КОЗАКИ ВШАНУВАЛИ ПОКРОВИТЕЛЬКУ СУМ – КОРСУНСЬКУ ІКОНУ БОЖОЇ МАТЕРІ

Автор: иерей Максим Райков вкл. .

 

22 жовтня 2019 року козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» зібралися у Спасо-Преображенському кафедральному соборі, щоб разом з іншими козаками обласного центру та прихожанами відзначити подвійний ювілей шанування Корсунської-Шпилівської ікони Божої Матері – покровительки м. Суми.
Козаки паланки з радістю й шаною зустрічали протоієрея Олексія Селегеня – свого духовного козацького наставника, настоятеля храму Різдва Богородиці с. Кам’янка Тростянецького району Сумської області. Зустрічали й інших священиків, з якими співпрацюють упродовж багатьох років.
За переказами Корсунська ікона Божої Матері була написана апостолом і євангелістом Лукою і принесена до Києва з Корсуні святим князем Володимиром після його хрещення. Згодом з неї було зроблено декілька списків,
Один зі списків цієї дивовижної ікони знаходився в селі Романівка Сумського повіту. Саме тут Божа Матір явила Своє чудо, повернувши зір ослі по народженій дівчинці. Після такого чуда ця ікона отримала назву «Шпилівської-Прозрінної». Ця ікона явила немало чудес. В її честь щорічно, починаючи з 1859 року, стали проходити хресні ходи з Шпилівка в Суми.
В цьому році виповнилося рівно 160 років з дня проведення першого хресного ходу з чудотворною іконою від Покровського храму села Шпилівка до Спасо-Преображенського собору Сум і 100 років від дня останнього ходу в 1919 році.
21 жовтня, напередодні вшанування Корсунської ікони Божої Матері, з благословення митрополита Сумського і Охтирського Євлогія, на місці зруйнованого Покровського храму с. Шпилівка, де зараз встановлена каплиця, було від служено святкову Божественну літургію, у якій взяли участь участь і крестоходци, котрі за день до цього вийшли від Покровського храму м. Лебедин.
ПісляБогослужіння всі віруючі взяли участь у хресній ході з с. Шпилівка до м. Суми.
Слід відзначити, що хресну ходу з чудотворною іконою «Корсунською-Шпилівською»із Шпилівки до Сум засновано на найвищому рівні. До1859 року ікона вже прославилася численними зціленнями, тому для організації та затвердження щорічного хресного ходу необхідно було ухвалення рішення на найвищому рівні. І тут ми спостерігаємо цілу низку щасливих пригод.
Всього за рік до цього, в 1858 році міським головою Сум стає відомий меценат, купець I гільдії Олександр Дмитрович Суханов (до слова, перший на Слобожанщині міський голова, який не має дворянського походження). Незабаром його обирають старостою Сумського Спасо-Преображенського собору. Спільно з Сумським предводителем дворянства Веньямином Савичевим він направляє прохання про затвердження хресного ходу єпископу Харківському і Охтирському Макарію (Булгакову). Владика гаряче підтримав ініціативу сумського градоначальника і звернувся до харківського генерал-губернатораІвана Лужина, який мав широкі зв'язки в столичних колах. І трапляється справжнє диво – минаючи неминучі в подібних питаннях бюрократичні тяганини, на які нерідко йшли роки, незабаром з'являється царський указ про щорічне проведення 22 (9) жовтня хресного ходу з чудотворною іконою «Корсунської - Шпилівської» з Шпилівка в Суми, а такожна третій день Пасхи - із Сум доШпилівки.
Перший хресний хід в 1859 році очолив особисто єпископ Макарій в супроводі численного духовенства і Харківського генерал-губернатора Івана Лужина. Численний молитовний хід на кордоні міста зустрічали тисячі сумчан. На шляху пронесення ікони поруч з Петропавлівським храмом і Покровською церквою були обладнані величезні святкові амвони (площадки), з яких відкривався вид на все місто.
Останній раз хресний хід відбувся 22 (9) жовтня 1919 роки (100 років тому), за півтора місяці до того, як Суми зайняли більшовики. Його очолив єпископ Сумський Митрофан (Абрамов). У ньому взяли участь більшість священиків Сумського повіту, жителі Сум, селяни навколишніх сіл, а також рядові і офіцери Дроздовської стрілецької дивізії Добровольчої армії, частина якої булла розквартирована в той час в Сумах. В результаті контрнаступу Червоної Армії 29 листопада 1919 року білі війська залишили Суми, з ними пішов єпископ Митрофан і частина сумського священства. Хресні ходи припинилися, а сама ікона безслідно зникла. Не виключено, що її міг забрати єпископ Митрофан при від'їзді з Сум (він згодом емігрував до Сербії). Можливо, їїз никнення - на совісті нової богоборчої влади.
22 жовтня 2019 року релігійні дійства із вшанування Покровительки козацького міста Суми – Корсунської ікони божої Матері («Шпилівської Прозрінної») розпочалися із зустрічі та супроводження козаками митрополита Євлогія.
Порядок під час хресної ходи забезпечували козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку, військовослужбовці Національної Гвардії України та поліцейські підрозділи м. Суми (фото 5403).
Як завжди, традиційну хресну ходу довкола історичного центру козацького міста Суми очолили козаки незалежних козацьких організацій, котрі підтримують Українську Православну церкву.
Щільна колона богомольців заповнила вулицю Соборну від Спасо-Преображенського кафедрального собору до майдану Незалежності. За підрахунками козаків, у хресній ході прийняли участь понад шість тисяч віруючих.
Духовенство на чолі з Високопреосвященнішим митрополитом Сумським і Охтирським Євлогієм несло шанований богомольцями образ чудотворною Корсунською (Шпилівською) іконою Божої Матері, що іменується "Прозренна". Багато хто з віруючих несли старинні ікони, прикрашені вишитими рушниками.
Упродовж всієї хресної ходи лунали церковні піснеспіви на честь Божої Матері, а також підносились молитви за мир і злагоду на Сумській землі та в Україні.
Хресна хода зайшла на територію Пророко-Іллінського храму Української Православної Церкви, звідки з молитвами і піснеспівами рушили до місця зруйнованого Покровського храму.
Тут на місці зруйнованого храму встановлено пам’ятник, що символізує козацьку церкву з написом «Церква Покрови Пресвятої Богородиці була закладена у 1783 р., освячена у 1790 р., зруйнована 1932 р.», а також споруджено капличку. Тепер на цьому святому місці завжди здійснюється молебень.
Над сотнями віруючих пронесли чудотворну ікону Божої Матері, з якою богомольці подолали хресним ходом понад 60 кілометрів від Покровського храму м. Лебедин до Спасо-Преображенського кафедрального собору м. Суми (фото 5651).
Слід відзначити, що цього року сумчани перший раз після 100-річної перерви змогли пройти повним маршрутом, по якому ходили наші благочестиві предки, –від с.Шпилівка до м. Суми.
При написанні статті були використані матеріали Сергія Кондратенка «У хресного ходу – подвійний ювілей», надруковані у газеті «Ваш шанс» за № 42 / 16 жовтня – 23 жовтня 2019 року.
З нами – Бог! І є, і буде!

Прес-центр Сумської паланки
МГО «Козацтво Запорозьке»

 • IMG_5352
 • IMG_5358
 • IMG_5370
 • IMG_5373
 • IMG_5403
 • IMG_5423
 • IMG_5432
 • IMG_5450
 • IMG_5484
 • IMG_5530
 • IMG_5572
 • IMG_5578
 • IMG_5581
 • IMG_5612
 • IMG_5619
 • IMG_5626
 • IMG_5651

 

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить