ВІДКРИТТЯ МЕМОРІАЛЬНОГО КОМПЛЕКСУ ПАМ’ЯТІ ЖЕРТВ НАЦИСТСЬКИХ ОКУПАНТІВ «СВІЧА ПАМ’ЯТІ»

Автор: иерей Максим Райков вкл. .

 

02.09.2017 року у День звільнення міста Суми від фашистських  загарбників козаки, берегині та козачата Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» зібралися біля КУ Сумська ЗОШ І-ІІІ ст. №8.

Тут у повоєнніроки  знаходилася школа № 5. На території та в приміщенні тої школи був розташований пересильний табір для військовополонених Червоної Армії та цивільних людей, котрі потерпали  від усіляких знущань: принизливих катувань,  зневаги, жорстких випробувань холодом і голодом, примусової тяжкої й виснажливої праці.  Багатоінших страждань і нелюдських випробувань довелося пережити полоненим у фашистському таборі.

На калькуляторах смерті нацистські чиновники точно розрахували, який зиск можуть мати від праці кожного в’язня, скільки часу він може прожити і як краще використати його останки.

На території Німеччини та окупованих нею країнах було більше 14 тисяч концтаборів. За визнанням самих нацистів, в’язень, тривалість життя якого в таборі складала менше року, приносив майже півтори тисячі рейхсмарок чистого прибутку.

Централізована система фашистських концтаборів призначалася для фізичного знищення цілих народів, в першу чергу сов’янських; тотального знищення євреїв, ромів; нещадної експлуатації в’язнів в якості робочої сили.

За роки Другої Світової війни через табори смерті пройшли 18 мільйонів людей різних національностей: українці, євреї, грузини, азербайджанці, вірмени, роми, росіяни, білоруси, поляки…

Безневинно загинули одинадцять мільйонів чоловіків, жінок і дітей (із них сотні тисяч українців).

У роки війни на території міста Суми було три нацистські концтабори, де було знищено тисячі ув’язнених.

Тоді (на територіїбувшої школи № 5) просто неба нашвидкоруч було  обладнано концтабір. На обгородженому колючим дротом майданчику помирали полонені, доведені голодом до жалюгідного стану.

Навесні 2008 року активісти громадського об’єднання «Пошуковий загін «Гвардієць» на невеликій ділянці поблизу восьмої школи виявили останки понад 300 людей. Огляд скелетів дозволив встановити, що більшість полонених мали бойові поранення різного ступеня тяжкості. Голови багатьох були розбиті. Найстрашнішим було поховання жінки з двома дітьми.

Згодом  під час проведення земляних робіт в травні 2014 біля будинку №34 в Інститутському провулку виявили ще 35 останків полонених. Їх перепоховали на Аварійному кладовищі в м. Суми.Тільки вже тепер підосавулГіоргі Церетелі (Сумська паланка МГО «Козацтво Запорозьке»)не просто виявив бажання, а заповзято розпочав роботу з увіковічення пам'яті жертв нацистів.

         За фінансової підтримкиіспівпроектомГіоргія Йосиповича було виготовлено та встановлено у вересні 2015 року  пам’ятний знак на місці розташування  концтаборуна вулиці Троїцькій. Він являє собою дві брили кварциту вагою 25 і 10 тон, обтягнуті колючим дротом. На них зображені ангели, які символізують душі загиблих.

         На меморіальній табличці написано:

          « На території та в приміщенні школи №5 (нині №8) розташовувався пересильний  табір для військовополонених з Червоної армії та цивільних осіб.За період окупації міста в 1941-1943 рр. загинули понад 8600  військовополонених і мирних жителів.

         Вічна пам’ять жертвам Другої світової війни!»        

         Мешканці обласного центру знали про ці страхіття війни.  У день відкриття пам’ятного знаку вони підходили до підосавулаГіоргі Церетелі йвисловлювали  йому  щирі слова вдячності. Насамперед дякували козаку-грузину за те, що він по-справжньому відчуває біль і скорботу українців із-за втрати своїх рідних, співвітчизників і всіх тих, хто поплатився життям, захищаючи та звільняючи рідний край від коричневої чуми.

У розчуленого добрими словами козака виникла ідея  продовження розпочатої роботи.  Він вирішив створювати на цьому місці Меморіальний комплекс пам’ятіжертв нацистських окупантів.

До Дня міста 2017 року біля пам’ятного знаку(за ініціативи й фінансової підтримки підосавула Георгія Церетелі) було встановлено ще одну скульптурну композицію – «Свічу пам’яті», виготовлену зметалу. На бронзових пластинах «Свічі» викарбувані на восьми мовахімена замучених полонених, з’ясовані пошуковцями.

На відкриття Меморіального комплексу пам’ятіжертв нацистських окупантів «Свіча пам’яті» прийшли представники місцевої влади, духовенства, громадських організацій, установ, щоб ушануватизакатованих, замучених і до смерті виснажених працею й голодом людей.

Кожномуветерану війни, праці та Збройних Сил Україникозаки вручили пишні червоні троянди.

До слова були запрошені голова Сумської обласної державної адміністрації Микола Клочко; заступник Сумського міського голови Ольга Волошина; архітектор і співавтор проекту Володимир Биков; голова наглядової ради Приватного акціонерного товариства «Альфасистембуд», співавтор проекту меморіального комплексу, відомий добродійник, меценат, підосавулГіоргі Церетелі...

У зв’язку з тим, що у концтаборі знаходилися й були поховані військовополонені та цивільні різних національностей, до мітингу долучилися білоруси, грузини, азербайджанці, євреї, вірмени, роми.

Під час церемонії освячення  меморіального комплексу представники духовенства різних народів по-черзі підходили до мікрофону й на своїй мові виголошували короткі молитви за покійних.

Прозвучали пісні у виконанні хору ветеранів.Мітинг завершився покладанням квітів до Меморіального комплексу пам’ятіжертв нацистських окупантів «Свіча пам’яті». У цьому дійстві брали участь і козачата дитячої козацької чоти імені святого праведного Петра Калнишевського.

Для козаків Сумської паланка МГО «Козацтво Запорозьке» важливо, щоб їхні вихованці бачили та пам’ятали, як український народ разом з іншими народами світу шанує тих, хто протистояв озброєній до зубів фашистській погані у Другій світовій війні.

Прес-центр Сумської паланки

МГО «Козацтво Запорозьке»

  • IMG_5010
  • IMG_5035
  • IMG_5049
  • IMG_5068
  • IMG_5083
  • IMG_5092
  • IMG_5099

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить