ЯК КОЗАЧАТА ВІДЗНАЧАЛИ ДЕНЬ СВЯТОГО МИКОЛАЯ

Автор: иерей Максим Райков вкл. .

За народним звичаєм після церковної служби 19 грудня козаки завжди влаштовували гучне й веселе свято.

Скуповувалися у складчину, мирилися й прощали один одному всі образи. Оскільки у цей час тривав різдвяний піст, то основними стравами Зимового Миколая на Запорозькій Січі були щерба (інгредієнти якої лящ, судак, ікра судака, цибуля, пшоно, вода і сіль), квашена капуста, саламаха (своєрідний кисіль на воді або рибному бульйоні з борошном), яблука, груші, горіхита пироги з грибами. 

Чом не свято і для маленьких козачат! Вони з непідробною дитячою радістю ділилися поміж собою дарунками, а ще ласували чарівними яблучками з чудо-яблуні, що росте вїхньому міському козацькому сквері.
02 липня на козацькій чудо-яблуні розцвіли дві білосніжні квітки. Через кілька днів на ній з’явилося багато рожевих бутонів. Вони не поспішали розкриватися як навесні, а немов би ставали в казкову екологічну чергу – розкривалися, перетворюючись у диво-квітки, тоді, колиінші вже відцвітали, утворюючи видозмінену зав’язь. Багато з квіток з’являлися на чудо-яблуні лише тоді, коли її яблука другого, третього… врожаїв досягали 2 – 3,5 сантиметрів у діаметрі. Адже цвіла молода яблунявпродовж трьох місяців! Тільки 19 серпня – на яблучний Спас – зробила триденний перепочинок і знову зацвіла. Остання квітка розкрилася 1 жовтня. Через тиждень біля цієї біленької квітки утворилося чотири зелені бутони, але вони вже не розкрилися, зморозилися, зів’яли і, нарешті, покинули гілочку – відпали.
Однак неквіткові бруньки, що розкрились у вересні – жовтні, дали життя новим пагонам, зеленим листям яких ще й досі грається зимовий вітер… Чи ж не дотепний жарт Миколи Чудотворця!?
А можливо й сам Миколай Чудотворець вів малесеньких дослідників природи до цікавих і вагомих відкриттів. На сьогодні не існує відомостей про неперервне кількамісячне цвітіння яблуні й про те, що вона після повторного другого й третього цвітінь дає врожаї,придатнідля споживання.
Козачата ж на день святогоМиколая Чудотворця переконалися у гарних смакових якостях чарівних яблучок і вірять, що їх цілющі властивості сприятимуть розвитку особистих розумових і фізичних здібностей. Нехай так і буде!
У День Святого Миколая козачата у повній мірі проявили свою громадську активність – влаштували два святкові заходи: для учнів усіх 1-х класів й окремо для 100 обдарованих учнів і дітей пільгових категорій (до яких належать сироти, інваліди та малозабезпечені) з 1-го по 11 класи КУ Сумська СШ І-ІІІст. № 25. Адже це те улюблене, чарівне й чудоведитяче свято, на яке їх вітають подарунками, гарними словами, усмішками і цілунками, прикрашають ялинкуй готуються до Новорічно-різдвяних свят. На радість, наші козачата у четвертому класі почувають себе більш досвідченими за своїх однолітків і навіть старших школярів. Тож не випадково захотілось їм у такий день подарувати дітлахам радість, здивування та «мішечок» гарних позитивних емоцій.
Вони артистично вітали школярів з великим дитячим святом, декламували гарні віршики, жартували, співали, танцювали, показували міні-вистави. Від імені всіх учасників святкового дійства козачата просили у Бога не цукерок і грошей,а здоров’я мамі й тату, миру, щастя в кожну хату, слави й волі всій родині – нашій рідній Україні, благали Святого Миколая обдарувати їх теплотою, ласкою, добротою, а ще – дати щастя всьому українському народу.
Активними співучасниками цього дійства стали глядачі, які залюбки підспівували юним акторам, гралися в запропоновані козачатами колективні ігри, щиро аплодували й весело сміялися.
Свята, проведені козачатами, підняли настрій школярам, занурили їх у вир традиційного життя українського народу, пробудили бажання до здійснення добрих вчинків у цей чудовий святковий день.
На завершення урочистих заходів усім школярам були вручені смачні солодкі ласощі. З незвичайними дарунками на свято завітали генерал-полковник Віктор Лях – отаман Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» та протоієрей Олег Швець – священик дитячої козацької чоти імені святого праведного Петра Калнишевського. Такі чудові дійствавідбулися за сприяння Лідії Голуб, директора школи та допомоги берегині ЛіниКрівшенко, учителя козацького класу; Оксани Сагайдак, педагога-організатора; ЛюдмилиСтародимової, учителя музичного мистецтва.
Спонсорами свята до Дня Святого Миколая у КУ Сумська СШ І-ІІІ ст. № 25 стали: депутати Сумської міської ради Ігор та Юрій Перепеки, Геннадій Гризодуб; Євген Кіктенко, директор ТОВ «Сумське АТП 15954»; Олексій Гусєв, магазини «Наш маркет» і «Сім’я», Сумська паланка МГО «Козацтво Запорозьке».


Прес-центр Сумської паланки
МГО «Козацтво Запорозьке»

  • IMG_9903
  • IMG_9909
  • IMG_9913
  • IMG_9914
  • IMG_9923
  • IMG_9926

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить