ВІДЗНАЧЕННЯ ПАМ’ЯТІ СВЯТИТЕЛЯ І ЧУДОТВОРЦЯ ІОАСАФА

Автор: иерей Максим Райков вкл. .

 

23 грудня 2020 року в день пам’яті святителя Іоасафа, єпископа Бєлгородського козаки зібралися у Сумському храмі його імені, щоб належно відзначити 266-річчя з дня блаженної кончини свого Небесного покровителя.У козацьких товариствах Сумщини святитель Іоасаф один із самих шанованих святих. Адже народився майбутній святий у знатній козацькій родині21 вересня 1705 року, під час Літургії на честь Різдва Пресвятої Богородиці у місцевому храмі села Залісся, Прилуцького району, Чернігівської області.
Його батько – козацький полковник Андрій Горленко – був одружений на дочці гетьмана Запорозької Січі Данила Апостола, займав посаду бунчужного Війська Запорозького.
На восьмому році життя Іоаким Горленко став студентом Київської Могилянської Академії, а на 11-му – утвердився в рішенні стати монахом. Близько 18 років у нього визріло рішення про зречення від світського життя. Два роки сам жив в малій печері біля козацького Києво-Межигірського Спасо-Преображенського монастиря, після чого прийняв рясофор, постриг у мантію з ім’ям Іоасаф, ієродияконство, ієромонашество, викладав в Київській академії, став членом Київської духовної консисторії, відомим і шанованим серед священства та високопосадовців. Навіть імператриця Єлизавета Петрівна була настільки зворушена промовою молодого 33-річного отця Іоасафа – ігумена Лубенсько-Мгарського Преображенського монастиря, що одразу пожертвувала 2000 карбованців на відновлення господарства бідної обителі, а невдовзі за її прямою вказівкою ігумен Іоасаф був зведений в сан архімандрита і призначений намісником Свято-Троїцької Сергієвої лаври.
Улітку 1748 року архімандрит Іоасаф був висвячений на єпископа Бєлгородського, Харківської губернія, у складі якої були на той час і Суми. На одній з ікон святителя Іоасафа, єпископа Бєлгородського зображено Спасо-Преображенський собор міста Суми.
Отже, мешканці обласного центру радіють з того, що тут, на мальовничому місці прибережної паркової зони відпочинку озера Чеха розпочато будівництво храму на честь шанованого святого.
Божественну літургію очолив настоятель храму святителя Іоасафа, єпископа Бєлгородського, протоієрей Миколай Смакоуз у співслужінні кліриків Сумської та Конотопської єпархій. Під час Літургії було звершено водо святний молебень з читанням акафісту храмовому святому.
На сугубій актинії були піднесені прохання про мир в Українській державі, єдність Христової Церкви та подолання розколу. Була також виголошена молитва про спасіння українського народу від смертоносної хвороби «Ковід-19».
Протоієрей Богдан Никитюк виголосив проповідь про земне життя Іоасафа, висвітливши 10 найбільш яскравих епізодів релігійної діяльності, подвигів,духовного прозріння та чудесних творінь майбутнього святого. Відзначив, що за життя владика Іоасаф був самовідданим справі Христовій, прямолінійним, строгим, сміливим і рішучим. При будь-яких обставинах нікого не боявся, окрім Господа Бога.
Після закінчення Божественної літургії було проведено хресну ходу, яку очолили козаки. Під час хресної ходи було здійснено читання Євангелія та окроплення прихожан святою водою (фото 3619, 3626).
Наприкінці богослужіння були виголошені многоліття.
Настоятель храму протоієрей Миколай Смакоузна городив архієрейськими Грамотами кліриків свого храму та інших священиків у Благословення за старанні труди на славу святої церкви та з нагоди особистих ювілеїв від дня народження та дня хіротонії (фото 3652, 3678).
Протоієрей Миколай Смакоуз подякував паломникам, гостям у священному сані та козакам, котрі прибули цього дня на святкове богослужіння. Запросив усіх до трапези. Кожному з козаків (окрім цього) вручив особливі дарунки та сфотографувався з ними.
Слід відзначити, що настоятель храму святителя Іоасафа, єпископа Бєлгородського докладає багато зусиль для завершення його будівництва. Завезено необхідну кількість облицювальної цегли. Однак необхідно додатково придбати ще 100 тисяч цегли, щоб розпочати ІІ-й етап будівельних робіт. Віримо, що й для цього знайдуться мудрі добродійники.
На переконання козаків і віруючих 10 – 12-го мікрорайонів м. Суми, храм святителя Іоасафа стане справжнім Будинком Господа Бога, духовним і оздоровчим центром прихожан, прикрасою міської зони відпочинку, примноженням краси прибережжя чудесного озера Чеха.
Генерал-командор Віктор Лях, представник
Військової колегії при Синодальному відділі
УПЦ з питань козацтва

 • IMG_3570
 • IMG_3574
 • IMG_3586
 • IMG_3608
 • IMG_3614
 • IMG_3619
 • IMG_3626
 • IMG_3652
 • IMG_3678
 • IMG_3682
 • IMG_3689

.

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить