Відродження слави монастирських садів

Автор: иерей Максим Райков вкл. .

 

        Ще на початку квітня 2010 року козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації “Козацтво Запорозьке” започаткували довготривалу акцію: «Відродимо славу монастирських і церковних садів».

Свій задум вони почали втілювати  в життя на території православного чоловічого монастиря Софронієво-Мовчанської печерської пустиніРіздва Пресвятої Богородиці біля села Нова Слобода, Путивльського району, Сумської області. Бо ж свого часу саме тут настількигарноутримувалосясадове та городнєгосподарство, що сам царОлексій Михайлович 13 лютого 1671 року видавособливий указ, в якомуйшлося про доставку з Путивльськоїпустиніовочів і садових дерев для царськоговикористання. Дари цього саду подавались до царського столу. Таким чином,  пустинь стала відомою на всійРусі.Перекази людей про Софронієвськиймонастирський сад дивноїкраси не вщухаютьідонині.

         Вникаючи в сутністьлітературнихджерел і розповіді прихожан та служителівсвятоїобителі, козакивідчули в собіпоклик і спроможністьвідродити тут фруктовиймонастирський сад і повернутийомуколишню красу. Намісник Софронієво-Мовчанської печерськоїпустині Різдва Пресвятої Богородиці архімандрит Миколай радісно сприйняв ініціативу козаків Сумської паланки Міжнародної громадської організації “Козацтво Запорозьке” і благословив їх на добрі справи.

         20-22 квітня 2010 року козаками і священнослужителями було висаджено тут сто фруктових дерев. До речі, тоді всі дерева прийнялися, деякі відцвіли й подарували перші плоди.

    Та це був лише початок. У цьому ж місяці ми висадили фруктові сади у Різдва Богородиці Мовчанськомужіночому монастиріміста Путивль та на території  храму Різдва Пресвятої Богородиці  села Кам’янка, Тростянецького району, Сумської області.

        Восени 2011 року козаки знову придбали, привезли та висадили у Софронієво-Мовчанській  печерській пустині Різдва Пресвятої Богородиці ще 100 яблунь.

         Звичайно ж кожного року підсаджували фруктові дерева, навесні та восени обкопували їх, обрізали зайві гілки,  формували  крони, удобрювали.

01 листопада 2016 рокукозаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке»  зібралися  у селі Кам’янецьке, щоб вирізати, вирубати утворені хащі навколо храму Вознесіння Христового, прибрати храмову територію й висадити на ній новий фруктовий сад з високосортних видів яблунь та груш, обсадити його абрикосами, черешнями, вишнями, сливами.

Козаки цілий день вправно й невтомно орудували сокирами й бензопилою. Зносили та укладали в штабель стовбури дерев та товсте гілля для опалення церковного храму. Тонке гілля  палили. Водночас розмічали  майбутній сад, копали ями для саджанців фруктових дерев, інші козаки носили воду для поливу висаджених дерев… З тридцяти дерев, тільки два не прийнялися.

22 листопада 2017 року козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» продовжили довготривалу акцію: «Відродимо славу монастирських і церковних садів». У цей день вони висаджували й досаджували фруктові дерева на території храмів Української Православної Церкви у трьох населених пунктах Тростянецького району, Сумської області.

       У селі Боромляїх гостинно зустрічав на церковному подвір’ї протоієрей Ярослав Воробей, настоятель Хрестовоздвиженського храму. Він заздалегідь спланував висадження прихрамового фруктового саду та взяв активну участь у такій почесній суспільно корисній і  Богоугодній справі. Отець Ярослав не приховував свого задоволення. Йому було дуже приємно від того, що саме козаки взялися за відродження монастирських і церковних садів. Адже раніше – за словами отця Ярослава – не тільки при монастирях, а й при кожному приходському храмі закладався сад. Доброчинна діяльність козаків для нього, це передусім велика увага до їхнього Хрестовоздвиженського храму і прихожан села Боромля, а ще  приклад для наслідування, особливо діточками храмової недільної школи, котрі тепер в обов’язковому порядку будуть долучатися до догляду за молодим садом і кампсисом, якийсвоїм пишним квітом  прикрашатиме церковну огорожу.

       У селі Кам’янка козаків радо приймав протоієрей Олексій Селегень, настоятель храму  Різдва Пресвятої Богородиці, козацький священик Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке». Тут козаки не тільки заклали фруктовий сад, а й впродовж семи років  доглядають за ним. Щороку привозять сюди нові високосортні саджанці яблунь та груш, адже саме при Кам’янецькому храмі Різдва Пресвятої Богородиці їхнім духовним наставником отцем Олексієм засновано «Обитель милосердя» на честь преподобного Сампсонастранноприїмця. Утримуються та моляться в ній  20 бабусь та 6 дідусів, які потребують природних вітамінів. Тут козаки по-справжньому відчувають значущість своєї діяльності, радіють щедрому врожаю яблук і груш, якими із серпня до пізньої осені ласують віруючі літні люди. Тепер Сумська козацька громада привезла сюди не тільки яблуні, а й абрикоси. Висаджували їх поза церковною огорожею для мешканців села – прихожан храму. Підхорунжий Олександр Селегень, як турботливий господар прихрамової  та позахрамової території, огородив  щойно висаджені дерева міцною горожею.

Понад огорожею храму посадили кампсис – ліановидні декоративні куші із гарними розкішними квітами.

       До козацької праці долучилися Таня Селегень та Дарина Біловол – учениці 2-го класу Каменського навчально-виховного комплексу.

Дуже хочеться, щоб до такої доброї,суспільно корисної та значущої козацької акції, як «Відродимо славу монастирських і церковних садів»долучалися в інших приходах і храмах Сумської та Охтирської, Конотопської і Глухівської, Роменської та Недригайлівської, багатьох інших єпархій всієї України– замріяно і щасливо говорить отець Олексій.

У селі Білки нас зустрічала матушка Люба.  Настоятель храму Святителя Миколая протоієрей Володимир Федоришин знаходився в обласній лікарні. Храм вразив козаків своєю величчю. З трьох боків вхід до храмуприкрашають чотири високімасивні  колони з покривлею. У 2017 році храму Святителя Миколая виповнилося 150 років. Тут ми також висадили фруктовий сад. Понад огорожею посадили абрикоси та кампсис.

Козаками та священнослужителями розчищена територія навколо Успенського храму села Люджа. Сюди вже завезені саджанці фруктових дерев і наступного тижня буде висаджено сад.

         Таким чином впродовж семи років козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» висадили фруктові сади на територіях двох монастирів та п’яти церков.

Своєю постійною участю в довготривалій акції: «Відродимо славу монастирських і церковних садів», козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» виявляють справжній патріотизм, любов і відданість Українській Православній Церкві, в якій хрестилися і молилися їхні батьки, діди та прадіди, все Січове товариство славного й нездоланного Запорозького козацтва. 

Нам, як і протоієрею Олексію Селегеню  (нашому духовному наставнику) дуже хочеться, щоб наша доброчинна акція була підтримана на теренах всієї православної України, щоб і сьогодні,  ізавтра, і впродовж 20 – 50 років буяли монастирські й церковні сади – сліди життя й трудової звитягивоїнства Христового.

Отаман Сумської паланки

МГО «Козацтво Запорозьке»

Віктор Лях

 • IMG_3025
 • IMG_6889
 • IMG_6917
 • IMG_6953
 • IMG_6969
 • IMG_6972
 • IMG_6988
 • IMG_6998
 • IMG_7017
 • IMG_7024
 • IMG_9123
 • IMG_9151
 • IMG_9157

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить