наслідувативідважнихкозаків. Вони залюбкиберуть участь у заходах, якіформують у них хоробрість, відданістьсвоїйсправі, цілеспрямованість, наполегливість у досягненні мети, відповідальність, жертовність в ім’ярозквітукраїни. Тож із задоволенням поділився секретами своєї педагогічної майстерності.

Цікавою та затребованою була доповідь Ліни Крівшенко – учителя й отамана дитячої козацької чоти.Вона зосередила увагу на тому, щоудитячійкозацькійчотізростають не просто козачата. Це нехай і маленькі, але сильні й вольові люди, якіздатні на таківеличнісправи, які часто не під силу нашим дорослимспіввітчизникам. Суть дитячоїсуспільнокорисноїдіяльності не тільки в проявітурботи й доброти. Вона набагатоглибша, бодаєможливістькозачатамвиховувати у собіпочуттяособистоїгідностівідвиконаногогромадськогообов’язку.Учні козацького класу відрізняється від інших тим, що тут всі без винятку займаються туризмом, вивченням історії козацтва, народними, сучасними й бальними танцями, козацькими бойовими мистецтвами, військовою підготовкою, декламуванням, евристикою, хоровим співом і поліпшенням природного оточення.

Голова Сумської міської організації ветеранів УкраїниМикола Бондарєв дав високу оцінку діяльності Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацво Запорозьке». Зазначив, що завдяки її козакам у школах області здійснюється належне військово-патріотичне виховання учнівської молоді, а гарт їх козачат викликає захоплення у всіх членів міської ветеранської організації.

Про особливості діяльністі козацького класу КУ ССШ І-ІІІст. № 10 м. Суми доповідала Наталія Радчук, учитель музики та керівник гуртків з вокалу.

Про роботу з віськово-патріотичного виховання учнів козацьких класів Конотопської ЗОШ І-ІІІ ст. № 7 розповів генерал-хорунжий Віталій Воробей, заступник кошового отамана обласної громадської організації «Конотопська Козацька Січ».

Професор Микола Лазарєв розкрив особливості використання інноваційних підходів до виховання учнів козацьких класів КУ ССШ І-ІІІст. №25  м. Суми.Зазначив, що тут козачатазростають не лишепатріотами та активнимигромадянамисуспільства, а й дипломатами – оволодівають азами діалогічноївзаємодії. Вони немовбрати і сестрипіклуються один за одного, допомагають у здійсненнітворчоїсамореалізації. Берутьактивну участь в усіхзагальноміських заходах. Придаютьсвятковимурочистям особливогоколориту, а своїмивиступамизбуджуютьемоційнийнастрійсумчан.

Зоя Діхтяренко, старший науковий співробітник лабораторії фізичного розвитку Інституту проблем виховання Національної академії педагогічних наук України відзначила позитивний досвід діяльності учнів козацьких класів у загальноосвітніх закладах Сумщинита  значний вагомий внесок Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацво Запорозьке»у розвиток  ізростання козачат, запропонувала у наступному році провести з цих питань Міжнародну науково-практичну конференцію. Запевнила, що й надалі ІПВ НАПН України буде підтримувати на Сумщині діяльність козацьких класів.

На секційних засіданнях виступили: генерал-полковник Олександр Кравченко, кошовий отаман обласної громадської організації «Конотопська Козацька Січ»; генерал-осавул Василь Северин, начальник штабу Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацво Запорозьке»; військовий старшина Михайло Лях, суддя Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацво Запорозьке»; Наталія Нікашкіна, вчитель української мови та літератури, керівник гуртків з патріотичного виховання учнівської молоді ЗОШ ІІ-ІІІ ст. № 2 м. Конотоп; Марія Бикова, кандидат педагогічних наук СумДПУ ім. А.С. Макаренка; підосавул Василь Статівка, отаман Велико-Писаріського куреня Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацво Запорозьке»; сотник Едуард Козацький,  радник отамана Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацво Запорозьке»; військовий старшина Петро Шпиленко, радник Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацво Запорозьке»; Оксана Кукотіна, педагог-організатор Козацького НВК ЗОШ І-ІІІ ст. ДНЗ, с.Козацьке, Конотопського району та багато інших науковців, які займаються дослідження козацької спадщини з виховання молоді.

Пресцентр Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке»

 • IMG_4942
 • IMG_4964
 • IMG_4970
 • IMG_4975
 • IMG_4978
 • IMG_4995
 • IMG_5003
 • IMG_5028
 • IMG_5035
 • IMG_5038
 • IMG_5040
 • IMG_5043
 • IMG_5044
 • IMG_5055
 • IMG_5075

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить