РЕЗУЛЬТАТИВНІЙ ВЗАЄМОДІЇ КОЗАЦТВА З УКРАЇНСЬКОЮ ПРАВОСЛАВНОЮ ЦЕРКВОЮ – БУТИ!

Автор: иерей Максим Райков вкл. .

 

13 грудня 2019 року на запрошення митрополита Запорізького і Мелітопольського Луки (згідно розпорядження № 83 Верховного отамана України та Діаспори, Гетьмана козацтва Запорозького, маршала козацтва Дмитра Сагайдака «Про відрядження делегації МГО КЗ до Запорізької єпархії на нараду Синодального відділу УПЦ») до м. Запоріжжя прибули отаман Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке, генерал-командор Віктор Лях – очільник делегації та козацький військовий священик Генеральної канцелярії МГО «Козацтво Запорозьке» протоієрей Анатолій Шаповал – член делегації. 

Сумщину також представляли протоієрей Богдан Нікитюк – секретар Конотопської єпархії, настоятель Свято-Вознесенського кафедрального собору м. Конотоп та ієрей Петро Фесенко – настоятель храму на честь великомученика Димитрія Солунського у селищі Привокзальне, козацький полковник громадської організації «Слобожанське православне козацьке військо».
У цей день у Запорізькій єпархії Української Православної Церкви відбувалися урочистості, приурочені Дню пам’яті святого апостола Андрія Первозванного. Затемна до Андріївського кафедрального собору йшли віруючі УПЦ. За архітектурною будовою цей собор вирізняється серед інших своєю унікальністю. Розташований він на території міського скверу. Біля нього на насипному кургані – велична постать святого апостола Андрія Первозванного – покровителя України.
Серед краси присоборного природного довкілля приємно відпочивати, милуватися витвором мистецтва святої споруди. Тут встановлено багато лав. Отже, є де перепочити до і після Божественної Літургії. Тут насолоджуєшся і втішаєшся Божою красою.
Високопреосвященнішого Луку зустрічали біля Андріївського кафедрального собору прихожани й козаки.
Козаки супроводжували головного окормлювача козацтва до собору, де за його розпорядженням воїни Христові стояли на кліросі разом з героєм України В’ячеславом Богуслаєвим, депутатами Верховної Ради України та представниками місцевої влади.
Божественну літургію очолив митрополит Лука. Йому співслужили понад двадцять священиків з багатьох єпархій України.
Представникам козацьких громад України приємно було чути, як під час богослужіння у соборі Запорізької єпархії на єктиніях і на великому ході виголошувалося прохання про Христолюбиве козацтво.
При такому відношенні священства до воїнства Христового набагато легше каятися в гріхах під час сповіді та радісніше приймати причастя Таїн Христових.
Не можна утриматися від вдячності Високопреосвященнішому Луці за проповідь, яка була насичена і наставницьким, і пізнавально-інноваційним, і прагматичним змістом, що в однаковій мірі вказує шлях до Бога і вченому, і державному службовцю, і підприємцю, і вчителю, і батькам, і кожному з істинно-віруючих прихожан Української Православної Церкви.
Під час причастя був час для спілкування з впливовими особистостями України. Часто таке спілкування розпочинали самі високопосадовці. Так, наприклад, В’ячеслав Богуслаєв захотів обговорити з козаками зображення Пресвятої Владичиці нашої Богородиці на чудотворній іконі, найменування якої –«Самарська». Перед цією іконою у добу козацтва молився святий праведний Петро (Калнишевський).
Після Богослужіння відбулася підсумкова нарада Синодального відділу у справах пастирської опіки козацтва України і духовно-фізичного виховання молоді, у якій взяли участь два отамани відомих козацьких громад і 16 священиків з 10-ти єпархій України.
Розпочав нараду Синодального відділу УПЦ митрополит Запорізький і Мелітопольський Лука. Він зосередив увагу на тому, що за останні п’ять років багато козацьких організацій і духовників значно послабили свою роботу внаслідок відомих подій. Однак, взаємозв’язок козацтва з нашою Церквою має залишатися незмінним, незалежно від того, хто находиться при владі…
Про досить результативну діяльність своєї роботи розповів генерал-хорунжий Олександр Панченко – отаман Козацького Війська запорозького Низового.
Слід відзначити, що саме на таких нарадах дізнаєшся багато нового з історії козацтва, знайомишся з цікавими особистостями, серед яких і отець Миколай із селища Петриківка. Сюди у 1772 році з Кирилівки було перенесено дерев'яну церкву на честь Георгія Побєдоносця. У селищі Петриківка у донині стоїть церква Різдва Богородиці, збудована Петром Калнишевським – останнім кошовим отаманом Запорозької Січі. Про це та інше розповів отець Миколай, який служить у Петриківці понад 30 років.
Від імені Верховного отамана України та Діаспори, Гетьмана козацтва Запорозького, маршала козацтва Дмитра Сагайдака зі змістовною промовою виступив генерал-командор Віктор Лях – отаман Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке».

Він наголосив, що в останні п’ять років козаки Міжнародної громадської організація «Козацтво Запорозьке»на чолі з гетьманом козацтва Дмитром Сагайдаком продемонстрували свою міць і дієздатність. Надійно захищали церковні монастирі та храми, співпрацювали зі священиками УПЦ. Гетьман козацтва Дмитро Сагайдак відзначає, що на сьогодні Синодальний відділ УПЦ у справах пастирської опіки козацтва та духовно-фізичного виховання молоді помітно активізував взаємовигідну співпрацю священиків і отаманів козацьких громад.
Важливу роль у налагодженні такої плідної взаємодії відіграє митрополит Запорізький і Мелітопольським Лука, який наполягає на необхідності виховання у козака якостей сім’янина – надійного отамана козацької родини. Козаку мало заробляти гроші на утримання сім’ї. Йому необхідно турбуватися, щоб дружина, діти й онуки дотримувалися традицій і звичаїв козацтва, не порушували законів канонічного православ’я. Голова сім’ї має пам’ятати, що козаки завжди захищали православ’я як віру свого народу. Справжньому козаку потрібно ходити на церковну службу разом зі своїм сімейством, дотримуватися посту, говіти та причащатися. Високопреосвященніший Лука відзначає, що важливим для козака є й родинний відпочинок на лоні природи. Тож, для зміцнення козацької громади він радить влаштовувати дозвілля для кількох козацьких сімей, де вони співатимуть народні й козацькі пісні, гратимуть в козацькі забави тощо.
Причиною дроблення козацьких організацій владика Лука називає гординю, як один із тяжких людських гріхів. Тому кожен козацький священик зобов’язаний допомагати долати цей гріх, розуміти й цінувати одинодного. Закликає отаманів козацьких громад учитися домовлятися з іншими козацькими громадами.
Обговорюючи проблеми взаємодії козацтва зі школами, наголошує, що головним завданням на сьогодні є методичне забезпечення діяльності дитячих козацьких громад, для чого необхідно залучати досвідчених козаків і педагогів – фахівців своєї справи.
Озвучені думки та пропозиції владики Луки, беруть на озброєння всі місцеві осередки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке», як життєдайні джерела перспективного розвитку козацьких громад. У процесі їх реалізації Гетьман Дмитро Сагайдак помічаємо значні позитивні зрушення у розвитку та зміцненні місцевих козацьких осередків.
Цінними для осмислення козаками МГО «Козацтво Запорозьке» стали доповіді, інтерв’ю, вітальні звернення та вказівки голови Синодального відділу УПЦ у справах пастирської опіки козацтва та духовно-фізичного виховання молоді Митрополита Луки.
Особливої уваги заслуговують його доповіді:«Онтологічні основи освіти і реалізації християнського виховного ідеалу у козацькій педагогіці»; «Вступительное слово Председателя Отдела»; «Наша задача – не сталько возрождать казачество, сколько его создавать»; «Якого козацтва сьогодні потребує Україна»; «Праведная жизнь Петра Калнышевского способна стать духовным ориентиром для нравственного развития современного казачества» та багато інших.
Дуже корисною до використання всіма священиками, козацькими духовниками та козаками є праця «Житие святого праведного Петра (Калнышевского) атамана Коша Запорожского со службой».
Гетьман Козацтва Запорозького Дмитро Сагайдак вважає, що немало зусиль для зближення козацтва з Українською Православною Церквою та духовного гартування козаків доклав протоієрей Андрій Кузьмин, заступник голови Синодального відділу УПЦ у справах пастирської опіки козацтва та духовно-фізичного виховання молоді. Для козацьких духовників він створив «Войсковой казачий требник». Розроблені ним «Практическое руководство для казачьих атаманов и духовников», «Сборник тематических рекомендаций» містять цінні вказівки та рекомендації для представників влади, козацьких духовників, отаманів козацьких громад, козацької старшини та широкого кола читачів, котрі цікавляться життям і діяльністю сучасного козацтва України.
На думку Верховного отамана України та Діаспори, Гетьмана козацтва Запорозького, маршала козацтва Дмитра Сагайдака, покращенню взаємодії козацьких організацій з Українською Православною Церквою сприятиме і створення при соборах і церквах таких спільних структурних підрозділів, як «Дитячий церковно-приходський козацький центр» у якому навчаються й виховуються учні багатьох загальноосвітніх закладів. Тут у свій вільний час вони добровільно (за згодою батьків) виконують незамінні церковні обов’язки – несуть своєрідний послух. На практиці оволодівають правилами богослужінь, дотримуються посту, причащаються Христових Таїнств, проходять Соборування. Перед Богослужіннями козачата у парадних одностроях зустрічають митрополитів, архієпископів, єпископів. Разом з дорослими козаками супроводжують їх до собору. Вихованці центру почергово служать паламарями. До і після служби протирають ікони, доглядають за собором і його територією. Долучаються до готування пісних страв і частування прихожан.
Така спільна праця з позашкільного навчання й виховання учнів з одночасним залученням їх до Української Православної Церкви та дитячих козацьких громадських об’єднань урізноманітнює та збагачує церковну та козацьку діяльність, сприяє відродженню традицій та звичаїв славного козацького товариства Запорозької Січі, залишає незгладимі позитивні почуття в душах дітей.
Безсумнівно, що на місцях плідна взаємодія козаків і священиків напряму залежить від керівника єпархіального відділу та отамана козацької громади (Як показує досвід Сумської паланки,від першого – у більшій мірі).
У плані якісної взаємодії козаків місцевого осередку Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» зі священиками Сумщини слід відзначити позитивний досвід такої діяльності на територій Конотопської і Глухівської єпархії. Преосвященніший Роман не тільки підтримує козацтво, а ще вмудряється видавати премії тим отаманам структурних підрозділів, котрі самовіддано працюють з козацькою молоддю. Таким вчинкам архієпископа Романа козаки не тільки вражаються. Вони із задоволення зустрічаються з ним, відвідують його служби, намагаються взяти участь у вирішенні багатьох церковних питань.
У листопаді 2019 року з владикою Романом укладено угоду про співпрацю між незалежними козацькими організаціями(Сумською паланкою Міжнародної громадської організації “Козацтво Запорозьке”, громадською організацією «Слобожанське православне козацьке військо») та Конотопською Єпархією.
За такою угодою козацькі організації:
1. Надають допомогу священикам Української Православній Церкви у проведенні Хресних ходів.
2. Залучають до храмів УПЦ козацьку молодь.
3. Сприяють охороні церковних споруд УПЦ від посягань на неї з боку прихильників ПЦУ, УПЦ (КП) та радикально налаштованих громадян.
4. Забезпечують правопорядок у Церкві під час Богослужіння.
5. Забезпечують порядок і безпеку віруючих під час масових релігійних заходів.
6. За потреби, з благословення правлячого архієрея, здійснюють фізичний захист священиків і їх сімей.
7. Надають допомогу настоятелям храмів і монастирів УПЦ у відродженні монастирських і церковних садів.
Конотопська єпархія:
1. Затверджує священиків для духовного окормлення всіх структурних підрозділів даних козацьких організацій.
2. Під час богослужінь у храмах Конотопської єпархії на мирній, сугубій єктиніях і на великому ході вставляє прохання про православне козацтво. 3. Сприяє відродженню православних традицій у козацьких організаціях: мотивує козаків на відвідування храмів козацькими родинами; дає благословення на проведення суспільно корисних справ; здійснює посвяту в козаки; освячує козацькі приміщення, польові наметові містечка, козацькі прапори, козацьку зброю, нагороди тощо.
4. Сприяє створенню козацьких застав при храмах УПЦ.
5. Сприяє придбанню козацьких одностроїв для тих козаків, котрі задіяні в охороні її святинь.
6. Сприяє делегуванню отаманів і козаків прихрамових застав на козацькі Ради та масові релігійні заходи за участю правлячого архієрея.
7. Погоджує обрання отамана застави при храмі УПЦ.
8. Відзначає найбільш достойних козаків церковними нагородами.
Гетьман козацтва Дмитро Сагайдак відзначає, що зазначені в угоді зобов’язання сторін успішно реалізуються. У храмах Конотопської єпархії із числа істинно віруючих прихожан створюються козацькі застави. Придбання козацьких одностроїв здійснюється на кошти зацікавлених настоятелів храмів. Один із них одразу замовив у військовому ательє вісім козацьких одностроїв для своєї застави. Це є воістину дієвим кроком назустріч такої взаємодії, затребуваної часом. Дмитро Іванович доводить до відома, що із 98 Владик УПЦ, 29 є козаками Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке», серед яких – намісник Києво-Печерської лаври митрополит Павло (генерал козацтва), намісник Свято-Успенської Почаївської лаври митрополит Володимир (генерал козацтва). Вони також здійснили крок назустріч козакам, котрі самовіддано захищають найбільші святині Української Православної церкви.
Гетьман козацтва Дмитро Сагайдак висловлює щиру вдячність Синодальному відділу УПЦ у справах пастирської опіки козацтва та духовно-фізичного виховання, а заодно й прохання в організації та проведенні науково-практичних семінарів, приурочених проблемам взаємодії козацьких організацій з Церквою з метою обміну досвідом роботи, його узагальнення, пізнання та взаємозбагачення кожного з учасників. До таких заходів радить залучати отаманів і старшин кращих або ж дієвих козацьких організацій разом з їх козацькими духовниками. Радить такі заходи приурочувати знаменним релігійним подіям з обов’язковою участю козаків у літургіях, молебнях, Хресних ходах, інших церковних дійствах з тим, щоб вони переживали гарні й піднесені почуття під час богослужінь, а прихожани відчували козацьку міць і свій надійний захист.
На превеликий жаль, в Україні ще й досі не набула потрібного розвитку мережа справжніх козацьких класів, до яких учні ходять у парадних козацьких одностроях, а навчання базується на кращих зразках козацької педагогіки.
Так, наприклад, у м. Суми тільки на базі двох спеціалізованих шкіл створені такі козацькі класи, а також дві козацькі групи в одному з Дитячих садків. Не можна сказати, що вони не популярні серед учнів та їх батьків. Навчатися в них бажає велика кількість дітей та підлітків. На сьогодні козацькі класи й козацькі групи є зразково-показовими. На їх базі проводяться Міжнародні та Всеукраїнські науково-практичні конференції, міські семінари-практикуми з питань інноваційних підходів до національного виховання учнів козацьких класів ЗОШ і дітей козацьких груп ДНЗ.
Козацький клас (козацька група) є інноваційною освітньою технологією у якій знайшли використання засоби евристики, розумової гімнастики, багатьох прикладних видів творчості, а ще декламування, вокал, танці, козацькі бойові мистецтва… До створення сприятливих педагогічних умов для навчання, виховання й оздоровлення учнів козацького класу долучаються талановиті викладачі вишів і досвідчені козаки. У національному й духовному вихованні задіяні священики УПЦ. Вони також беруть участь в оздоровленні дітей під час походів і проведення козацьких наметових таборів.
Немало часу виділяється духовному гарту учнів козацького класу, оскільки головним компонентом козацької культури є козацький дух, в основі якого віра, воля й доблесть – найцінніші якості зростаючого козака.
Багато уваги приділяється нами й підготовці педагогів до навчання й виховання учнів козацьких класів, підвищенню їхнього рівня педагогічної майстерності.
Чому ж у багатьох загальноосвітніх закладах України не відкриваються справжні козацькі класи,а якщо й відкриваються, то є не досить дієвими..?
На думку маршала Дмитра Сагайдака, першопричиною є брак висококваліфікованих учителів, здатних викладатися в повну силу ні за гріш. Козацькі класи утримуються на голому ентузіазмі учителів-новаторів. До того ж заняття з козачатами вимагають додаткової підготовки й праці у вільний від роботи час. Такі учителі стрімко зникають з освітньої орбіти України. Є багато інших причин.
Однак Дмитро Іванович переконаний, що в недалекій перспективі козацькі класи будуть затребувані державою, процвітатимуть й поширюватимуться в освітньому просторі. Зростатиме при цьому і роль козацького духовника.
Виходячи з вищезазначеного МГО «Козацтво Запорозьке» вважає, що найголовнішими завданнями козацького духовника на сьогодні є:
– навчати козаків служити Богу, спрямовувати їх на достойне виконання такого почесного козацького послуху перед Всевишнім;
– навчати кожного з козаків долати будь-яку гординю, особисту злість та отримувати перемоги над усяким людським злом через молитовне спілкування з Іісусом Христтом, через силу Його благодаті;
– спрямовувати діяльність козаків на доброчинні справи: сприяння у розбудові УПЦ та оцерковленні молоді; поліпшення економічного, освітнього, культурного, природного стану рідного краю тощо;
– докладати максимум зусиль до створення спільних з козаками структурних підрозділів, як наприклад: «Охоронний підрозділ храму»; «Дитячий церковно-приходський козацький центр», козацький клас тощо;
– намагатися бачити, шанувати й пропагувати серед священства й мирян шляхетні вчинки козаків своєї громади, піднімати їх імідж в очах прихожан свого храму під час літургій, молебнів і проповідей;
– разом з козаками покращувати території монастирів, церковних храмів, відроджувати їхні сади та городи, урізноманітнювати церковне й світське життя навколо себе тощо.
Слід відзначити, що на підсумковій нараді Синодального відділу у справах пастирської опіки козацтва України і духовно-фізичного виховання молоді виступили усі козацькі духовники.
У ході такої наради були обговорені проблеми дієвої взаємодій Козацтва з Українською Православною Церквою, підведені підсумки ряду напрямків роботи, визначені завдання й шляхи їх реалізації у 2020 році.
Наостанок сфотографувалися на добру згадку.
Прес-центри МГО
«Козацтво Запорозьке»
та Сумської паланки

  • 0049
  • DSC_0065
  • DSC_0068
  • DSC_0070
  • DSC_0081
  • IMG_7021
  • IMG_7056
  • IMG_7061
  • IMG_7064
  • IMG_7068

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить