КОЗАКИ СУМ ВІДЗНАЧИЛИ ДЕНЬ ПЕРЕМОГИ У СТАЛІНГРАДСЬКІЙ БИТВІ

Автор: иерей Максим Райков вкл. .

 

2 лютого 2021 року представники незалежних козацьких організацій зібралися на вулиці Героїв Сумщини (донедавна Героїв Сталінграду), щоб гідно відзначити День перемоги у славній Сталінградській битві. Вони звільнили від снігу підхід до пам’ятного знаку на честь 293-ї стрілецької дивізії, яка відзначилася в боях за оборону Сталінграду.
На пам’ятному знаку викарбувані слова: «Тут у місті над Пслом – Сумах з 14 липня по 20 серпня 1941 року переважно з сумчан була сформована 293-я стрілецька дивізія під командуванням генерал-майора П.Ф. Лагутіна. При обороні Києва у складі 40-ї Армії Південно-Західного фронту в запеклих боях з ворогом 25.08.41 р. в районі Пирогівка – Шостка – Собич дивізія отримала перше бойове хрещення. Всі учасники бойових дій були нагороджені медаллю «За оборону Києва». За роки Великої Вітчизняної війни більше 12000 воїнів нагороджені орденами і медалями Радянського Союзу. В січні 1943 року під час боїв під Сталінградом дивізія була перейменована в 66 Гвардійську стрілецьку дивізію. У вересні того ж року відзначилась при визволенні Полтави і отримала почесне найменування «Полтавської». За участь в оволодінні Будапештом нагороджена орденом Червоного прапора. Свій славний бойовий шлях, розпочатий в Сумах, дивізія закінчила 8 травня 1945 року в Австрійських Альпах.
Козаки стали організаторами й учасниками мітингу-реквієму, на якому виступили: генерал-командор Віктор Лях – отаман Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке»; генерал-хорунжий Сергій Кондратенко – отаман Сумського полку слобідського козацтва імені Герасима Кондратьєва; козацький полковник Андрій Губін – отаман Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку; генерал-хорунжий Дмитро Ганчук – отаман Першого Сумського гусарського полку.
Виступаючі зосередили увагу на тому, що саме в цей день 2 лютого 1943 року радянські війська отримали визначну перемогу у жорстокій кровопролитній Сталінградській битві, яка кардинально змінила хід подій у 2-й Світовій війні. Німецькі війська були відкинуті далеко на захід від Волги і Дону. Фашисти вперше відчули нездоланну волю, непоборний дух і міць всіх братніх народів Радянського Союзу. Тут уперше у було оточено та знищено велике угрупування німецьких військ. Гітлерівська коаліція втратила четверту частину сил, діючих на Східному фронті. Зазнали розгрому німецькі 6-та польова і 4-та танкова армії, румунські 3-тя і 4-та армії; важка поразка спіткала італійську 8-му армію. Перестали існувати 32 дивізії та 3 бригади гітлерівської коаліції, ще 16 зазнали важких втрат. Загальні втрати ворожих військ убитими, пораненими, полоненими, пропалими безвісті склали близько півтора мільйони осіб. Тільки у Сталінграді було полонено понад 90 тисяч осіб, а всього під час Сталінградської операції — більше 180 тисяч. Вермахт позбувся 3000 танків, 12000 гармат і мінометів, 4400літаків.
Значними були втрати і Червоної армії — близько 1130 000 осіб, 4300 танків та самохідних артилерійських установок, 15700 гармат і мінометів, 2800 літаків.
В ході боїв за Сталінград, котрі тривали 200 діб, місто було повністю зруйноване, загинуло близько 46 тисяч його жителів.
За проявлені мужність, стійкість і ратну звитягу 112-ти воїнам, серед яких 15 українців, було присвоєно звання Героя Радянського Союзу, 44-м з’єднанням і частинам присвоєні почесні найменування, 183 перетворені на гвардійські (у числі яких і 293-я стрілецька дивізія). Тисячі українців були відзначені орденами й медалями.
Перемога у Сталінградській битві докорінно змінила стратегію 2-їСвітової війни. Розпочалися успішні наступальні визвольні бої Червоної армії й цілковите вигнання загарбників з окупованих територій, серед яких і Україна.
Милостю Бога нашого Іісуса Христа, молитвами Пресвятої Богородиці та матерів за своїх синів - ця велика перемога стала переломною й незабутньою в історії цієї війни, як за числом героїчних вчинків захисників рідного краю, так і за кількістю вбитих, поранених і взятих у полон.
Для всього світу Сталінград став символом мужності, стійкості, героїзму, жертовності й водночас найбільшої людської скорботи.
Бої відшуміли, скінчилась війна,
Та в пам’яті житиме довго вона.
У пам’яті тих, хто війну ту пройшов,
У пам’яті житимуть, хто не прийшов.
Вам пам’ять, Герої, вам честь і хвала –
Ніколи в віках не померкне вона!
Під такі гучні схвильовані слова козаки підходили до підніжжя пам’ятного знаку на честь 293-ї стрілецької дивізії, ставали на коліно й клали червоні гвоздики на щойно випавший сніг.
Як завжди, козаки поділилися думками щодо здійсненого вшанування героїв Сталінградської битви та сфотографувалися на пам'ять.
Прес-центр Сумської паланки
МГО «Козацтво Запорозькен»

  • IMG_4494
  • IMG_4498
  • IMG_4506
  • IMG_4507
  • IMG_4517
  • IMG_4520
  • IMG_4522
  • IMG_4526
  • IMG_4543

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить