76-У РІЧНИЦЯ ЗВІЛЬНЕННЯ МІСТА СУМИ ВІД НАЦИСТІВ

Автор: иерей Максим Райков вкл. .

 

Життя – неоціненний дар, який кожному дається тільки раз. Ми цінуємо і бережемо своє життя, і бажаемо прожити його в мирі і злагоді. Та коли приходить вселенська біда і чорні крила війни закривають сонце над рідною землею, ми стаємо на її захист. Так було, так є і так буде завжди.

Найбільшою трагедією двадцятого століття стала друга світова війна, яка смертельним громом докотилася до нашого краю літом 1941 року. І наші земляки масово стали на захист своєї Батьківщини.
Переважно із Сумчан були сформовані 293-я стрілецька дивізія народного ополчення у складі трьох полків. У дивізії налічувалося понад 6 тис. сумчан.
На превеликий жаль 10 жовтня 1941 року після героїчного спротиву радянських військ, немецько-фашистськи загарбники зайняли м. Суми. У ході запеклих боїв загинула більшість мешканців міста серед яких і малі діти.
Німецьки окупанти завдали місту величезних матеріальних збитків: зруйнували, спалили й пограбували 39 підприємств і 24 промислові артілі. Були підірвані й спалені цехи заводу імені Фрунзе, рафінадний завод, текстильна фабрика, біофабрика.
Вивезено все обладнання і спалено завод «Сільелектро», підірвані лісопильний завод, чотири цегельні заводи, млин, хлібзавод, елеватор, склади «Заготзерно». Було дощенту зруйновано 17 будинків державних установ, цілі квартали в центрі міста лежали в руїнах. Фашисти підірвали 5 шкіл, 2 лікарні, спалили приміщення хіміко-технологічного технікуму, художнього музею. Не стало електростанції, водонапірної башти, телеграфу й телефонної станції. Місту було завдано матеріальних збитків на суму 351 мільйон карбованців. Майже два роки «господарювали» нацистські загарбники на наших землях.
Божою милістю, 2 вересня 1943 року, війська 38 радянської армії зламали опір і м. Суми було звільнено від ворога.
Не одне життя поклали наші діди і прадіди на вівтар миру, заради майбутнього, заради нашого з вами права жити на мирній землі.
У цей урочистий День визволення Сум від фашистських загарбників по-особливому карбуються в серці слова вірша «Щастя жити» Надії Красотникової:
Яке велике щастя – просто жити,
Стрічати радо кожен день новий.
Любити світ і всіх людей любити
Та відчувати вітерець легкий.
Яке це щастя – сонце зустрічати!
Любити й дивуватись кожну мить.
Красу землі всім серцем відчувати,
Яка навколо радісно бринить.
Яке велике щастя – просто жити…
Незаперечно, що всі мешканці планети Земля дуже цінують життя і для них – велике щастя – просто жити. Щастям для багатьох мешканців обласного центру є можливість вклонитися усім визволителям міста Суми від нацистських окупантів.
2 вересня 2019 року представники Сумської міської організації ветеранів України та Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» зібралися у Будинку ветеранів, щоб разом вирушити на заходи з нагоди 76-ї річниці звільнення м. Суми від нацистів.
Близько сотні ветеранів і дітей війни, козаків і берегинь, воїнів інтернаціоналістів, представників громадських організацій, обласної та міської влади зібралися на Центральному кладовищі, щоб вшанували подвиг загиблих в роки Другої світової війни.
Ірина Купрейчук – виконуюча обов’язки голови Сумської обласної державної адміністрації, Степан Пак – заступник Сумського міського голови, керуючий справами виконкому комітету Сумської міської ради, генерал-командор Віктор Лях – отаман Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», полковник Микола Бондарєв – голова ради Сумської міської організації ветеранів України, інші представники влади та громадськості кладуть квіти до підніжжя пам’ятників Скорботної матері, Війська Польського.
Більш людяно й урочистіше відбувалося вшанування героїв війни на меморіальному комплексі «Вічна Слава»: біля меморіалу застигла почесна варта, по центру – корзини з квітами, ліворуч розмістився військовий духовий оркестр (у виконанні якого прозвучали марші та мелодії про місто), а на східневому майданчику розмістився народний хор ветеранів. У його виконанні прозвучала пісня «Мати жде».
На мітингу-реквіємі виступили представники влади. Дружніми оплесками присутні супроводжували виступ голови Сумської міської організації ветеранів України, полковника Миколи Бондарєва. Він нагадав присутнім про вагомий вклад сумчан у справу оборони міста Суми. Кілька з них удостоєні звання Героя Радянського Союзу посмертно: Олексій Калінін своїм тілом закрив амбразуру ворожого дзоту, а Іван Вдовиченко, обв’язавшись гранатами, кинувся підгусениці головного танку при відбитті чергової танкової атаки противника...
Хвилиною мовчання присутні вшанували пам`ять визволителів обласного центру та своїх земляків-сумчан, загиблих на фронтах Великої Вітчизняної Війни. Відбулося масове покладання квітів до Вічного вогню, обговорення військових подій і проблем виховання.
Далі було покладання квітів до пам’ятних знаків та монументів на честь загиблих воїнів-інтернаціоналістів і воїнів АТО, зустріч ветеранів з мером міста Суми на території 27-ї реактивної артилерійської бригади і традиційний концерт духової музики біля «Альтанки».
Прес-центр Сумської паланки
МГО «Козацтво Запорозьке»

  • IMG_4481
  • IMG_4485
  • IMG_4486
  • IMG_4503
  • IMG_4507
  • IMG_4519
  • IMG_4521
  • IMG_4526
  • IMG_4554
  • IMG_4580
  • IMG_4595
  • IMG_4636
  • IMG_4644
  • IMG_4653

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить